Стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини з інвалідністю

Стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини з інвалідністю. аліменти, дитина, суд, утримання, інвалідність, hand, finger

Сімейний кодекс зобов’язує батьків утримувати своїх непрацездатних дітей з інвалідністю навіть якщо вони досягли повноліття. Аліменти повнолітнім непрацездатним дочці\сину, які потребують матеріальної допомоги, присуджуються на строк інвалідності (1,2 групи). Розмір і періодичність виплат призначається в судовому порядку. Саме у такій справі – стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини з інвалідністю – допомогла клієнтці фахівчиня Петропавлівського бюро правової допомоги, повідомляє Координаційний центр з надання правової допомоги.

Ніна Варченко (ім’я та прізвище змінені з етичних міркувань), з чоловіком перебували у шлюбі, зареєстрованому у 1989 році, але на день звернення клієнтки вони спільно не проживали уже більше 10 років. Дочка Ніни була повнолітньою, але знаходилась на утриманні матері, оскільки має інвалідність ІІ групи з дитинства. Причому лікування дівчини потребувало значних витрат. Допомога ж, яку отримувала Ніна по догляду за дитиною становила 1853 гривні на місяць. Батько ж дитини ніяк родині грошима не допомагав з того часу, коли покинув сім’ю та переїхав проживати в інше село.

Юристка пояснила клієнтці, що виплати, які відмовлявся здійснювати колишній чоловік Ніни, можна стягнути на підставі рішення суду. Згідно зі статтею 187 Сімейного кодексу України один із батьків може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати (пенсії, стипендії) у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві. На підставі заяви одного з батьків аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати (пенсії, стипендії). Відповідно до ч.2 ст. 182 Сімейного кодексу України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Ніна Варченко з допомогою юриста правової допомоги подала позовну заяву про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини з інвалідністю до районного суду Дніпропетровської області. Суд усі позовні вимоги задовольнив повністю. І постановив стягувати з відповідача аліменти на утримання повнолітньої непрацездатної доньки, яка є інвалідом другої групи з дитинства, в розмірі 1/4 частини доходу щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Коментує юрист Петропавлівського бюро правової допомоги

Добровільний порядок виплати аліментів?

Статтею статті 189 Сімейного кодексу України передбачений договір між батьками про сплату аліментів на дитину. Батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені цим Кодексом. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується. У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Судовий порядок виплати аліментів?

Згідно зі статтею 27 Цивільно процесуального кодексу України, позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.

Частиною першою статті 28 Цивільно процесуального кодексу України, передбачено, що позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, зміну способу їх стягнення можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

За подання заяви про стягнення аліментів позивач звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (стаття 5 Закону України “Про судовий збір”.

Які документи потрібно додавати до позовної заяви?

Для звернення до суду з позовною заявою необхідно зібрати наступні документи:

  • копія всіх сторінок паспорту Позивача;
  • копія ідентифікаційного номеру Позивача;
  • копія ідентифікаційного номеру Відповідача;
  • копія свідоцтва про шлюб/копія свідоцтва про розірвання шлюбу/копія рішення суду про розірвання шлюбу;
  • копія свідоцтва про народження дитини (дітей);
  • копія довідки про місце реєстрації дитини;
  • копії довідок з медустанови, що підтверджують наявність інвалідності у дитини;

Як збільшити або зменшити виплати

Розмір аліментів, визначений судом, може бути згодом змінений за рішенням суду за позовною заявою платника або одержувача аліментів у разі зміни їхнього матеріального і (або) сімейного стану.

Відповідно до положень статті 192 Сімейного кодексу України зміна розміру аліментів може мати під собою й зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів у певній твердій грошовій сумі і навпаки.

Згідно з частиною третьою статті 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Враховуючи зміст статтей 181, 192 Сімейного кодексу України, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним.

У пункті 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 15 травня 2006 року № 3 “Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів” судам роз’яснено, що розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв’язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров’я когось із них.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*