У Раді готують законопроєкт про працевлаштування людей з інвалідністю – подробиці (ВІДЕО)

У Раді готують законопроєкт про працевлаштування людей з інвалідністю – подробиці (ВІДЕО). квота, працевлаштування, роботодавець, робоче місце, інвалідність

У Раді готують законопроєкт про працевлаштування людей з інвалідністю – подробиці. квота, працевлаштування, роботодавець, робоче місце, інвалідністьЛюди з інвалідністю / 5 канал

Лише кожний п’ятий українець з інвалідністю має роботу, такі урядові дані. Цифри дуже малі. Бо, наприклад, у країнах Європейського союзу цей показник значно вищий. Там офіційно працевлаштована кожна друга людина з інвалідністю. Чи можна досягнути такого результату в Україні і як це зробити – розповість Каріна Шевченко.

Тані 22 роки. Дівчина вже встигла змінити три роботи. Нині працює у музеї темряви. Останні 17 років і в її житті – повна темінь.

“Я прийшла після відкриття музею 6 років назад, але прийшла, як відвідувач. Я приводила сюди усіх друзів, знайомих і відповідно я була знайома з усією командою. І потім мені просто запропонували чи не хочеш ти себе спробувати не просто в ролі відвідувача, а вже в ролі гіда”, – розповідає Тетяна Антоненко.

Дівчина від народження мала поганий зір, а в 5 років зовсім перестала бачити. Тепер у неї залишилися лише спогади про навколишній світ, який запам’ятала з дитинства.

“Я пам’ятаю всі кольори, іграшок своїх дитячих, я пам’ятаю, наприклад, природу, яка була біля мого будинку. Пам’ятаю, що я обожнюю рожевий”, – посміхається гід музею у темряві “Третя після опівночі”.

Та попри втрату зору, Тетяна вчиться на журналістку та піарницю, і вже встигла спробувати себе у цій професії. Зізнається – були роботодавці, які відмовляли. Але дівчина впевнено доводила – їй усе до снаги.

“Я певний час працювала у сфері СММ, і коли я прийшла, мені сказали, там дуже багато візуальної роботи. Я кажу: “Так, зазвичай СММник не виконує цю візуальну роботу. А я вам можу прописувати це в текстовому форматі, якщо вам так підходить”. Роботодавцю стало це цікаво він каже: “Давай на випробувальному терміні це спробуємо зробити”. І під час випробувального терміну я показала, що у мене є ті знання, які мені дозволяють працювати”, – каже дівчина.

Та не всім так щастить, як Тетяні. За статистикою, в Україні до повномасштабного вторгнення було понад 2,5 млн людей з інвалідністю, з них лише 700 тисяч мали роботу. Натомість у країнах Європи рівень зайнятості громадян з інвалідністю сягає майже 50%.

“У суспільстві є така патерналістська модель, яка говорить про те, що особа з інвалідністю розглядається вже як особа, яка втратила функціональність і як наслідок втратила працездатність. Це не зовсім так і здебільшого це не пов’язані речі, які нам теж треба пояснити суспільству, пояснити роботодавцям, і пояснити особам з інвалідністю”, – зауважує генеральний директор Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Віталій Музиченко.

Кодексом закону про працю України встановлена квота. Кожен роботодавець приватної організації, в штаті якого від 8 до 25 працівників – зобовʼязаний виділити одне місце для людини з інвалідністю. Якщо робітників більше – тоді це 4 відсотки від загальної кількості. І за кожного працівника з інвалідністю – держава сплачує компенсацію.

Однак чинне законодавство не розв’язує проблему працевлаштування таких людей. Мінсоцполітики підготувало зміни до закону щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю. Законопроєктом передбачено затвердження відповідних квот не тільки для приватного бізнесу, а й для держсектору.

“Закликаю всіх роботодавців дуже серйозно подивитися і розглядати як свій ресурс людей з інвалідністю, тому що у нас 8 мільйонів людей виїхало за кордон і ми розуміємо, що не всі повернуться”, – наголошує міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович.

Новий законопроєкт підтримали 16 громадських організацій. Утім у них є свої пропозиції.

“Запровадження таких великих інститутів таких як в нас немає коучів з праці, які б дозволили дітям, які мають порушення ще зі шкільного віку розуміти знати і мати навички, щоб самостійно проживати, працювати”, – переконує виконавча директорка “Ліги Сильних” Дар’я Сидоренко.

Завдяки новому закону за 5 років вдасться збільшити кількість робочих місць для людей з інвалідністю із 17 до 50 відсотків.

“Отримати можливість компенсацію на навчання, отримати допомогу асистентам, коли вони будуть працевлаштуватися, і третій момент – це отримати компенсацію на облаштування робочого місця”, – зазначила Дар’я Сидоренко.

Поки законопроєкт готують до першого читання у Верховній Раді, для багатьох людей з інвалідністю робота залишається недосяжною мрією. А Тетяна, якій пощастило працевлаштуватися, вже готується досягнути нової мети.

“Я дуже хочу піднятися на Говерлу. І Говерла – це те, що я зроблю зовсім скоро”, – запевняє Тетяна Антоненко.

Каріна Шевченко, Орест Пона

“5 канал”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*