Ветеранська перемога: термін експлуатації протеза не збільшуватимуть

Ветеранська перемога: термін експлуатації протеза не збільшуватимуть. ветеран, поранення, протез, реабілітація, інвалідність

Ветеранська перемога: термін експлуатації протеза не збільшуватимуть. ветеран, поранення, протез, реабілітація, інвалідність

Певного розголосу серед ветеранської спільноти, особливо в колі учасників війни з важкими пораненнями кінцівок, набули зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 року № 321 «Про затвердження Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні та інші засоби реабілітації, переліків таких засобів».

Якщо коротко, то ці зміни передбачають обмеження заміни куксоприймача протеза нижньої кінцівки під час первинного протезування до двох одиниць на рік та в подальшому збільшення терміну користування протезним виробом з 3-х до 4,5 років. Ініціатором таких «шляхетних» змін виступило Мінсоцполітики.

Достеменно невідомо, чим користувалися фахівці цього відомства, ухвалюючи таке рішення в життєво важливому питанню осіб з інвалідністю. Мабуть, не потрібно бути експертом в галузі медицини і, зокрема, фізіології, щоб дійти висновку, що такі рішення мають утверджувати лише за результатами ретельних наукових досліджень та виважених експертних оцінок з урахуванням побажань поранених ветеранів та фахівців ортопедії.

Першим забив на сполох член Громадської ради при Міністерстві ветеранів Станіслав Гібадулін.

Довідково. Станіслав Гібадулін — уродженець Молдови. Воював спочатку у складі добровольчого полку «Азов», потім у підрозділі 25-го окремого мотопіхотного батальйону «Київська Русь» ЗСУ. У лютому 2018-го зазнав поранення ніг і живота. У січні 2019 року дістав друге поранення в голову і руку поблизу Катеринівки на Луганщині. Після одужання повернувся на фронт. У травні — третє поранення, після якого позбувся ступні ноги внаслідок підриву на міні. Нагороджений орденом «За мужність» III ступеня та недержавною нагородою — орденом «Народний Герой України».

Ветеранська перемога: термін експлуатації протеза не збільшуватимуть. ветеран, поранення, протез, реабілітація, інвалідністьСтаніслав Гібадулін

На своїй сторінці у Facebook Станіслав висловив стурбованість такими діями Мінсоцполітики, зазначивши, що зміни до постанови № 321 «не є заходами на забезпечення додержання прав осіб з інвалідністю, це є відкритою маніпуляцією та прихованими діями для зменшення фінансування протезно-ортопедичними виробами Захисників України, які постраждали внаслідок війни».

Ветерана війни підтримали активісти і побратими, які підготували відеозвернення до урядовців з вимогою переглянути рішення, яке не містить жодних вагомих аргументів, унеможливлює якісне протезування важкопоранених захисників, не сприяє покращенню життя та є просто безглуздим. Зокрема, діючі військові, які зазнали ампутацію кінцівок, але на протезах продовжують службу, зазначили, що дехто з них міняв куксоприймач 6–7 разів на рік. Причин тут чимало: деформації, суттєві фізіологічні, структурні та функціональні зміни тканин, спазми магістральних судин, погіршення роботи суглобів тощо.

Ветеранська перемога: термін експлуатації протеза не збільшуватимуть. ветеран, поранення, протез, реабілітація, інвалідність

Слід зауважити, що Мінветеранів не залишило без уваги занепокоєння поранених ветеранів. Заступник міністра Ігор Безкаравайний запросив до обговорення болючого питання представників Громадської ради при Міністерстві ветеранів, Уповноваженого Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій, представників Мінсоцполітики та ветеранів. Хоча таке обговорення було б доречним і набагато кориснішим перед ухваленням сумнівних рішень щодо 321-ї постанови.

Ми зустрілися зі Станіславом Гібадуліним, який у Громадській раді при Мінветеранів опікується питаннями захисту прав осіб з інвалідністю та соцзахистом ветеранів, перед його черговою операцією у столичному військовому госпіталі.

— Крім посадовців із, скажімо так, наших профільних міністерств, в обговоренні уже внесених горезвісних змін до постанови взяли участь і представники Українського науково-дослідного інституту протезування, компанії «Орттехсервіс», начальник Ірпінського військового госпіталю Андрій Кіх та відома волонтерка Оксана Корчинська, — зазначив у розмові Гібадулін. — Під час цієї зустрічі перший заступник Мінсоцполітики Євген Котик одразу наголосив, що не відстоюватиме зміни, які вони запропонували, і погоджується на повернення до старих норм використання протезів. Тобто на нараді визнано, що внесені зміни протирічать Указу Президента України «Про заходи, спрямовані на забезпечення додержання прав осіб з інвалідністю».

Ба більше, заступник міністра пообіцяв до 1 червня підготувати нову постанову, яка прийде на заміну існуючої, та подати на розгляд Кабміну. За словами Станіслава Гібадуліна, проти «нововведень» Мінсоцполітики від самого початку виступав і Уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Вадим Свириденко, але до його зауважень не дослухались. Мабуть, нині некомфортно почуваються і чиновники Мінветеранів, які погоджували зміни до постанови, а на нараді підтримували учасників бойових дій.

Ветеранська перемога: термін експлуатації протеза не збільшуватимуть. ветеран, поранення, протез, реабілітація, інвалідність

— Цього разу ми здобули перемогу над чиновниками і довели, що громадськість має силу, — сказав Станіслав Гібадулін. — Адже представники Мінветеранів не знайшли важелів впливу, аби переконати колег з Мінсоцполітики не порушувати права ветеранів та осіб з інвалідністю. Це зробили небайдужі активісти. Але така діяльність посадовців неабияк насторожує і змушує нас бути пильними…

Олександр Тереверко
Кореспондент АрміяInform

АрміяInform

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*