Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у західних областях Світлана Семчишин, провідний спеціаліст Відділу регіонального представництва в західних областях Майя Гризлова та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області Тетяна Панасенко здійснили моніторинговий візит до Комунального закладу Львівської обласної ради «Буківський дитячий будинок-інтернат» з метою вивчення стану дотримання прав та законних інтересів вихованок/підопічних, а також забезпечення заходів із запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Будинок-інтернат є стаціонарною соціально-медичною установою для тимчасового або постійного перебування або проживання дівчат віком від 4 до 18 років (далі – вихованців) та осіб з інвалідністю віком від 18 до 35 років (далі – підопічних) з психоневрологічним відділенням для підопічних віком від 35 років із порушенням фізичного, інтелектуального розвитку та психічними розладами, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, побутового обслуговування, медичної допомоги, освітніх послуг, комплексу реабілітаційних заходів. На час візиту в закладі перебувало 96 осіб, з яких 19 дітей та 77 дорослих.
Під час особистого спілкування з вихованцями/підопічними будинку-інтернату скарг на застосування персоналом жорстокого чи такого, що принижує гідність, видів поводження чи покарання від них не надходило. Усі дівчата та жінки повідомили про належне ставлення працівників закладу до вихованців/підопічних.
Монітори відзначили, що умови, в яких проживають вихованці/підопічні перебувають на належному рівні. У закладі панує атмосфера затишку. У вихованців/підопічних є особисті речі, іграшки. Також усі дівчата/жінки доглянуті, охайні, одягнені відповідно до сезону. Підопічним забезпечено можливість користуватися власними мобільними телефонами та побутовою технікою.
Територія закладу огорожена, облаштовано місця для відпочинку, наявні альтанки, ігрові та спортивні майданчики. У будинку-інтернаті є комп’ютерний та швейний класи, трудову майстерня, кабінет для занять з соціально-побутової та психологічної реабілітації, тренажерний зал.
Водночас під час візиту виявлено недоліки. Зокрема, наявні порушення у роботі медичної частини закладу. Всупереч законодавчим вимогам, при вивчені документації було встановлено відсутність у медичних картках вихованців/підопічних усвідомленої згоди особи (батьків чи іншого законного представника) на проведення психіатричного огляду та/або лікування. З листопада 2019 року переважна більшість дівчат/жінок закладу не проходила щорічного медичного огляду. Лікар-психіатр, який фіксує зміни психічного стану вихованок/підопічних, призначає медичні препарати, які відсутні у медичній частині, у результаті чого медичні рекомендації не виконуються. У закладі не здійснюється облік тілесних ушкоджень вихованок/підопічних. Огляд лікарською комісією за участю лікаря-психіатра з метою розв’язання питання поновлення дієздатності чи доцільності подальшого проживання у будинку- інтернаті не здійснюється.
Серед іншого, встановлено, що у будівлях, де розміщені житлові кімнати, не забезпечується принцип розумного пристосування всіх приміщень. У деяких житлових кімнатах не дотримано норм житлової площі на особу та недостатньо приліжкових тумб.
В установі частково вживаються заходи з профілактики та інфекційного контролю відповідно до постанови Головного державного санітарного лікаря України від 09.05.2020 № 15 «Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів в закладах стаціонарної психіатричної допомоги, медико-соціального захисту населення на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) (далі – рекомендації)». В закладі прийнято наказ від 12.03.2020 року №20 «Про зміни у роботі будинку-інтернату у зв’язку з оголошенням карантину». Заклад сам забезпечує себе масками власного виробництва. Разом з тим, у ДБІ працівники не дотримуються маскового режиму; не відбувається регулярне інформування осіб, які перебувають в закладі, в доступній формі щодо COVID-19, шляхів передачі вірусу SARS-CoV-2, профілактики інфікування; відсутня належна організація утилізації відходів.
За результатами моніторингового візиту буде підготовлено та скеровано листи з рекомендаціями щодо усунення виявлених недоліків та порушень до Львівської обласної ради та керівництва установи.
Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини