Приходячи на тренінги з самозахисту жінки зазвичай чекають, що їх навчать серії фізичних прийомів, ефективних у загрозливій ситуації. Це не про методику самозахисту WenDo, де жінок вчать не тільки ударам і звільненню із захватів, а в цікавій формі навчають алгоритму дій, що дозволяє не допустити насилля.
Протидіяти насиллю можна
Згідно із Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» виділяють чотири види насильства: фізичне, психологічне, економічне та сексуальне.
Визначити, який тип є найстрашнішим для жінки не можливо. Проте можливо навчитися попереджувати його.
Зробити це можна ще на початкових етапах, лише за ледь помітних проявах загрози, впевнена Олена Гавриш, засновниця та директорка черкаського Благодійного фонду «Родина ЛГ», дипломована тренерка по WenDo.
Що таке WenDo?
Якщо коротко, то WenDo – це метод формування впевненості в собі, асертивності та самозахисту для дівчат і жінок. На сьогодні в нашій країні працює 13 дипломованих тренерів, які вчать запобігати насильству українок. І одна з них, пані Олена Гавриш, найбільше працює з жінками і дівчатами з інвалідністю різних нозологій.
Вона з радістю погодилася розповісти більше про методику та пояснити, як це працює у випадку, коли жінка має інвалідність.
-Пані Олено, розкажіть детальніше про WenDo? Як і де з’явився цей метод самозахисту?
– Якщо коротко, то WenDo – це метод протидії насильству, від якого потерпають жінки і дівчата. Назва походить від слів «women» – в перекладі з англійської «жінка» і японського «do» – «шлях», дослівний переклад українською – «шлях жінки». Цей метод з’явився в 70-х роках у Канаді, де нелегальні емігранти на той час не мали ніяких прав, а жінки емігрантки потерпали від різних видів насилля і при цьому не мали змогу звернутися за захистом до поліції… Тож їм доводилося обмінюватися досвідом, розповідаючи одна одній, як краще поводитися в тій чи іншій ситуації, аби не втрапити в халепу. З часом WenDo набула великої популярності й у Європі, як метод самозахисту для жінок.
Олена Гавриш з групою на тренінгу
-А чому ви обрали саме цю методику?
-Права жінок – це один із пріоритетів в моїй роботі. А історія жіночого самозахисту, ми його ще називаємо феміністичним, – це, вперше чергу, боротьба за права жінок. Вона розпочалася наприкінці XIX ст. От як ти гадаєш, в якій країні було створено перший жіночий підрозділ поліції, що займався саме захистом жінок?
-В Канаді?
-Ні. Великобританії. Задачею цих підрозділів, щоправда, був захист не емігранток, а суфражисток на мітингах. Для чого і було створено спеціальний підрозділ поліції.
-Добре, права жінок та їхній самозахист – це зрозуміло. Але як може на практиці захистити себе жінка з інвалідністю? Наприклад, якщо вона пересувається на кріслі колісному чи в неї повна або часткова втрата зору.
-Жінки з інвалідністю на 30% частіше потерпають від насильства. І це не секрет. Перевага методики WenDo в тому, що жінки в різних фізичних формах, в тому числі й з інвалідністю, можуть засвоїти її засади. Навіть перед набором на навчання ми зазначаємо, що тренування доступні для всіх і не треба мати якоїсь спеціальної фізичної форми. Наша ідея – це не про те, щоб битися! Наша задача, в першу чергу, – надати дівчині чи жінці алгоритм дій попередження насильства. Єдиний максимально ефективний(!) вид захисту прав жінок – це не захищати її після того, як сталося насильства, а ПОПЕРЕДИТИ ЙОГО! Розумієш?
-Тобто, по суті, можна сказати, що ваш девіз «Найкраща війна та, яка не розпочалася»?
-Так, ми вчимо жінку, як крок за кроком, голосом, виразом обличчя, поставою тощо реагувати на тривожні дзвіночки прояву фізичного, психологічного чи, навіть, сексуального насильства. Ми вчимо відчувати свої кордони, говорити «НІ», розблоковуємо голос… Наприклад, тобі на робота колега щось таке виговорює, а ти потім мучишся, не спиш вночі, думаючи, що і як потрібно було йому відповісти. Стоп! До цього не доводимо, це перші ознаки психологічного насильства, яке можна і треба зупинити за перших же ознак! До речі, наші тренінги дуже подобаються психологам. Вони кажуть: «Ми вчимо людей психологічно захищати свої кордони, а от як це робити практично, як діяти – ми не знаємо…» А метод WenDo знає, що ми, жінки, в середньому фізично слабкіші за чоловіків. АЛЕ ми маємо перевагу перед ними – завдяки WenDo ми вчимося використовувати наш інтелект для нашого захисту.
«Інструменти», що необхідні під час тренінгу
-Звучить круто, а як все відбувається на практиці?
-Я не можу розповісти детально про методику. Адже це жіночий досвід захисту, який передається з уст в уста, тобто від жінки до жінки. Розроблений жінками для жінок він і працює для них. У нас є свої секрети і ми попереджаємо про конфіденційність інформації щодо методу і щодо особистої інформації від інших учасниць тренінгу. Навіть під час навчання, ми попереджаємо дівчат, а особливо маленьких про те, що не потрібно хизуватися цими знаннями чи прийомами. Адже навіть наші друзі чи колежанки можуть спробувати нас спровокувати, мовляв, ти навчилася чогось там, то покажи і нам. Ми цього уникаємо.
– В Україні працює 13 тренерок за методикою WenDo. І ви, одна з небагатьох, хто працюєте з жінками з інвалідністю. А як проходять ці навчання для жінок з інвалідністю на тренінгах WenDo?
-Так же як і на навчаннях з іншими жінками. Просто якщо я працюю з жінками з інвалідністю, то беру меншу кількість учасників: чисто технічно дуже важко у залі працювати, коли багато жінок на кріслах колісних чи ходунках, милицях. Якщо група для жінок з порушеннями зору, то я потребую асистентки; для людей з порушеннями слуху – шукаємо перекладача жестової мови. Тобто є нюанси в організації, але не в методах.
Навчання основам самозахисту та дружба – цікавий результат тренінгів WenDo
-А чи є якісь обмеження за віком?
-Обмежень немає ніяких. Найменшим моїм ученицям було по 7 років, найстаршій – 76! Взагалі в нас йде градація навчання за віком і пов’язана лише з віковими особливостями. Наприклад, перша група – це дівчата 7-10 років, яким я не розповідаю про феміністок (сміється!), але в навчанні мені допомагає лялька Мавка! Бо тут з дітьми треба більше гратися. Група 11-14 років має інші особливості. Наприклад, тут варто звернути увагу на булінг, з якими можуть зіткнутися дівчата під час місячних, коли дівчинка вийшла до дошки відповідати, а в неї на спідниці пляма… Тут головне донести дівчатам, що «ТИ – НОРМАЛЬНА! І ТЕ, ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ З ТОБОЮ НОРМАЛЬНО!» Ще одна група підліткова – 14-17 років. А після 17 років дівчата легко можуть працювати разом з дорослими. Адже тут можна поспілкуватися з жінками різного віку з різним досвідом, тут є певний ступінь довіри та відвертості, а це дуже зближує. Після наших занять багато жінок здружуються між собою.
Пані Олена з тією самою лялькою Мавкою, яку так люблять маленькі дівчатка!
-А чи можна якось, неозброєним оком, помітити зміни після навчання на тренінгах WenDo?
-Звісно! Жінки після тренінгу виходять у світ з іншими очима, навіть хода у них змінюється! Вони впевнені в собі. Адже тепер жінки знають, як захистити себе та свою гідність. І я, як тренерка, у захваті від цього! Я – щаслива!
Світлана Наумова
PS Під час написання цієї статті я щиро шкодувала про те, що тренінги з WenDo не проводяться на постійній основі й залежать від приймаючих організацій та їхнього бажання їх організувати. Тож якщо ви є представником саме такої організації – звертайтеся до нашого Фонду за контактами чи пишіть напрямку до тренерки Олени Гавриш. Подібні заходи неймовірно потрібні сьогодні українкам!
Благодійна організація “Благодійний фонд “АІК”