Кількість соціальних перевезень збільшилась на третину

Кількість соціальних перевезень збільшилась на третину. київ, круглий стіл, перевезення, соціальна послуга, інклюзія, person, table, sitting, indoor, computer, laptop, people, human face, clothing, woman. A group of people sitting at a table in front of a laptop

Кількість соціальних перевезень збільшилась на третину. київ, круглий стіл, перевезення, соціальна послуга, інклюзія

Київ. Кількість соціальних перевезень в порівнянні з минулим роком зросла втричі. Про це повідомив Директор департаменту соціальної політики Юрій Крикунов під час круглого столу «Нічого для нас без нас», темою якого була взаємодія між громадськими організаціями і батьківською спільнотою з Департаментами соціальної політики і охорони здоров’я.

«Опрацьовуючи статистичні дані про роботу транспортного відділення за 2018 рік у порівнянні з 2017 роком встановлено, що загальна кількість перевезень збільшилася на 32%. Спричинено це, в першу чергу, тим, що досить активно запрацювала інклюзія в освіті. У порівнянні з 2017 роком, кількість лікувальних та навчальних закладів, перевезення до яких здійснюється на постійні основі також збільшилась. До того ж Київ постійно працює над тим, щоб ставати більш відкритим та доступним для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення», – коментує Юрій Крикунов.

За його словами, більше двох років назад Київський міський територіальний центр соціального обслуговування отримав 20 нових автомобілів для забезпечення перевезень осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення. Навантаженні на нього вдалося перерозподілити завдяки передачі десяти автомобілів з підйомниками, кондиціонерами та всім необхідним в районні територіальні центри соціального обслуговування. Такий перерозподіл надав можливість особам з інвалідністю виїжджати з дому чи мікрорайону не лише за нагальної потреби, а й для відпочинку.

«Зважаючи на те, що географія перевезень охоплює всю столицю, це призводить до того, що час виконання рейсів збільшується, інтервали між замовленнями навпаки – зменшуються. Пікове навантаження припадає на ранок (приблизно 8:00 год.), тому деякі заявки приймаються і на 6:20 ранку, щоб уникнути ранкових заторів. В зв’язку з великою кількістю замовлень у ранковий час виникають труднощі з подачею автомобіля після 17:00 (така необхідність виникає у людей, які проходять процедуру гемодіалізу), оскільки в такому разі час роботи водія буде перевищувати норму», – зазначив Крикунов.

Він додав, що, враховуючи існуючу проблему, місто працює над її вирішенням та планує провести масштабне соціологічне дослідження, яке має визначити, яких саме соціальних послуг потребують кияни.

Департамент соціальної політики КМДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*