БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї» розробив посібник для медичних працівників, який допоможе в спілкуванні і взаємодії з пацієнтами, які мають різні форми інвалідності.
Посібник підкаже як правильно комунікувати з людьми, які використовують крісло колісне, які мають порушення зору чи слуху, інтелектуальні порушення.
Документ насамперед спрямований допомогти акушерам-гінекологам коректно надавати допомогу жінкам з інвалідністю. Адже до 65% жінок з інвалідністю залишаються поза увагою лікарів і не проходять необхідні обстеження. Перешкодами до отримання послуг гінеколога стає як неготовність надавати такі послуги, так і відсутність «безбар’єрності» в закладах охорони здоров’я.
«Окрім фізичної недоступності медзакладів та обладнання в гінекологічних кабінетах, медпрацівникам бракує знань та навичок, відтак — це призводить до некоректної поведінки. Жінки з інвалідністю стикаються зі стереотипами щодо їхньої фертильності та здатності народити та доглядати здорову дитину, з обмеженнями у самостійному прийнятті рішень щодо свого сексуального життя, браком сексуальної освіти. Як результат — з бар’єрами до отримання послуг із сексуального та репродуктивного здоров’я, у той час як мають такі ж права, як і у будь-якої українки», — розповідає про масштаб проблеми Галина Майструк, очільниця БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї».
Спілкуватися із людиною з інвалідністю може бути часом незручно через те, що лікарі не знають як правильно поводитися, як правильно звертатися та як правильно говорити про інвалідність. Розібратися у цьому і допоможе згаданий посібник: bit.ly/booklet_for_doctors.
Брошуру розробили в рамках проєкту, який допомагає покращити доступність послуг із сексуального та репродуктивного здоров’я для дівчат і жінок з інвалідністю та посилити спроможність закладів охорони здоров’я їх надавати. У тому числі — завдяки облаштуванню гінекологічних кабінетів безбар’єрного доступу.
З 2022 року БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї» в співпраці з Фондом Народонаселення ООН / UNFPA вже обладнав 27 гінекологічних кабінетів безбар’єрного доступу в 11 областях України. До кінця червня 2023 року планується відкриття ще 10 таких кабінетів.
Проєкт передбачає і освітній компонент — лікарі вчаться надавати медичну допомогу людям з інвалідністю етично і клієнтоорієнтовано, зокрема у випадку, якщо людина постраждала від гендерно зумовленого насильства.
Знання базових норм спілкування щодо людей з інвалідністю не лише робить взаємодію під час надання медичних послуг більш комфортною, але й відіграє важливу позитивну роль у зменшенні стигми та дискримінації, яких вони зазнають в суспільстві.
Посібник створений в межах проєкту «Інтеграція гендерно-орієнтованого охоплення осіб з інвалідністю в гуманітарну допомогу в Україні», що реалізовує Благодійний фонд «Здоров’я жінки і планування сім’ї» за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, та Партнерства ООН із захисту прав людей з інвалідністю (UNPRPD).