Національна опера України долучилася до соціальної ініціативи “Коли тиша заговорила”

Національна опера України долучилася до соціальної ініціативи “Коли тиша заговорила”. національна опера україни, адаптація, нечуючий, порушення слуху, соціальна ініціатива, dress, wedding dress, decorated, colored, several

Національна опера України долучилася до соціальної ініціативи “Коли тиша заговорила”. національна опера україни, адаптація, нечуючий, порушення слуху, соціальна ініціатива

15.05.2018 — Національний академічний театр опери та балету України імені Тараса Шевченка долучився до ініціативи «Коли тиша заговорила», присвяченого соціальній адаптації людей з порушеннями слуху.

Під час опери «Набукко» на сцені Національної опери України на 3 хвилини зник звук. На очах у здивованої публіки артисти хору продовжували співати, оркестр «грав», але без жодного звуку.

Опера «Набукко», одна з найвідоміших у творчій спадщині Джузеппе Верді, традиційно відкривається увертюрою, після якої на сцені з’являється хор. Але цього разу протягом трьох хвилин хор, солісти і оркестр виконували свої партії без жодного звуку. Після такого незвичного виступу здивована публіка почула звернення від організатора проекту громадської організації «Відчуй»:

«Пані та панове! Щойно ви чули тишу. Не хвилюйтесь, будь-ласка, менш ніж за хвилину світ музики повернеться і ви побачите оперу «Набукко» у звичній для вас постановці. Ви чули тишу, бо кожний 10-й в цьому залі, можливо, втрачає слух і не здогадується про це. Ви чули тишу, адже понад 3 мільйони українців мають проблеми зі слухом і не можуть знайти в собі сили про це говорити…». Закінчувалося звернення закликом перевірити свій слух та підтримати людей, світ яких поглинає тиша.

«Багато людей, які мають проблеми зі слухом, не готові це визнати. Не готові поставити слуховий апарат, не готові повернути собі можливість чути. Я сподіваюсь, що після сьогоднішнього промовляючого вечора, коли з глядачами говорила тиша, дехто все-таки зважиться на це, — зазначив засновник організації «Відчуй», Андрій Пишний. — Коли людина втрачає зір – це відгорожує її від предметів, коли людина втрачає слух – це відгороджує її від людей. Перформанс, який ми сьогодні влаштували, починає розбивати це відгородження».

В антракті глядачі взяли участь в опитуванні. Результати понад 300 заповнених анкет засвідчили, що тільки 26% перевіряли слух протягом року, після опери це планують зробити вже 48%.

«Ми були дуже здивовані, немов би перед нами враз виникла стіна тиші. Артисти наче й говорять до нас, але нічого не чутно. Але це дійсно правда. Люди не чують, а ми не розуміємо їх проблему», – діляться враженнями глядачі вистави, – «Це були дивні відчуття, коли я не міг нічого чути. Тоді я зрозумів наскільки це жахливо – люди навіть не помічають, як втрачають слух. Треба дбати про себе».

Проект «Тиха опера» був реалізований громадською організацією «Відчуй» спільно з Національною оперою України, яка вперше в своїй історії наважилася на такий експеримент.

«Сьогодні понад тисячу глядачів у залі стали не просто спостерігачами, вони були учасниками вистави. Вперше в опері ми говоримо з глядачем мовою мистецтва про важливу соціальну проблему, втрату слуху. Розуміючи, наскільки значущим є це питання, колектив Національної опери долучився до проекту без вагань» – розповідає генеральний директор-художній керівник Національного академічного театру опери та балету України імені Тараса Шевченка Петро Чуприна.

Втрата слуху – це поширена проблема не лише в Україні. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі налічується понад 466 мільйонів інвалідів по слуху і до 2050 року це число може зрости до 900 мільйонів. При цьому лікарі запевняють, що в 60% випадків втраті слуху можна запобігти, якщо вчасно встановити діагноз.

На основі проекту “Тиха опера” організатори планують створити соціальний ролик, який буде презентовано вже до кінця травня 2018 року.

«Відчуй» — громадська організація, заснована Людмилою та Андрієм Пишними. З 2011 року системно займається допомогою та соціальною адаптацією людей з порушеннями слуху. За сім років діяльності організація реалізувала понад 15 всеукраїнських проектів, серед яких унікальний для України інклюзивний табір, спрямований на соціалізацію дітей із порушеннями слуху, створення креативного простору «ТАМ» та музичного класу «Біг Бах» для нечуючих, безкоштовний курс жестової мови, мистецький проект популяризації мови жестів “Коли тиша заговорила” та інші.

Міністерство культури України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*