Чи доступні українські міста для маломобільних ветеранів

Чи доступні українські міста для маломобільних ветеранів. ніна мацюк, безбар'єрність, ветеран, доступний, інвалідність

Чи доступні українські міста для маломобільних ветеранів. ніна мацюк, безбар'єрність, ветеран, доступний, інвалідністьНіна Мацюк

Через військову агресію рф, на жаль, все більше українських громадян набувають статусу осіб з інвалідністю. Як військовослужбовці, так і цивільне населення потрапляють під ракетні обстріли рашистів та зазнають поранень під час бойових дій, однак повертаються до активного життя і прагнуть підтримки громади і держави — у сфері доступу до рівних можливостей. Чи готові міста і селища змінювати свій простір, зробити його доступним для всіх категорій громадян? Про це кореспондентці АрміяInform розповіла експертка з питань інклюзивності громадської організації «Безбар’єрність» Ніна Мацюк.

— Вже зараз через війну в рази збільшується кількість маломобільного населення — тобто для людей із обмеженими можливостями. Водночас міський простір фактично непридатний для життя людей з інвалідністю, зокрема ветеранів та ветеранок. Що можливо зробити для забезпечення фізичної безбар’єрності і хто має усувати ці «бар’єри»?

— У нас все ще багато бар’єрів і фізичних, і психологічних, над якими варто працювати, звісно, це все можна виправити, цю практику ми можемо спостерігати у багатьох країн, які вже пройшли цей шлях. Україна ж тільки на початку шляху до забезпечення безбар’єрності, наразі починають з’являтися тільки точкові безбар’єрні рішення, але це так не працює, ситуація має вирішуватися комплексно. У нас є важливий документ — це Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, і одним з напрямів, який описаний у Нацстратегії, це саме напрям фізичної безбар’єрності.

У ньому йдеться про те, щоб об’єкти фізичного оточення були доступні для всіх людей, тобто про усунення бар’єрів усієї інфраструктури, починаючи з власних помешкань, зупинок, громадського транспорту, структур надання послуг, культурних інституцій тощо. Стратегія затверджена у 2021 році, і на сьогодні маємо певні результати, хоча роботи ще багато. По суті, у 2021 році ми тільки стали на цей шлях, описали його в стратегії, реально оцінили проблему і розробили кроки, за якими потрібно рухатися.

Також з 2018 року у нас набули чинності «Державні будівельні норми (ДБН) Інклюзивність будівель і споруд», які є обов’язковими до виконання. У вересні 2022 вийшла зміна до цього ДБН, це основоположний документ, на який варто спиратися. Було розроблено та нещодавно презентовано Альбом безбар’єрних рішень — це посібник, у якому безбар’єрні рішення представлені не мовою документів, а наведені у формі прикладів рішень з ілюстраціями. Цей посібник створений, зокрема, для людей, які приймають рішення, для кращого розуміння у реалізації рішень щодо безбар’єрності. 1 березня 2023 набрали чинності оновлені ДБН «Будинки і споруди. Заклади охорони здоров’я», у складі робочої групи від ГО «Безбар’єрність» ми працювали над частиною щодо інклюзивності і безбар’єрності. Відтепер будівництво, реконструкція і капітальні ремонти всіх закладів охорони здоров’я будуть підпорядковуватися цьому ДБН.

Часто мені кажуть, що безбар’єрність — це, напевно, дорого і на це треба виділяти окремі бюджети. Я завжди кажу, що слід від самого початку робити як слід, тобто не множити бар’єри, а усувати їх. У будь-якому випадку виділяються кошти на, до прикладу, планові, капітальні ремонти під час, виконання яких можна зробити пониження на пішохідних переходах. Або у будівлі можна зробити вхід пониженим без порогу і сходів — тоді туди зможуть потрапити всі люди, а зробиш сходи та поріг — будівля стане доступна не всім. Кошти витрачаються у двох випадках все одно. Якщо порахувати кількість усіх пандусів у містах або тактильної плитки, то буде більше ніж достатньо, але питання в тому, що ці пандуси або не є нормативними, або тактильна плитка не викладена правильно, щоб вона була функціональна.

Власне саме тому і з’явився Альбом безбар’єрних рішень. Адже, крім офіційних документів, важлива просвітницька місія, щоб все більше людей розуміли, що таке безбар’єрність і як зробити простір доступним для всіх. Важливо, щоб кожна людина на кожному рівні розуміла, про що це, як із цим працювати.

— Чи можливо, наприклад, дообладнання старих будівель пандусами, підйомниками, поручнями. Чи такі нововведення можливо реалізувати лише в новобудові? І чи зобов’язані забудовники враховувати це в будівельних проєктах?

— Так, це можливо. Звісно, на практиці важливо те, у кого на балансі перебуває ця будівля, адже це може бути не просто стара будівля, а об’єкт культурного значення або історична спадщина. Але важливо, що на будь-якому об’єкті можна забезпечити безбар’єрність. До прикладу, за кордоном популярне рішення — встановлення зовнішніх ліфтів, в Україні віднедавна такі приклади також почати з’являтися. Звичайно, у новобудовах це простіше, можна на рівні проєкту закласти безбар’єрні рішення, але й у старих будинках все можна реалізувати. Забудовники, звісно, мають керуватися ДБН, зокрема і згаданим вже «Державні будівельні норми (ДБН) Інклюзивність будівель і споруд». Якщо йдеться про будівництво, то починаючи від людей, які ухвалюють рішення, котрі створюють архітектурний проєкт, і закінчуючи тими, хто своїми руками кладе плитку, — всі важливі і розділяють цю відповідальність.

— Як відбувається на практиці, куди слід звертатися, якщо виникла необхідність у реконструкції за принципами безбар’єрності?

— Якщо, скажімо, виникла потреба встановити пандус у під’їзді, звичайно, громадяни не можуть самостійно добудувати, що захочуть, без погодження відповідних органів, це стосується не тільки пандусів. Потрібно звертатись і писати відповідні листи залежно від того, ким обслуговується будинок, це ЖЕК чи ОСББ, чи інша комунальна структура. Потрібно заручатися їхньою підтримкою і працювати над цим спільно, тому що це необхідно для мешканців цього будинку. Я знаю приклади, коли таким шляхом встановлювали пандуси, до речі, потрібні саме пандуси, а не рейки, як часто буває, це погане і часто небезпечне рішення, яке почасти «для галочки» роблять.

Всюди працює людський чинник, якщо на відповідній посаді відповідальна людина, яка перебуває в контексті того, що відбувається, знає закони країни, де живе і працює, тоді все набагато простіше і не стає винятком. Адже безбар’єрність — це не окремий проєкт чи напрямок або щось важливе для окремої групи людей, це світова суспільна норма, до якої ми як суспільство також рухаємось. Я проводжу багато консультацій про те, як впровадити безбар’єрні рішення, бо людям банально не вистачає знань і досвіду, дуже мало реалізованих хороших проєктів, до яких можна звертатися, як до прикладу. Але з часом все це відбудеться, 5–10 років тому про це навіть ніхто не говорив, хоча потреба була. А нині ми не тільки порушуємо це питання, але вже маємо інструменти реалізації.

— Вже існують успішні проєкти ГО «Безбар’єрність», що змінили простір, зробивши його доступним для осіб з інвалідністю?

— Так, ще до широкомасштабного вторгнення рф реалізовано проєкт Музею Івана Георгія Пінзеля у Львові, де забезпечено не тільки фізичну безбар’єрність, тобто простір самого музею, а й сама послуга, яку надає музей, є доступною для всіх. Триває робота стосовно аеропорту «Бориспіль» — він має стати стандартом безбар’єрності і прикладом для інших аеропортів країни, попри активну фазу війни, робота продовжується. Крім того, триває робота з територіальним сервісним центром МВС. Це буде також одним із прикладів, що важливо зробити доступним не лише фізичний простір, але й безпосередньо послуги, які надаються в ньому. У цьому центрі люди оформлюють документи, здають екзамени на водійські права тощо. Люди з інвалідністю також отримують послуги в цьому центрі, зокрема нещодавно МВС презентувало проєкт «Автошколи для осіб з інвалідністю».

— Розкажіть про нові Державні будівельні норми для закладів охорони здоров’я, де вони будуть застосовані?

— Ідеться і про будівництво нових лікарень, і про реконструкцію та капітальні ремонти старих будівель медичних закладів. Що стосується передбаченої частини щодо безбар’єрності, то в цьому ДБН зроблено акцент на інклюзивність, а саме будівлі проєктуватимуть з урахуванням принципів безбар’єрності, з широкими коридорами та дверними отворами, облаштовуватимуть системами навігації, зокрема з аудіопокажчиками. Для потреб маломобільних груп населення будуть облаштовані окремі санітарно-гігієнічні приміщення. Біля головного входу до медзакладу будуть розташовані паркомісця для людей з інвалідністю.

Наприклад, у Києві є Національна дитяча спеціалізована лікарня «Охматдит», яка максимально відповідає принципам безбар’єрності. Це хороший приклад медичної установи, адже саме такі заклади мають обов’язково бути безбар’єрні, тому що всі пацієнти з очевидних причин є представниками маломобільних груп населення. Досвід цієї лікарні показує, що простіше і дешевше було збудувати нові корпуси, аніж реконструювати старі. Як розповіли мені виконавці цього проєкту, старі будівлі залишились як науково-дослідні заклади, а для пацієнтів створили нові, зручні і доступні. Це було складне рішення, і тому що корпуси розташовані не на рівній поверхні, а на схилах, однак все вдалося, і прибудинкова територія також є безбар’єрною.

— Розкажіть, будь ласка, про принципи універсального дизайну, як їх можна застосовувати для забезпечення простору, доступного для людей з різними можливостями.

— Часто саме про універсальний дизайн залишається поза увагою, адже здається, що це стосується лише зовнішнього дизайну. Насправді універсальний дизайн — це дизайн, в центрі якого перебуває людина. А люди бувають різні, тобто це концепція, що передбачає створення середовища, доступного для всіх. Існує сім принципів універсального дизайну:

  • рівність і доступність у використанні;
  • гнучкість у використанні;
  • простота та інтуїтивність використання;
  • доступно викладена інформація (це особливо важливо, коли триває війна і від інформації почасти залежить життя і безпека, зокрема, отримувати оголошення в доступних форматах);
  • терпимість до помилок;
  • малі фізичні зусилля;
  • наявність необхідного розміру місця і простору.

Ці принципи рекомендується використовувати в усіх сферах життя, і нині ми наблизилися до цього. Приклади універсального дизайну — це відсутність сходів у будівлі, натомість один плаский вхід для всіх, широкі розсувні двері, автобус із підйомником, титрування новин та інформаційних повідомлень, розташування банкоматів на висоті, доступній для кожної людини, достатньо широкі проходи в приміщеннях для безперешкодного пересування різних категорій людей тощо.

— Нині проблема фізичної безбар’єрності надзвичайно важлива, адже ветерани вже повертаються з війни, з різних причин. На вашу думку, чи можуть вони вплинути на ситуацію?

— Цей досвід для нас не новий, адже війна триває дев’ятий рік, і після 2014-го багато ветеранів та ветеранок поверталися до цивільного життя. Серед нас чимало ветеранів, які повернулись з війни з різними формами інвалідності. Я знаю про абсурдні ситуації, коли людині без ніг потрібно було піднятися на другий поверх у будівлі без ліфта, щоб отримати довідку про наявність у неї інвалідності, а в період реабілітації ця людина була ще на кріслі колісному, а не на протезах. Це абсолютний абсурд і, звісно, це має лишитися в минулому. Зараз важливо розуміти, що ветерани і ветеранки, і люди, які зараз нас захищають, здебільшого — це непрофесійні військові, ті, хто в цивільному житті були представниками креативних індустрій, лікарями, юристами, підприємцями, викладачами тощо. Це також люди, які на своєму місці теж ухвалювали рішення і могли впливали на створення безбар’єрного простору. Я закликаю, щоб ветерани і ветеранки долучалися до розбудови цих покращень. Звісно, я не говорю про період лікування або реабілітації, а тоді, коли це вже буде можливо для них. Нас захищають прекрасні спеціалісти, фахівці і експерти у своїх галузях, і країні дуже потрібен цей ресурс, ми перебуваємо в періоді трансформації, і зараз буквально залежить від нас, якою буде наша країна. Завдання тих, кому військові зараз забезпечують тил, працювати над створенням умов для повернення з війни наших співвітчизників та співвітчизниць. До речі, у мене був страх, що після 24 лютого тема безбар’єрності перейде на задній план, адже нагальними питаннями були евакуація, забезпечення армії тощо. І я була приємно здивована, що вже навесні ми перейшли від дискурсу «чому і для кого потрібна безбар’єрність», який був раніше до діалогу — «що потрібно зробити для забезпечення безбар’єрності». Тобто у суспільства з’явилось чітке розуміння, що кожна людина заслуговує на повноцінне життя. Тому я би хотіла, щоб ветерани та ветеранки долучалися до цього процесу, бо саме їхній голос дуже вагомий і важливий. Кожен на своєму місці може змінювати простір, адже безбар’єрність стосується всіх. Маломобільні групи населення — це не лише люди на кріслах колісних чи на милицях, це і батьки з маленькими дітьми в дитячих колясках, вагітні жінки, люди літнього віку, люди з різними формами інвалідності, люди з тимчасовими травмами, в післяопераційний період відновлення — тобто це всі ми в певні періоди нашого життя.

Леся Медведенко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*