Тернопільський школяр із протезом на нозі став чемпіоном

1 31 4 thumb 187277 news m 1 2. инваспорт, тарас радь

  1 31 4 thumb 187277 news m 1

Травма не завадила десятикласнику Тарасу Радю займатися спортом та досягати успіхів. Хлопець – чемпіон України з біатлону та лижних гонок серед спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату. Він бере участь у змаганнях в Україні та світі.

Історія 16-річного Тараса Радя є прикладом великої роботи над собою та віри у свої сили. Адже успіхів у спорті він досягнув лише за два роки. Займатися біатлоном та лижними гонками почав уже після травми ноги, яка стала переломним етапом у житті хлопця. Нині Тарас налаштований дивитися вперед та перемагати.

Мама Тараса пані Наталія радіє його успіхам і щаслива, що він не здався і знайшов себе.

  1 31 4 1464186219 DSCN6779 2

– Син займався спортом і до травми – брав участь у змаганнях за школу з легкої атлетики, футболу, відвідував різні секції, – каже жінка. – Після травми було певне розчарування і думки про те, що вже нічого не зможе досягнути. Але, на щастя, зараз із ним усе добре! Він прекрасно почувається і готовий розвиватися далі.

Ампутували частину ноги

Тарас Радь – учень 10 класу Тернопільської школи-колегіуму ім. Йосипа Сліпого. Нині він активно займається спортом, ходить на уроки, плаває, катається на велосипеді. Ніхто й не скаже, що цей життєрадісний юнак пересувається на протезі. До таких важких наслідків призвело неякісне лікування. Річ у тім, що хлопець травмував м’яз, а медики погано промили йому рану і не позбулись інфекції. Як результат – загноєння й ампутація ноги до лінії трохи нижче коліна.

– Це все сталося у жовтні 2013 року, – розповідає Наталія Радь. – Після невдалого лікування у Тернополі ми поїхали до Києва на консультацію. Виявилося, що травма лікуванню не підлягала і довелося робити ампутацію. Адже треба було рятувати ногу, щоб інфекція не поширилась вище.

Мама каже, що разом із сином забули цю страшну історію і налаштовані на позитив. Тому претензій до медиків вона не виставляла.

– Спершу я думала над цим, але не хотіла зайвий раз травмувати сина, – каже жінка. – Мені сказав священик у Києві, що з Тараса будуть великі люди, і ми в це дуже віримо.

Тарас проходить безкоштовне протезування двічі на рік у Тернополі. Та протез не заважає йому досягати успіхів.

Пробігає не менше 20 км

Тарас Радь – вихованець Тернопільського регіонального центру з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт». Там він займається вже два роки. І за цей короткий час уже здобув ряд перемог та виконав норматив кандидата у майстри спорту.

  1 31 4 1464186272 4283271407 3

– У 2015 році Тарас став чемпіоном України з біатлону, здобувши два „золота”, а також отримав два „срібла” на чемпіонаті України з лижних гонок, – розповідає тренер хлопця, директор дитячо-юнацької спортивної школи при центрі «Інваспорт» Віктор Федорчак. – Також він – учасник етапу Кубка світу з біатлону в Німеччині, де був п’ятим. А на етапі Кубка світу в Фінляндії з біатлону – четвертим. Хлопець дуже наполегливий, багато тренується. На тренуванні пробігає не менше 20 кілометрів. До речі, удома він майже не буває – постійно на навчально-тренувальних зборах. Зараз його відпустили, аби закінчив 10-й клас, а далі – знову збори та змагання.

Тренується у Фінляндії та Італії

Мама Тараса каже, що хлопець після протезування дуже швидко адаптувався до звичного життя. Нині він встигає і з навчанням, і з тренуванням.

До слова, тренується юнак і в Україні, і за кордоном. Влітку тренування проходять у Підгородньому, Тисовці, Чернігові. Взимку – у Фінляндії, Німеччині, Італії, де більше можливостей для тренування, ніж у нас.

  1 31 4 1464186337 P1100471 4

Жінка додає, що син не одразу прийшов до того виду спорту, яким він займається зараз.

– Коли він звернувся в «Інваспорт», пробував себе у різному: ходив на теніс, шашки, – пригадує пані Наталія. – Коли перший раз став на ролики, теж було розчарування. Та коли вдруге потренувався на доріжках для біатлону на спортбазі у Підгородньому – це його захопило. У літній період Тарас тренується на роликах, взимку – на лижах.

Наталія Радь вважає, що успіхи її сина – це диво.

– Тренер Тараса Віктор Федорчак помітив у ньому „родзинку”, – каже мама. – Ми їздили на змагання у Тисовець і там тренер казав нам, що дуже задоволений його результатами. Головне, щоб не розчарувався і щоб не набридло.

12 тренувань на тиждень

Хлопець закінчує 10-й клас школи-колегіуму ім. Йосипа Сліпого. Каже, що встигає вчитися поміж тренуваннями.

– Приїжджаю після тренувань і зборів, вчуся, все здаю і далі їду, – каже школяр.

Після 11-го класу тернополянин планує залишитися у спорті і хоче стати тренером з біатлону. Прикладом роботи над собою для Тараса є майстер бойових мистецтв та кіноактор Брюс Лі, а також колеги, з якими юнак тренується. Найближчим часом спортсмен готується до Кубку світу у м. Яворів Львівської обл., потім – змагання у Фінляндії та Німеччині. А у 2018 році – Кубок світу у Кореї.

– Тепер у мене 12 тренувань на тиждень на базі у Підгородньому. Якщо погодні умови несприятливі, займаюся у спортзалі клубу “Інваспорт”, – каже Тарас Радь.

Також хлопець тричі на тиждень перед уроками ходить в басейн. Та й взагалі пересувається без проблем, навіть їздить до школи велосипедом.

Дітям з інвалідністю Тарас Радь порадив не падати духом і добиватися свого – крок за кроком іти вперед.

– Хоч і важко буде, але не варто озиратися назад. І все буде добре, – каже школяр.

Мама Тараса додає, що дуже важливим є бажання працювати – і в дитини, і в батьків.

– Іноді дитина може впасти духом чи розчаруватися або втомитися, – каже вона. – Її треба підтримувати, підбадьорювати, щоб ішла вперед. Тоді успіхи – не за горами.

Євгенія Цебрій

Новини Тернополя – 20 хвилин

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*