“Соціалізувався та працює”. У Чернівцях комісія не повернула інвалідність хлопцю з ДЦП (ВІДЕО)

“Соціалізувався та працює”. У Чернівцях комісія не повернула інвалідність хлопцю з ДЦП (ВІДЕО). дцп, мсек, сергій щербань, хвороба, інвалідність

“Соціалізувався та працює”. У Чернівцях комісія не повернула інвалідність хлопцю з ДЦП. дцп, мсек, сергій щербань, хвороба, інвалідністьФото: Facebook / Сергій Щербань

У Чернівцях обласна комісія з інвалідності залишила в силі рішення районної, яка раніше видала хлопцю з ДЦП Сергію Щербаню довідку про те, що у нього немає інвалідності. У нього вроджений дитячий церебральний параліч. Втім у комісії вважають, що його хвороба “не обмежує життєдіяльність”, повідомляє Суспільне.

Про це йдеться у поясненні обласної медико-санітарної комісії, яке Суспільному надав Щербань.

У документі йдеться, що обласна комісія підтвердила діагноз Щербаня. Втім інвалідність не продовжили, бо хвороба обмежує його життя “у легкому ступені”.

На думку членів комісії, немає юридичних підстав для зміни останнього рішення МСЕК. Інвалідність можуть надати при стійких порушеннях, що обмежують людину в навчанні, роботі, а також спілкуванні з іншими.

“Враховуючи зазначені соціальні фактори та результати огляду хворого комісія констатує, що заявник на момент останнього освідчення на МСЕК соціально адаптований до роботи та участі в суспільному житті”, — йдеться у рішенні.

Щербань розповів Суспільному, що не згоден з висновками комісії. Він каже, що відчуває обмеження через ДЦП у своїй роботі та побуті, оскільки кілька пальців на лівій руці та нозі не працюють через защемлення.

“У мене іноді запитують, чому я кульгаю. І коли я кажу, що в мене ДЦП, то люди це сприймають з жахом. Здебільшого складається враження, що якщо в людини ДЦП, то паралізоване все тіло. Але є і легші форми. Тому, якщо людина соціалізувалася, це не означає, що цієї хвороби більше немає”, — розповів Сергій.

В обласній комісії Щербаню запропонували пройти повторну комісію в інституті експертизи у Вінниці. Втім, на його думку, це не змінить рішення обласної МСЕК.

“Якщо в інституті визнають, що в мене є інвалідність по медичній лінії, то мені здається, це не буде аргументом для комісії. Тому що групу інвалідності мені не продовжили по соціальній лінії. Вони визнали, що в мене ДЦП, але сказали, що оскільки я соціалізований, то можу просто жити без інвалідності”, — розповів Щербань.

В департаменті охорони здоров’я Суспільному повідомили, що вирішити конфлікт між Щербанем та МСЕК можуть лише в інституті у Вінниці. ОВА не може вплинути на рішення МСЕК, оскільки комісія є самостійною, розповіла начальниця управління стратегічного розвитку медицини департаменту охорони здоров’я ОВА Світлана Польова.

“МСЕК визначає ступінь порушень, а не патологію. У випадку Сергія вони визначили легкий ступінь порушення, який не призводить до того, що він не може працювати”, — сказала вона.

Юристка Людмила Янчук рішення комісії назвала суб’єктивним, оскільки під час навчання в університеті Щербаню продовжували інвалідність. Водночас, коли він почав працювати після отримання диплома, комісія вирішила не продовжувати інвалідність, бо хвороба хлопця не обмежує його працездатність. Водночас такі ж розумові навички він використовував під час навчання.

“Законодавство у цьому випадку недосконале, тому що воно робить акцент на тих функціях, які людина використовує, а не загалом на тому, що людина може повністю робити. Тобто якщо ти займаєшся розумовою діяльністю, і ДЦП на це не впливає, то інвалідність можуть не дати. Якби, можливо, робив фізичну роботу, то можливо комісія б надала інвалідність”, — розповіла Янчук.

Наразі Щербань вирішує, як діяти далі. Серед варіантів — можливе оскарження у суді, повторна скарга до міністерства охорони здоров’я та продовжувати публічний розголос.

Що відомо

  • У лютому МСЕК видали довідку про те, що Сергій Щербань здоровий. Це рішення пояснили тим, що у нього “відсутні ознаки інвалідності”, а торік продовжили через те, що він ще навчався.
  • Після цього Щербань також звернувся до уповноваженої президента з питань безбар’єрності та представниці Урядового уповноваженого з прав осіб з інвалідністю в Чернівецькій ОВА Валентини Добридіної.
  • У таких випадках Добридіна радить оскаржувати рішення комісій, а також звертатися на гарячу лінію міністерства охорони здоров’я. Також можна звернутися до урядової уповноваженої з прав людей з інвалідністю.

Василь Бурега, Марія Мороз

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*