До Уповноваженого Верховної Ради з прав людини звернувся військовослужбовець Збройних Сил України З. з приводу порушення його права командуванням військової частини щодо розгляду у визначені терміни поданого ним рапорту.
У зверненні заявник зазначив, що має тещу – особу з інвалідністю І групи, подав встановленим порядком рапорт щодо звільнення його з військової служби на підставі підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу», проте порушене заявником питання командуванням військової частини було залишено без належного розгляду.
Відповідно до статі 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Так, підпунктом «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» визначено, що військовослужбовці під час дії воєнного стану звільняються з військової служби на підставах, зокрема, у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.
Таким чином, в діях командування військової частини, вбачається порушення гарантованого заявнику Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» права на звільнення з військової служби під час дії воєнного стану за сімейними обставинами, а також вимог законодавства України про звернення громадян.
За результатами заходів реагування, вжитих Уповноваженим, поновлено порушене право заявника на належний розгляд поданого ним рапорту на звільнення з військової служби, яке він мав на законних підставах.
Питання поновлення порушених прав військовослужбовців під час дії воєнного стану є пріоритетними та перебувають на постійному контролі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
Нагадуємо, що у разі порушень прав громадян під час проходження військової служби, вони мають право звернутися до Уповноваженого за адресою:
– вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
– зателефонувати на гарячу лінію: 0800501720.
Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини