Завдяки реагуванню Уповноваженого зовнішнє незалежне оцінювання стане доступним для абітурієнтів з інвалідністю

Завдяки реагуванню Уповноваженого зовнішнє незалежне оцінювання стане доступним для абітурієнтів з інвалідністю. валерія лутковська, зно, порушення зору, шрифт брайля, інвалідність, bird, design, graphic, typography, logo, vector, abstract, screenshot, animal, vector graphics. A close up of a logo

Завдяки реагуванню Уповноваженого зовнішнє незалежне оцінювання стане доступним для абітурієнтів з інвалідністю. валерія лутковська, зно, порушення зору, шрифт брайля, інвалідністьВідсутність вимог до створення належних умов для проходження зовнішнього незалежного оцінювання особами з глибокими порушеннями зору, які у навчанні використовують шрифт Брайля, не залишилися поза увагою Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Це стосується спільного наказу Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 29.08.2016 № 1027/900 «Деякі питання участі в зовнішньому незалежному оцінюванні та вступних іспитах осіб, які мають певні захворювання та/або патологічні стани, інвалідність».

У зверненні до Міністра освіти і науки з цього приводу Уповноважений наголосила, що відсутність належних умов під час проходження ЗНО, ставить осіб з вадами зору в значно гіршу ситуацію у порівнянні з іншими абітурієнтами. Так, абітурієнт, який один раз пройшов ЗНО, має право подати 15 заяв на 5 спеціальностей (правила 2016 року), натомість незряча людина, якій не створені необхідні умови для проходження ЗНО, не має можливості обирати між навчальними закладами, оскільки фізично неможливо здати вступні іспити за короткий період вступної кампанії в декількох ВНЗ.

«З огляду на те, що такі особи впродовж навчання використовують шрифт Брайля як єдиний доступний для них формат навчання, то відповідно немає об’єктивних обставин, які б виправдовували відсутність умов для абітурієнтів у проходженні ЗНО шрифтом Брайля», – зауважила у своєму зверненні Валерія Лутковська.

Така ситуація, зокрема, не дає можливості особам з порушеннями зору реалізувати своє право вибору між вступними іспитами та ЗНО, встановлене абзацом другим частини третьої статті 44 Закону України «Про вищу освіту», та є дискримінацію за ознакою інвалідності.

Водночас Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич у своєму листі до Валерії Лутковської повідомила, що пропозиції Уповноваженого враховано в новій редакції зазначеного наказу, відповідно до яких, у 2018 році відбудеться апробація ЗНО з кількох предметів із використанням шрифту Брайля, а з 2019 року процедуру проведення ЗНО буде адаптовано під потреби осіб, які у навчанні використовують шрифт Брайля.

Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*