Моніторинговою групою Управління регіонального представництва в Донецькій та Луганській областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у складі представника Уповноваженого з дотримання прав жителів Донецької та Луганської областей Костянтина Чернікова, а також головних спеціалістів Євгенією Золотих та Ростислава Жирова здійснено моніторинговий візит національного превентивного механізму до Комунального закладу «Попаснянський обласний психоневрологічний інтернат» Луганської області.
Під час моніторингового візиту встановлено, що заклад пристосований для розміщення чоловік та жінок з психічними вадами, на момент візиту в ПНІ перебувало 127 підопічних, 17 жінка та 110 чоловіків, при потужності 151 місць.
Територія закладу охайна та доглянута, в наявності альтанки для прогулянок мешканців інтернату. Інтернат перебуває у стані ремонту. Покрівлі житлових та адміністративних корпусів відремонтовані. Умови проживання в даному закладі є задовільними. Персоналом закладу забезпечується чистота в житлових кімнатах, постільна білизна, рушники випрані та чисті. З боку підопічних нарікань щодо поганого ставлення персоналу або поганого харчування не було.
Разом з тим під час моніторингового візиту було виявлено ряд недоліків: медичні послуги в ПНІ надаються в порушення чинного законодавства, зокрема, всупереч вимогам статті 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» без наявності ліцензії на здійснення господарської діяльності з медичної практики. У кімнаті для ізоляції виявлено ліжко з ременями фізичного обмеження хворих. Документів які б підтверджували придбання ліжка для використання у фізичному обмеженні хворих керівництвом надано не було.
Існує проблема безперешкодного доступ до питної води. У житлових кімнатах та кімнатах дозвілля недостатньо меблів. В санітарних кімнатах брудно. У деяких душових кімнатах на стелі пліснява, не дотримано принцип приватності (на вікнах відсутня матова плівка). Деякі санітарні кімнати необладнані поручнями для маломобільних мешканців закладу.
На кухні відсутні санітарні та душові кімнати для персоналу. У їдальні відсутні рукомийники для підопічних, немає вільного доступу до питної води.
В інтернаті є своя пекарня. В пекарні відсутні спеціальні стелажі або склад для зберігання борошна. Борошно для випікання хліба підопічним стоїть у мішках на підлозі на картонній бумазі. Побутова, санітарна та душова кімната для персоналу пекарні відсутні.
Складові приміщення у яких зберігаються продукти харчування знаходяться у дуже брудному стані. Сміття знаходилось разом з продуктами харчування. Зіпсовані овочі знаходяться разом зі свіжими. Не дотримується товарне сусідство. Швидкопсувні продукти знаходяться не в холодильнику. Умови зберігання круп та сухофруктів не дотримуються. Пошкоджені мішки для зберігання, що може призвести до зараженості продуктів.
За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт та спрямовано відповідні акти реагування до органів державної влади для усунення виявлених порушень.
Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини