Її баян веде до танцю особливих діток

Її баян веде до танцю особливих діток. ольга барабаш, дитсадок, заняття, музкерівник, особливими освітніми потребами

Лучанка Ольга Барабаш – переможець міжнародних конкурсів дошкільників-новаторів

Її баян веде до танцю особливих діток. ольга барабаш, дитсадок, заняття, музкерівник, особливими освітніми потребамиОльга Барабаш зі своїми особливими вихованцями. Фото авторки

27 вересня — День працівника дошкільної освіти. В Україні це свято досить молоде, воно вшановує тих, хто разом з батьками робить з малечею перші кроки у життя. Серед дошкільників є чимало відомих педагогів, новаторів, які перетворюють для вихованців дитсадок на казку. Серед них — і Ольга Барабаш, музкерівник дошкільного навчального закладу № 9 міста Луцьк. Присвячує себе роботі з малюками з особливими освітніми потребами. І ті, що ще недавно не могли в такт плеснути у долоні, сьогодні під її баян йдуть у танок!

Для Ольги Іванівни не стають перешкодою в роботі такі діагнози, як синдром Дауна, дитячий церебральний параліч, аутизм, затримка психічного чи мов­леннєвого розвитку, порушен­ня центральної нервової сис­теми… Кожного вихованця ця дивовижна педагог вміє залучи­ти до світу мелодії та ритму. Бо за роки, віддані нелегкій праці, напрацювала методику, що дає відмінний результат.

За освітою Ольга Барабаш — диригент оркестру народних ін­струментів. За плечима має навчання у Луцькій музичній школі № 1 імені Фредеріка Шопена, культосвітньому училищі (нині Волинський коледж культури і мистецтв імені Ігоря Стравін­ського) та Рівненському дер­жавному гуманітарному універ­ситеті. Та ні дня не пожалкувала, що прийшла на роботу в дитя­чий садок. Спочатку мала лише «звичайні» групи. Пізніше їй до­вірили вести музику й для осо­бливих малят.

— У нас є три логопедичні гру­пи, де навчаються різновікові ді­тки з особливими освітніми потребами, — розповідає педагог. — Праці багато біля них треба. У кожній групі, окрім музично­го керівника, є ще два вихова­телі, логопед і няня. Допомага­ють, показують діткам рухи, аби ті легше запам’ятали, насліду­вали. Хоча не можна сказати, що такі малюки співають — під­співують, не танцюють, а під­танцьовують. Але для них і це — неймовірне досягнення. Бо в більшості порушена координа­ція рухів та мовлення. У роботі з цими дітлахами не головне «чіт­ко», важливо досягти емоційно­го відгуку, щоб вони були щас­ливі.

Я бачила неймовірне щастя в дитячих очах, коли вони перед заняттям побачили в коридорі свою «тьотю Музику». Кинулися до неї з обіймами, як до мами! Для кожного знаходить добре слово, усмішку, сердечне те­пло… За мить починається за­няття. І дітки вервечкою, одне за одним, заходять у залу. Вико­нують різні вправи й навіть гра­ють на дитячих музичних інстру­ментах!

Як пані Олі це вдається? За основу пані Оля взяла напра­цювання відомого швейцар­ського музиканта та педагога Еміля-Жака Далькроза. Свого часу кинув виклик світу, дово­дячи, що у відтворенні елемен­тів музики має брати участь все тіло. Митець відкрив спочатку клас для занять ритмічною гім­настикою, тоді школу, а пізніше — цілий інститут. Жак Далькроз вважав, що саме ритм є всеза­гальним символом порядку та організованості. Його систе­ма дозволяє за допомогою спе­ціально підібраних вправ роз­вивати у дітей музичний слух, пам’ять, пластику — в цілому гармонійну особистість.

Натхненна роботою швей­царця, Ольга Барабаш взялася напрацьовувати власні вправи, адаптовані для занять з дітка­ми з особливими освітніми по­требами. Вночі, коли свої діти засинали, писала для інших ме­лодії та слова, а вдень їх допо­внювала вправами з ритміки. Давала малятам у руки горіш­ки, аби простукували «голосно» і «тихо», а вони… розліталися по підлозі врізнобіч. Бо через свої фізіологічні особливості на­віть такі елементарні речі бага­то хто зробити не міг. Приноси­ла з дому хустинки, каштанчики, шишки — і повторювала прості рухи ще і ще. І їй вдалося! Яким же було щастя батьків, коли ті вперше побачили своїх особли­вих синів та дочок на дитячо­му ранку у танці! Не стримували емоцій, сліз. Дякували педагогу, яка зробила неможливе.

Невдовзі розробкою луцького музкерівника зацікавили­ся у столиці — Ольга Іванівна як педагог-новатор стала дипло­мантом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту Украї­ни, виборовши ІІ місце у конкур­сі освітніх технологій. Її працю оцінила і міська рада, визнавши найуспішнішим педагогом-до­шкільником 2016 року й нагоро­дивши премією у розмірі 10 тисяч гривень.

А ще Ольга Барабаш — бага­торазовий дипломант і пере­можець Міжнародного конкур­су педагогічних інновацій! Ось і 27 вересня, коли в Україні відзначають День до­шкільного працівника, її запросили на тематичний фестиваль у Черкаси по чергову нагороду.

Ольга Іванівна створила у своєму дев’ятому дитсадку етногурт «Сузір’я», в якому участь беруть і дітки з інклюзії, й дітки з особливими освітніми потре­бами. З вихованцями відтво­рює древні українські тради­ції — виносять Дідуха на Різдво, танцюють навколо Марени на купальські свята… «Сузір’я» — постійний учасник конкурсу «Ми — діти твої, Україно!».

Наталія Кравчук

м. Луцьк

Високий Замок Online

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*