Тепер особи з інвалідністю. Що це змінює? (ВІДЕО)

Тепер особи з інвалідністю. Що це змінює? (ВІДЕО). конвенція оон, візочник, формулювання, інвалід, інвалідність, sports equipment, bicycle, floor, bicycle wheel, indoor, basketball, wheel, land vehicle, bicycle helmet. A wooden table

Тепер особи з інвалідністю. Що це змінює?. конвенція оон, візочник, формулювання, інвалід, інвалідність

“Каса для обслуговування неповносправних осіб” – написано на прозорому вікні Львівського залізничного. “Соціальний захист інвалідів” – вказано на сайті Острозької міськради. “Ей, візочник” – гукає перехожий з пропозицією допомогти.

А як правильно?

16 січня Президент України підписав зміни до законодавства, які відтепер кажуть, що правильно – особа з інвалідністю.

Саме таке формулювання пропонує переклад Конвенції ООН “Про права осіб з інвалідністю”, яку Україна підписала ще в далекому 2006.

Про те, чому формулювання “особливі потреби”, “інвалід” та “візочник” не є релевантними, розказує засновник платформи Доступно.UA Дмитро Щебетюк у програмі Суспільного “#@)₴?$0”:

Підписані зміни виводять з офіційного вжитку слово «інвалід» та вносять поняття “особа з інвалідністю” до 44 законодавчих актів.

Перелік слів, які зазнали змін:

інвалід – особа з інвалідністю
інвалід І групи – особа з інвалідністю І групи
дитина-інвалід – дитина з інвалідністю
інвалід війни – особа з інвалідністю внаслідок війни

Незмінною лишається назва – Фонд соціального захисту інвалідів України в ЗУ “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, “Про зайнятість населення”.

Тепер особи з інвалідністю. Що це змінює?. конвенція оон, візочник, формулювання, інвалід, інвалідністьЮлія Сачук є координаторкою ГО “Боротьба за права”. Ця громадська організація однією з перших впроваджувала в Україні стандарти коректної термінології в тематиці інвалідності. Юлія говорить, що зміна формулювання є дуже бажаною серед більшості людей з інвалідністю:

“Це один з перших кроків на шляху до зміни сприйняття інвалідності вцілому. Ми маємо відійти від радянської медичної моделі, де людина з інвалідністю як пацієнт, до правозахисної, де людина з інвалідністю – повноправний член суспільства. Разом із активними діями самих людей з інвалідністю на захист своїх прав ці зміни в силі змінити і ставлення суспільства”.

Тепер особи з інвалідністю. Що це змінює?. конвенція оон, візочник, формулювання, інвалід, інвалідністьВалентина Цукар – президентка благодійного молодіжного фонду “Юніті”, який працює з людьми з інвалідністю. Валентина пояснює своє бачення різниці між словами “інвалід” та “людина з інвалідністю” таким чином:

“Інвалід” (недієздатний) та “людина з інвалідністю” – це різні поняття. “Інвалід” – це недієздатна особа. Я сильно схожа на недієздатну особу? Новоприйняте Президентом поняття більш приємне. Але мені та багатьом іншим було б набагато приємніше та корисніше, аби для нас зробили гідні (доступні) умови для життя“.

Також Валентина додає, не все залежить тільки від сприйняття суспільства – люди з інвалідністю повинні себе поводити таким чином, щоб до них ставились на рівних.

Якщо ви ще не бачили, як живуть люди з інвалідністю в Острозі, пропонуємо вам переглянути відео від Тетяни Москаль та Ірини Гоюк.

головне фото матеріалу з сайту

Ольга Кириленко

Ostroh.Info

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*