Міжнародний, дитячий, інклюзивний: простір табору «Артек» став доступним для дітей у кріслах колісних

Міжнародний, дитячий, інклюзивний: простір табору «Артек» став доступним для дітей у кріслах колісних. parimatch foundation, доступний, крісло колісне, табір артек, інвалідність

Міжнародний, дитячий, інклюзивний: простір табору «Артек» став доступним для дітей у кріслах колісних. parimatch foundation, доступний, крісло колісне, табір артек, інвалідністьФото: depositphotos

Побувати в «Артеку» — дитяча мрія багатьох і враження, які залишаються в пам’яті на все життя. І цього року такий досвід став доступним для дітей, для яких навіть звичайний вихід із дому — справжнісінький квест. Розповідаємо, як завдяки співпраці з міжнародним благодійним фондом Parimatch Foundation діти, які пересуваються на кріслах колісних, відтепер знаходять собі нових друзів й опановують нові для себе заняття у міжнародному дитячому центрі «Артек», пише НВ.

PMF + «Артек» = безбар’єрність

В Україні проживають більш ніж 160 тисяч дітей з інвалідністю. Більшість із них фактично позбавлені можливості соціалізуватися в суспільстві: тільки 30 тисяч навчаються в інклюзивних класах.

Ще гірше складаються справи з інклюзивним відпочинком. Діти в кріслах колісних традиційно проходять реабілітацію у спеціалізованих санаторіях, але двері дитячих таборів були для них зачинені. До міжнародного дитячого центру «Артек» прибуває близько тисячі дітей пільгових категорій, у тому числі діти з особливими потребами, наприклад, з порушеннями слуху. Але ніколи раніше «Артек» не працював із дітьми на візку, поки цей виклик не став новим етапом співпраці з міжнародним благодійним фондом Parimatch Foundation.

Цього літа в «Артеку» була реалізована програма «Відкритий простір», яку підтримав Parimatch Foundation та зробив інфраструктуру табору доступною та пристосованою для всіх дітей, у тому числі з інвалідністю.

Перша заступниця генерального директора ДПУ «Міжнародний дитячий центр „Артек“» Дар’я Муха розповідає: співпраця з Parimatch Foundation у напрямі інклюзії та безбар’єрності розпочалася близько двох років тому. З минулого року Фонд надає «Артеку» матеріальну підтримку й обмежуватися лише нею не збирається.

Міжнародний, дитячий, інклюзивний: простір табору «Артек» став доступним для дітей у кріслах колісних. parimatch foundation, доступний, крісло колісне, табір артек, інвалідністьДар’я Муха
Перша заступниця генерального директора

«Реалізація проєкту «Відкритий простір» розпочалася позаминулого року. У 2020 році табір був зачинений через карантин, але зараз ми працюємо, і перша літня зміна прийняла дітей на колісних кріслах. Механічні підйомники для дітей та інше обладнання коштують дорого, і без допомоги благодійників жоден табір не міг би собі такого дозволити.

Ще один із напрямів майбутньої співпраці з Parimatch Foundation — навчання персоналу. Зараз хочу наголосити: ми не женемося за красивими цифрами в кількості оздоровлених дітей. На даному етапі важливо показати якість: що дітям вдалося успішно соціалізуватись, їм було комфортно, а інші діти сприймали їх на рівних”, — розповідає Дар’я Муха.

Міжнародний, дитячий, інклюзивний: простір табору «Артек» став доступним для дітей у кріслах колісних. parimatch foundation, доступний, крісло колісне, табір артек, інвалідністьКатерина Білоруська
Президентка міжнародного благодійного фонду Parimatch Foundation

Катерина Білоруська, президентка міжнародного благодійного фонду Parimatch Foundation, зізнається: «Я навіть уявити собі не могла, як сильно на їхнє життя вплине реконструкція кімнат та забезпечення приміщень корпусів пандусами. Після візиту нашої команди до табору і спілкування з підопічними стало очевидним: ми не просто пристосували зону відпочинку під певні потреби, а дали дітям найважливіший досвід комфорту й самостійності в навколишній дійсності.

Адже у звичайному житті вони постійно прив’язані до супроводжуючих дорослих, мають купу перешкод і залежать від безлічі речей. В «Артеку» ж є можливість самим пересуватися, займатися власними справами, обирати активності, спілкуватися, заводити друзів, пізнавати себе. І головне — отримувати уявлення про те, що незалежне життя, без постійних бар’єрів, цілком реальне. Для цього потрібна лише спеціалізована інфраструктура.

Так, на даний момент цей простір свободи дуже локальний. Але все ж він може стати поштовхом до усвідомлення того, що проблеми, з якими стикаються люди з інвалідністю щодня, полягають зовсім не в них. Усе можна вирішити при відповідній увазі, роботі та інклюзивному налаштуванні оптик держави і суспільства”.

Готовність приймати дітей з інвалідністю — це не лише про пандуси

Ми звикли дивитися на входи до житлових приміщень та громадських місць і за наявністю пандуса робити висновки, підходить це місце для людей з інвалідністю чи ні. Втім, потрапити всередину приміщення — це лише перша частина квесту з перешкодами.

Щоб 4 червня 2021 року в «Артек» заїхала перша група, в якій будуть діти, що користуються колісними кріслами, у таборі зробили ремонт і обладнали чотири кімнати за відповідними державними будівельними нормами. На підготовку табору пішло чимало часу: приміром, перші поставки обладнання від Parimatch Foundation відбулися ще наприкінці 2020 року.

«Були створені всі умови, щоб приймати дітей, які користуються колісними кріслами: встановили спеціальні душові, унітази, умивальники. Навіть лінолеум та плитка такі, які будуть зручними для пересування на візку. Parimatch Foundation придбали спеціальні ліжка з ортопедичними матрацами. Біля кожного ліжка — багатофункціональні тумби. Також Parimatch Foundation придбав для табору два чергових інвалідних візка: легких, зручних у користуванні, які легко складаються. Це важливо, оскільки іноді діти прибувають на громіздких незручних візочках і тому радіють можливості у таборі користуватися іншими», — пояснює Ірина Крижанівська, начальник відділу ДПУ «Міжнародний дитячий центр „Артек“».

23 червня до «Артеку» заїхала вже друга зміна вихованців, в якій знову було шість дітей з інвалідністю. Ірина Крижанівська каже: дітям подобається у таборі, бо тут розвинена культурно-мистецька галузь, є свій інноваційно-освітній центр, — і все це на 74 гектарах землі.

«Діти з інвалідністю — рівноправні артеківці, для яких доступні ті самі заняття. Завдяки Parimatch Foundation у них з’явилося спеціальне обладнання для занять у гуртках культурно-мистецького центру: парти, освітлення. Діти з інвалідністю та без із радістю спілкуються та товаришують. На першій зміні в нас був 16-річний майстер спорту з плавання, який попросився переїхати зі своєї спеціалізованої кімнати до кімнати своїх друзів, навіть забирався там на ліжко на другому ярусі».

Найповажніші критики інклюзивного «Артеку» — самі діти. І вони задоволені

Міжнародний, дитячий, інклюзивний: простір табору «Артек» став доступним для дітей у кріслах колісних. parimatch foundation, доступний, крісло колісне, табір артек, інвалідністьФото: Мама Мокєєва Лідія Михайлівна та донька Сорокина Алла

Дівчинка Алла цього літа вже встигла потрапити у першу інклюзивну групу «Артеку». Її мама Лідія Михайлівна каже: до цього влітку могли вибратися лише у реабілітаційний центр, але це радше не відпочинок, а важлива складова життя дитини з ДЦП, яка пересувається на колісному кріслі. Каже: буденний вихід із дому — справжній квест із перешкодами, годі й казати про відпочинок.

«Виходиш із квартири — а ліфт знову не працює. Треба їхати транспортом — викликаєш таксі, бо громадський непристосований. Підземний пішохідний перехід — ще одна нездоланна перешкода», — скаржиться Лідія Макєєва.

Ми говоримо з пані Лідією, поки вона з донькою ще знаходиться в «Артеку». Каже: тут все підлаштовано під потреби її дитини. Є підйомники замість сходів, туалетна та ванна кімнати теж підлаштовані під потреби людей з інвалідністю. Аллі настільки подобається у таборі, що вона не хоче звідти їхати і дуже просить повернутися в «Артек» знову.

Хлопчик Владислав теж встиг побувати цього літа в «Артеку». У нього злоякісна пухлина, і понад усе його мати Людмила Іванівна мріє, що Владислав врешті зможе самостійно ходити. Він — п’ята дитина у родині, до «Артеку» потрапив разом із сестрою. Раніше їздив із родиною лише в межах рідної Одещини, а в «Артеку» побував навіть у поході.

Міжнародний, дитячий, інклюзивний: простір табору «Артек» став доступним для дітей у кріслах колісних. parimatch foundation, доступний, крісло колісне, табір артек, інвалідністьФото: Сорокина Алла і Гайдаржи Владислав

Владислав у таборі багато займався рукоділлям, малював й отримав відразу три грамоти, які тепер із гордістю демонструє разом зі своїми фото з табору. А ще — знайшов нових друзів.

«Діти спочатку його трохи побоювалися, але це швидко минуло: донька розповідала, що Владик весь час знаходив собі нових подружок, і діти по черзі хотіли його катати. І Владику, і сестрі в таборі дуже сподобалося, хочуть приїхати ще», — ділиться Людмила Гайдаржи, мати Владика.

Інклюзивна команда вожатих — не проблема

Якщо підлаштувати під потреби дітей на колісних кріслах приміщення — тривалий і коштовний процес, то для того, щоб працювати в інклюзивному таборі, достатньо класичної педагогічної освіти. Ірина Крижанівська наголошує: «Артек» не реабілітаційний центр, а оздоровчий заклад, головна задача якого — соціалізація та оздоровлення дітей. Серед вожатих «Артеку» є студенти спеціальних інклюзивних факультетів, але насправді усі, хто пройшов місцеву школу вожатих, здатні працювати з будь-якими дітьми, знайти ключик до серця кожного і бачити передусім їхні характер та емоції, а не діагнози.

Вожата Марія Губар два тижні тому почала працювати в інклюзивній групі «Артеку». Ділиться: було багато тривог та сумнівів, але на практиці все виявилося краще, ніж вона очікувала.

Міжнародний, дитячий, інклюзивний: простір табору «Артек» став доступним для дітей у кріслах колісних. parimatch foundation, доступний, крісло колісне, табір артек, інвалідністьМарія Губар
Вожата “Артек”

Марія закінчила другий курс Національного педагогічного університету імені Драгоманова, навчається на тифлопедагога (професійного дефектолога, який займається розвитком й адаптацією незрячих дітей та дітей з порушеннями зору — прим. ред.). Але інклюзія є в програмі вишу на будь-якій спеціальності. Коли з’явилася можливість попрацювати в «Артеку», Марія вирішила спробувати свої сили. Особливих відмінностей у роботі саме з дітьми з інвалідністю не бачить: каже, вони такі самі діти, як й інші. За 11-річною дівчиною Варею Марія закріплена як асистентка.

«У моєї підопічної Варі тут з’явилася подруга — восьмирічна Ліза. Вони такі хохотушки: одна пожартує, друга підхопить — а далі заливний сміх лунає хвилин 10. І коли стоїш поруч з ними, то теж починаєш сміятися. Часом уже забуваєш, із чого саме, але смієшся. Під час ранкових гігієнічних процедур вони танцюють — це заряджає позитивом на цілий день».

А що далі?

Інклюзивне оздоровлення та соціалізація потрібні дітям не лише влітку. «Артек» працює цілий рік, з вересня розпочинається навчання. Parimatch Foundation забезпечили навчальні кімнати табору сучасними партами, з якими навчання теж стане інклюзивним. Співпраця табору та фонду триватиме і поглиблюватиметься надалі. Представники «Артеку» одностайні в тому, що сучасних таборів для дітей на колісних кріслах має ставати більше. Інклюзія в освітньому процесі активно розвивається, і час взяти такий самий курс на інклюзію в оздоровленні. На подібному відпочинку діти з інвалідністю розкриваються, відкривають у собі приховані таланти. А інші діти бачать у них нових цікавих друзів, яким просто потрібно трохи більше уваги та допомоги.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*