Дайвінг в Адріатичному морі: українські ветерани взяли участь у проєкті від хорватських колег (ФОТО)

Дайвінг в Адріатичному морі: українські ветерани взяли участь у проєкті від хорватських колег (ФОТО). хорватія, ветеран, дайвинг, ресоціалізація, інвалідність

Дайвінг в Адріатичному морі: українські ветерани взяли участь у проєкті від хорватських колег. хорватія, ветеран, дайвинг, ресоціалізація, інвалідність

Рекреаційна терапія для ресоціалізації українських ветеранів. Хорватські захисники із 17 до 25 вересня приймали у себе українських військових. У таборі «Велі Йоже», що у місті Савудрія, українських ветеранів навчали водним видам спорту та реабілітували ментально. В реабілітаційній програмі брали участь українські ветерани з інвалідністю, учасники важких боїв під Маріуполем, учасники бригади спеціального призначення Національної гвардії України «Азов», військові, які брали участь у звільненні Бучі, та інші захисники.

Дайвінг-клуб хорватських воєнних інвалідів «Немо-Адріатик» започаткував такий проєкт ресоціалізації українських захисників як власний внесок у відновлення українських військових та України загалом. Основна мета проєкту: створити умови для найякіснішої ресоціалізації та реабілітації українських ветеранів, а в майбутньому – започаткувати схожу програму в Україні.

П’ятнадцятеро учасників з України мали змогу здобути необхідні знання і навички, щоб пізніше, за сприяння фундації UNBROKEN та Львівської міської ради, створити аналогічний в Україні, залучивши досвід хорватських колег. Адже ресоціалізація – це те, що лише входить у життя українців, і означає допомогу військовим повернутися до звичного життя, вміння знову стати частинкою мирного суспільства.

Як розповів президент дайвінг-клуб хорватських воєнних інвалідів «Немо-Адріатик» Рене Ціповец, про приїзд першої групи українських ветеранів до Хорватії з метою якісної реабілітації домовились у квітні під час зустрічі у Львові з міським головою Андрієм Садовим.

«Наш дайвінг-центр «Немо-Адріатик» уже понад 20 років займається програмою ресоціалізації хорватських ветеранів і має в цій справі величезний досвід. Організатори та інструктори на волонтерських засадах і за власні кошти зреалізували цей проект, долучилися представники спецполіції, поліції, гвардійських бригад, добровольчих батальйонів та ветерани війни Хорватії за незалежність.

Програма ресоціалізації складалася з навчальних, спортивних, рекреаційних частин, включала теорію та практику – із пірнанням у відкритому морі», – зазначив Рене Ціповец.

Програма проєкту включала в себе заняття водними видами спорту: учасники дізналися теорію та основні техніки дайвінгу, знайомство зі спорядженням, практичний курс із пірнання. Також за допомогою інструкторів освоїли рекреацію на каяках, сап-дошках, гідроскутерах, мали терапевтичну їзду верхи та цінну комунікацію із хорватськими ветеранами, переймали від них досвід реабілітації.

«Чесно, я був радий отримати запрошення взяти участь у пілотному проекті. Я щиро сподіваюся, що зможемо незабаром схожу програму розпочати в Україні. А я з задоволенням приєднаюся до неї ще раз, але вже в ролі інструктора», – говорить Руслан Павловський, доброволець із батальйону спецпризначення «Азов», який брав участь у найважчих боях за Маріуполь.

«Вважаю, що організація проекту була чудова! У Хорватії я познайомився з чудовими людьми, вояками – старшими колегами так би мовити, відкрив для себе нові водні види спорту та нові навички. До приїзду в Хорватію я не вмів плавати, а тепер уже пірнаю, незважаючи на те, що втратив руку та ногу», – сказав Михайло Юрчук, сержант 95 бригади, яка вела бої під Ізюмом і де боєць отримав поранення і, згодом, пережив ампутації.

Представником проєкту з українського боку є благодійний фонд UNBROKEN та Львівська міська рада, яка активно підтримує програми реабілітації, зокрема і встановлення біонічних протезів для ветеранів з ампутованими кінцівками, а також займається низкою програм ресоціалізації.

«Благодійний фонд UNBROKEN має на меті реабілітацію, ресоціалізацію та лікування українців. Фонд допомагає людям, які постраждали від війни, колишнім військовим, які не мають обмежень для виїзду за кордон та не мають застережень для занять такими видами реабілітації, які пропонувалися в Хорватії», – зазначає Олександр Кобзарев, виконавчий директор фонду UNBROKEN, військовий територіальної оборони Львова, який провів на війні 10 місяців.

Керівниця навчальної частини програми Андреа Ведріна із організації «Плава промоція» пояснила українським ветеранам важливість та першочерговість заснування в Україні товариств ветеранів війни вже зараз, під час війни.

Також спікерами виступили спеціалісти Товариства хорватських ветеранів війни Хорватії за незалежність, а представники організації Jedro I krilo («Крило та вітрило») на власному досвіді розповіли про те, чим можна займатися військовим, які вже повернулися додому. Хорватські ветерани, засновники видання Scubalife.com, розповіли про особливості розвитку періодичних видань, подали ідею українцям заснувати власний часопис на тему того, чим цікавляться.

До програми доєдналися психологи з України та Хорватії. Зустріч із ними мав військовий психолог Зоран Комар, він наголосив на необхідності постійного проведення програм ресоціалізації, важливості підтримки цих проектів з боку державних інституцій, спільнот та сім’ї.

Програма завершилася складанням іспиту та заліковим зануренням у дайвінг-центрі «Марко Поло» в місті Рієка (учасники отримали дайвінг-категорію). Також ветерани склали іспит у Портовому управлінні Рієки і отримали ліцензії, що дозволяють керувати швидкісними човнами.

Реалізація такого проекту допомоги та реабілітації стала можливою завдяки внескам хорватських підприємців, «HONDA MARINE Хорватія» (Fred Bobek d.o.o.), мисливському товариству Umag, членам Дайвінг-клубу «Немо-Адріатик», фінансовій допомозі Філіпа Вішича. А також чимало інших, які виявили свідомість та бажання бути волонтерами у проєкті з тим, щоб допомогти українцям.

Дайвінг-клуб хорватських інвалідів війни «Немо-Адріатик» проводить програму психосоціальної ресоціалізації українських ветеранів у співпраці з партнером проекту «Плава промоція» та учасниками Товариства хорватських добровольців війни за незалежність, Товариством Jedro i krilo, періодичним виданням Scubalife.com за підтримки міста Львів, фонду UNBROKEN.

Фотографії для проекту виконав відомий хорватський підводний фотограф Мар’ян Радович та організація «Плава промоція».

Пресслужба ЛМР

Львівська міська рада

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*