Лише п’ята частина з понад 250 ветеранів з інвалідністю, які нині живуть на Харківщині, мають роботу.
Про це Суспільному розповів директор обласного ветеранського простору «Пліч-о-пліч» Ігор Шишко.
28 травня в Харкові військова обладміністрація провела профорієнтаційний захід “Ярмарок можливостей”, куди запросили також ветеранів.
Профорієнтаційний захід “Ярмарок можливостей”, 28 травня 2025 року. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник
Один з тих, хто шукає роботу, — ветеран російсько-української війни Леонід Лімонов. Торік Леонідові перебило ноги міною на Донеччині — нині він на протезах, переважно пересувається на колісному кріслі.
Леонід Лімонов. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник
“Мені хочеться знайти якусь роботу під моє становище. Ходити я не навчився, ходжу з ходунками. Але отак, сидячи, щось би збирати, робити. Меблі збирати можу. Я два роки на меблевому виробництві працював”, — розповідає Леонід.
Богдана Пустовіт. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник
У регіональному відділі “Нової пошти” можуть запропонувати роботу у відділі документообігу: для цього достатньо середньої технічної освіти, говорить фахівчиня з підбору персоналу Богдана Пустовіт.
“Тобто це саме сидяча робота, у якій не потрібно взагалі фізично напружуватись. Можлива як повна, так і часткова зайнятість. Якщо це поранення, але людина може фізично працювати, у нас є вакансії водіїв або кур’єрів на невеличкі автомобілі з маленькими посилками — до 2-5 кілограмів”, — розказує Богдана.
Оксана Острогляд. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник
Також ветеранам з ампутаціями готові запропонувати вакансії на Харківському плитковому заводі.
“Це, наприклад, озеленення територій. У нас є виноградник, є яблуні. Це нагляд за територією нашого підприємства. У нас є служба охорони, і там є відеоспостереження, тобто така робота, яка не потребує керування, наприклад, рухомими механізмами чи бути в умовах підвищеного ризику”, — каже директорка з праці Оксана Острогляд.
Ігор Шишко. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник
На Харківщині нині живуть понад 250 ветеранів російсько-української війни з ампутаціями, половина з них — у самому Харкові, говорить директор комунального ветеранського простору “Пліч-о-пліч” Ігор Шишко. За його даними, працює не більш ніж п’ята частина цих ветеранів.
“Не всі роботодавці хочуть взяти ветерана. Пропонують якісь професії, типу вахтера, людини, яка просто відповідатиме на телефонні дзвінки. Але для ветерана це дещо принизливо. Хоча держава зараз дуже підтримує роботодавців, надає допомогу від 70 до 120 тисяч на облаштування робочого місця ветерана. Центр зайнятості пропонує перенавчання за більш ніж 40 професіями в центрі професійно-технічної освіти”, — стверджує директор простору.
Профорієнтаційний захід “Ярмарок можливостей”, 28 травня 2025 року. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник
Складність у пошуку роботи для ветерана з ампутаціями полягає у фізичних, психологічних та технічних аспектах, каже Ігор Шишко.
“Це дійсно скорочені фізичні можливості в якихось питаннях, а в першу чергу — це психологічна проблема, тому що дуже складно повернутися в суспільство, знайти собі професію вже в новому житті. Треба надати фізичну допомогу для того, щоб людина могла прийти в цивільне життя, реінтегруватись після травми, після ампутацій, побороти фантомні болі. І третє питання — технічна, професійна перекваліфікація”, — розповідає ветеран.
За словами Шишка, в області ветерани з інвалідністю влаштовуються в громадах помічниками демобілізованих військових, працюють на цивільних і оборонних підприємствах та відкривають власну справу.
Ганна Цьомик, Дмитро Гребінник