Завдяки реагуванню Уповноваженого поновлено право особи з інвалідністю з дитинства на отримання в умовах воєнного стану державної соціальної допомоги у належному розмірі

Завдяки реагуванню Уповноваженого поновлено право особи з інвалідністю з дитинства на отримання в умовах воєнного стану державної соціальної допомоги у належному розмірі. уповноважений, воєнний стан, звернення, соціальна допомога, інвалідність

Завдяки реагуванню Уповноваженого поновлено право особи з інвалідністю з дитинства на отримання в умовах воєнного стану державної соціальної допомоги у належному розмірі. уповноважений, воєнний стан, звернення, соціальна допомога, інвалідність

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надійшло звернення жительки міста Маріуполь Донецької області з приводу неотримання через воєнний стан перерахованої їй у лютому 2022 року державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства (далі – державна допомога) у зв’язку із встановленням інвалідності з дитинства І групи підгрупи А.

Нормативно-правове регулювання питання

– Закон України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю».

Причина, група інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством України з одночасним роз’ясненням особам з інвалідністю з дитинства їх права на державну соціальну допомогу (стаття 1).

У разі зміни групи інвалідності державна соціальна допомога у новому розмірі виплачується особі з інвалідністю з дитинства з дня зміни групи інвалідності, якщо така зміна приводить до збільшення розміру, але з місяця, наступного за тим, в якому встановлена нова група інвалідності, при зменшенні розміру допомоги (стаття 5).

Від встановленої підгрупи інвалідності залежить розмір надбавки на догляд до основного розміру державної допомоги (стаття 3):

  • особам з інвалідністю з дитинства, віднесеним до I групи підгрупи А, до основного розміру допомоги встановлюється надбавка на догляд у розмірі 200 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
  • для осіб з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи Б розмір надбавки на догляд становить 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

– Постанова Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 р. № 215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану» (зі змінами).

Фінансування виплат грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану на території адміністративно-територіальних одиниць, де структурні підрозділи з питань соціального захисту населення не мають можливості забезпечити підготовку виплатних документів та проведення фінансування, проводиться Міністерством соціальної політики на підставі наявних в базах даних державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» (далі – ІОЦ Мінсоцполітики) даних щодо одержувачів грошових допомог, пільг та житлових субсидій.

Виплату грошових допомог, пільг та житлових субсидій здійснює акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» шляхом перерахування коштів на банківський рахунок (за стандартом IBAN) в банку, в якому відкрито рахунок одержувача, або здійснення грошових переказів через міжнародну платіжну систему «MY TRANSFER» та акціонерне товариство комерційний банк «ПриватБанк».

При цьому, орган соціального захисту населення протягом двох місяців з дати припинення чи скасування дії правового режиму воєнного стану проводить звірку інформації про виплачені згідно з цією постановою грошові допомоги, пільги та житлові субсидії з метою запобігання повторній виплаті та у разі потреби проводить перерахунок їх розміру.

Обставини справи

Заявниця отримувала допомогу у розмірі, визначеному для осіб з інвалідністю І групи підгрупи Б, по січень 2022 року включно.

Після проведеного переогляду медико-соціальною експертною комісією їй з 01 лютого 2022 року встановлено інвалідність І групи підгрупи А.

За зверненням у лютому 2022 року до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (далі – Департамент) заявниці призначено допомогу з 01.02.2022 у підвищеному розмірі як особі з інвалідністю І групи підгрупи А. Виплата допомоги у новому розмірі була запланована у березні 2022 року. Ця інформація підтверджена Департаментом соціального захисту населення Донецької обласної військової адміністрації.

Разом з тим через бойові дії та запроваджений в Україні воєнний стан Департаментом не було передано до ІОЦ Мінсоцполітики реєстри призначених у лютому 2022 року державних допомог жителям міста Маріуполь.

Внаслідок окупації міста Маріуполь Департаментом тимчасово припинено здійснення діяльності в частині проведення призначення та фінансування державних допомог та підготовки виплатних документів для проведення виплати. У зв’язку із цим заявниці виплати проводились ІОЦ Мінсоцполітики за наявною в базі даних інформацією про призначені державні допомоги, а саме: у розмірі, визначеному для осіб з інвалідністю І групи підгрупи Б.

Забезпечення нарахування допомоги у розмірі, встановленому законодавством для осіб з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи А, Мінсоцполітики вбачало можливим після відновлення роботи Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради або подання одержувачем необхідних документів для проведення перерахунку до органів соціального захисту населення, де такі органи мають можливість здійснювати свої повноваження.

Через окупацію міста Маріуполь заявниця була вимушена виїхати за кордон, а ураховуючи важкий стан здоров’я вона не може повернутися в Україну для подання документів для проведення перерахунку допомоги.

Результати вжитих заходів реагування Уповноваженого

До Міністерства соціальної політики України надіслано звернення з рекомендаціями щодо розгляду питання можливості актуалізації наявної в Мінсоцполітики бази одержувачів грошових допомог з урахуванням інформації Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної військової адміністрації про призначену державну соціальну допомогу у підвищеному розмірі як особі з інвалідністю І групи підгрупи А.

За результатами його розгляду право заявниці поновлено, а саме: з урахуванням інформації про призначену їй з 01.02.2022 державну соціальну допомогу у розмірі, встановленому для осіб з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи А, ІОЦ Мінсоцполітики здійснено нарахування допомоги у належному заявниці розмірі з подальшою виплатою у грудні поточного року разом з донарахованими коштами за період з лютого по листопад 2022 року.

Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*