Аби радіти кожному прожитому дню…

1 17 zamkova 1 2. запоточних, фонду соціального страхування, каліцтва

  1 17 zamkova 1

Нас застерігають від численних небезпек, новітніх інфекцій, забрудненого довкілля. Та рідко чуємо застереження від емоційного потрясіння – хвороби, яка завдає значно більших збитків від будь-якого відомого нині захворювання

Інвалідність, залежність від медикаментів при важкому перебігу хвороби утруднюють і без того непросту долю трудової людини. Втрата працездатності не дозволяє продовжувати своє трудове життя. Та буває, що емоції справляють на людину і благотворну дію, примножують духовні та інтелектуальні можливості, виявляють потенціал у критичних ситуаціях. Навіть – переборюють недуги…

Коли завітали до мешканки села Мушкатівка Борщівського району Орести Василівни Запоточної, яка вже більше двадцяти п’яти років – в інвалідному візку, чесно кажучи, була вражена її усмішкою, просвітленим обличчям, які рідко побачиш у здорових молодих людей. Бо часто знаємо, як вижити, та не знаємо, як жити… Нещасний випадок стався в колгоспі «Прапор Леніна» Борщівського району, коли Оресті Василівні не було ще й сорока. Влітку на току скидали під стіну мішки, під вагою вони посунулися і висадили двері. Вони й притиснули Оресту Василівну. Травма хребта змінила життя ще молодої жінки на до і після: їй встановили І групу інвалідності трудового каліцтва. Та вона виявилась сильнішою за обставини, духовно міцнішою завдяки підтримці чоловіка.

Знаю лише поодинокі випадки, коли з жінкою трапилося нещастя, а чоловік взяв на себе усі турботи про сім’ю, дітей. Переважно чужий біль нікому не болить. А в Мушкатівці побачили зовсім іншу картину. Кажуть, турботу, любов на вазі не зважиш. Та в оселі Запоточних відчувається ота душевність – Зигмунд Петрович насправді дбає про свою дружину. Обладнав домашній пандус, щоб вона могла виїжджати на подвір’я, коли його нема поруч, інші пристосування в хаті, обходить всю господарку, навіть квітники довкола оселі облаштував. Уже дочекалися правнуків. Напевне, тому очі Орести Василівни завжди випромінюють таке тепло, бо оточена ним.

  1 17 zamkova 2

Ще з кінця 1980-х років за рішенням суду господарство виплачувало Оресті Василівні мізерну суму. Відколи в 2001 році справу передано до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Борщівському районі, жінці вперше встановили 100% втрати працездатності. Їй призначили щомісячну страхову виплату і відшкодування за всі види догляду. Вона одержала від Фонду два інвалідні візки, медикаменти і лікарські засоби, кілька років назад – автомобіль «Славута». Начальник відділення Олександра Касараба для цієї сім’ї – як родина. Часто телефонують одна до одної, вітають зі святами та просто розмовляють, бо таке людське спілкування, можливо, більше допомагає, ніж медикаменти.

Нещодавно в.о.начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Тернопільській області Софія Володимирівна Погоріла та керівники Борщівського району – голова РДА Ярослав Іванович Верхола та голова районної ради Ярослав Володимирович Роздольський заїхали до родини Запоточних – привезли новий інвалідний візок, інші подарунки. І це не одноразова акція. Від початків діяльності цієї структури в області практикують планове відвідування інвалідів за місцем постійного проживання. За минулий рік до 79 інвалідів трудового каліцтва керівники структурних підрозділів виконавчої дирекції Фонду в області приїжджали додому.

Звертаються до структури люди не лише з вдячним словом, а й з проблемами та питаннями щодо призначення і перерахування страхових виплат, медичного обслуговування, прийняття особових справ потерпілих, збору і переоформлення документів. За 2012 рік в управління та відділення виконавчої дирекції Фонду в області звернулось 493 громадян. Усі отримали вичерпні та всебічні відповіді на проблеми, які їх турбували. Крім того, до Фонду продовжують звертатися люди, які потерпіли в попередні роки, але факти травматизму приховувалися, потерпілі не знали своїх прав, а тому роками не отримували належних за законодавством відшкодувань.

За 2012 рік тільки на медико-соціальну реабілітацію, зокрема лікування, протезування, види догляду, медикаменти, для потерпілих на виробництві структури управління виконавчої дирекції Фонду в Тернопільській області відшкодували понад півтора мільйона гривень. Інвалідам трудового каліцтва області торік видали 50 путівок на оздоровлення в санаторіях. А страхових виплат потерпілим перераховано майже 18 мільйонів гривень.

Світогляд людей, яким прикрий випадок завдав тяжкої фізичної травми, які стали інвалідами чи отримали профзахворювання через звичайний недогляд за охороною праці на підприємстві, не завжди визначається оптимізмом, бажанням реалізувати свої задуми попри життєві перепони. Тому працівники Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві роблять усе від них залежне, аби ці люди могли радіти кожному прожитому дню.

Зоряна Тернова

На фото:

Софія Погоріла та Ярослав Верхола привезли Оресті Василівні новий інвалідний візок, інші подарунки.

Олександра Касараба під час відвідання родини Запоточних у Мушкатівці Борщівського району.

Газета “Свобода”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*