Знайди себе — допоможи слабшому

Знайди себе — допоможи слабшому. спеціальна олімпіада, відхилення розумового розвитку, змагання, спортсмен, інвалід, person, smile, human face, clothing, yellow, work-clothing. A boy wearing a hat

Знайди себе — допоможи слабшому. спеціальна олімпіада, відхилення розумового розвитку, змагання, спортсмен, інвалід

За даними ВОЗ, у світі 193 мільйони людей з відхиленнями розумового розвитку, тобто близько 3% від загальної кількості населення Землі, повідомляє «ZN.UA».

Люди з відхиленнями розумового розвитку є в кожній країні, незалежно від расового і етнічного походження, соціального та економічного стану в суспільстві. Але, частіше за все, їх намагаються не помічати. Вони — один з найбільш забутих сегментів суспільства. У сфері отримання доступу до освіти, медичної допомоги і трудової зайнятості такі люди мають підтримку на рівні, значно нижчому від середніх для соціуму показників. На шляху до забезпечення особистої незалежності засобами соціальної та трудової інтеграції вони постійно зіштовхуються зі значними проблемами. Про повноцінну участь у житті суспільства таких людей навіть говорити не доводиться. У той же час понад 70% з них володіють навичками і здібностями функціонування на більш високому рівні, але суспільство цього не розуміє або просто цьому не сприяє.

Саме тому 1968 року сестра президента США Джона Кеннеді Юніс Кеннеді-Шрайвер заснувала Міжнародну організацію — Всесвітній Рух Спеціальної Олімпіади. До речі, одна з рідних сестер Джона та Юніс Кеннеді — Мері-Роз — мала вади розумового розвитку, і тому один із перших законів, ухвалених за ініціативи президента Дж.Кеннеді Сенатом і Конгресом, було спрямовано на захист прав людей з вадами розумового розвитку, як найменш захищених.

Усе почалося з мрії про те, що людей з відхиленнями в інтелектуальному розвитку могли б поважати так само, як інших. Про те, що вони могли б отримати величезну користь від участі в спортивних тренуваннях та змаганнях. Мрія почала набувати чітких обрисів з відкриттям подружжям Шрайвер у Меріленді, на території своєї садиби, спортивного табору, де люди з обмеженнями розумового розвитку могли б займатися різноманітними видами спорту в колі таких як вони. Спорт допоміг цим людям показати світу свої таланти, прагнення до перемоги та добробуту. Зараз наукою достовірно доведено, що зайняття спортом не тільки допомагають таким людям соціально адаптуватися, а й суттєво поліпшують їхній інтелектуальний розвиток.

Нині Спеціальна Олімпіада (СО) — це найчисленніша в світі програма спортивних змагань упродовж всього року для дітей та дорослих з відхиленнями розумового розвитку. У 2016 році вона охоплювала близько 4,5 млн атлетів з понад 170 країн (тільки в Індії — близько 1 мільйона). А ще ж є тренери, члени сімей, а також волонтери, які безкорисно допомагають СО.

Майже невідома в Україні, ця олімпіада — найбільш масова і популярна спортивна організація інвалідів у світі. Вона визнана Міжнародним Олімпійським комітетом, який дозволив їй, єдиній спортивній організації, крім “Великої” Олімпіади, називатись Олімпіада.

За роки свого існування СО стала рухом не тільки для розвитку спортивних навичок і здібностей спортсменів. Вона успішно формує громадську думку про здібності людей з відхиленнями в розумовому розвитку і навчає людей бути більш доброзичливими до проблем інших. Через спорт СО змінює ставлення спортсменів і членів їхніх родин до оточуючих і навпаки. Це і є її найголовнішим завданням і заслугою.

Глава СО Тімоті Шрайвер (племінник Дж.Кеннеді) так визначає мету діяльності руху: “Ми не говоримо про те, що можемо змінити цілий світ, але для наших спортсменів — це величезна зміна в їхньому світі. Наше бачення полягає в тому, що в світі кожна людина, незалежно від своїх повноцінних чи обмежених можливостей, приймається та цінується. Це світ, побудований на принципах включення, взаємної поваги, в якому відсутні упереджене ставлення та зневага”.

Перші літні ігри за межами США відбулись 2003 року в Ірландії. Потім були Китай, Греція, а 2015-го Ігри знову повернулися до США. Перші зимові ігри також відбулись у США, на Алясці, потім у Японії, США, Південній Кореї. Цього року Всесвітні Зимові Ігри СО відбудуться в Австрії, і зберуть близько 4 тисяч атлетів та тренерів зі 107 країн світу.

“Це неймовірно, як Спеціальна Олімпіада змінює на краще життя кожного, хто до неї долучається — в першу чергу, звісно, атлетів і членів їхніх родин, а також друзів, знайомих і волонтерів”, — зазначає президент СО України академік Сергій Комісаренко.

Дослідження вчених Йєльського університету показали, що атлети, які брали участь у СО, мають кращий фізичний стан і спортивну підготовку; більш високе почуття впевненості в собі та більш розвинені соціальні навички; більш високу готовність до працевлаштування; кращу підготовленість до самостійного життя; більш високу здатність ухвалювати власні рішення; кращі відносини з друзями і в родині.

На відміну від Олімпійських, Паралімпійських і Дефлімпійських, на Іграх Спеціальної Олімпіади не фіксують рекордів. Це спорт масової участі, а не вищих досягнень. Тут змагаються учасники, яких поділяють на так звані дивізіони — за подібністю в фізичному і розумовому розвитку. Нагороджують залежно від місця, але ті, хто не отримав медалі, отримують відзнаки. У цьому проявляється гуманістична спрямованість СО.

Спеціальна Олімпіада охоплює всі вікові групи і має особливі програми. Так, програма “Здорові атлети” дбає про здоров’я учасників, які, крім вад у розумовому розвитку, часто мають проблеми з зором, зубами та кістками скелету. На Іграх найвищого рівня завжди здійснюється ретельний медичний огляд атлетів, їм видають окуляри, надають стоматологічну допомогу, роблять огляд опорно-рухового апарату тощо.

У програмі “Об’єднаний спорт” атлети виступають у одній команді зі здоровими або з атлетами іншої статі. “Сімейна програма” об’єднує зусилля родичів та друзів атлетів для допомоги їм. Перед великими змаганнями країна–господар ігор організує програму “Знайомство з господарями”, аби ознайомити членів команд із особливостями країни та її мешканцями.

Найвідоміші особистості світу вважають за честь бути причетними до цього руху та підтримки СО. Серед них — Нельсон Мандела, Арнольд Шварценегер, Мухамед Алі, Боно, практично всі “джеймси бонди”, принцеса Монако, Джекі Чан, Надя Команечі, Майкл Фелпс, Колін Фарелл, Яо Мінг і багато інших, в першу чергу — дружини керівників держав. Після Кеннеді вусі президенти США зі своїми дружинами запрошують групу атлетів СО до Білого дому на кожне Різдво. А, наприклад, пані Квасьневська досі є “рушійною силою” СО Польщі.

Спеціальна Олімпіада України (СОУ) є складовою організацією Всесвітньої Спеціальної Олімпіади. Її діяльність почалася ще з середини 1990 років, але формально вона була зареєстрована в Мінюсті у 2002-му, і з того часу бере участь у всіх Всесвітніх Іграх СО, у Європейських Іграх та багатьох міжнародних змаганнях СО. СОУ має осередки в 21 області, де за її програмою тренуються понад 16 тисяч українських спортсменів з розумовими вадами.

Атлети СОУ вибороли понад 280 золотих, срібних і бронзових медалей на Олімпійських іграх СО, але, на відміну від спорту найвищих результатів, медалі — не головне. Важливіше — вплив систематичних спортивних занять на здоров’я та соціальну адаптацію атлетів, а також взаємовідносини між батьками й атлетами.

Так, у Житомирі, разом з батьками Тамарою і Сергієм Кудрявцевими, живе наша “зірка” Катя. До початку систематичних занять спортом вона ледь ходила. Сергій Кудрявцев змінив роботу і став тренером, щоб допомагати доньці. Зараз вона бігає кроси, бере участь у змаганнях з плавання та “бігових” лиж. Життя Каті та її батьків змінилося на краще завдяки регулярним спортивним вправам.

До речі, відносини між атлетами та їхніми батьками І це щось особливе і зворушливе. Взаємозалежність один від одного створює особливу атмосферу їхнього спілкування та, як правило, вкрай позитивного ставлення. Такі стосунки є найбільшим докором тим, хто відмовляється від своїх дітей, дізнавшись про якісь вади їхнього розвитку.

Мета СОУ – надати якісний доступ до занять спортом та активного відпочинку людям з обмеженими розумовими можливостями. Це збільшить їхню впевненість у своїх силах, загальну якість життя, сприятиме доступу до системи соціального обслуговування, відкриватиме перспективи трудової діяльності та, як результат, забезпечить активнішу інтеграцію в життя суспільства. Ще одна мета — змінити на краще, гуманізувати ставлення суспільства до людей з обмеженими можливостями, як до рівноправних громадян нашої країни, що потребують нашої допомоги.

На жаль, фінансові та організаційні ресурси СОУ вкрай обмежені. На відміну від інших країн пострадянського простору, де в законах про фізичну культуру СО існує поруч з Олімпійським і Паралімпійським рухами, в Україні Спеціальна Олімпіада державної підтримки не має. Правда, важливість діяльності була визнана Указом президента України В.Ющенка № 202/2010 “Про заходи фізкультурно-оздоровчої діяльності стосовно дітей та молоді з вадами розумового розвитку та підтримки руху Спеціальної олімпіади в Україні” від 22 лютого 2010 року та Розпорядженням Кабміну №1601-р від 4 серпня 2010 р. Але ці документи так і залишилися на папері. Тому так важливо, щоб у поправці до “Закону України про розвиток фізичної культури і спорту” поряд з Олімпійським, Дефлімпійським, Паралімпійським рухами була зарахована і Спеціальна Олімпіада України, яка потребує лише незначного фінансування для підтримки інфраструктури, тренерів і волонтерів, які працюють з атлетами, бо існує здебільшого за рахунок спонсорської негрошової допомоги компаній, що працюють в Україні. Наприклад, Мак-Дональдс забезпечує атлетів харчуванням на змаганнях, а Кока-Кола — напоями власного виробництва. МАУ надає знижки на авіаквитки. Міжнародний жіночий клуб, “Україна-3000” та UNIQA фінансували спортивну форму команди на різних змаганнях. Федерації футболу, настільного тенісу та баскетболу України організовували проведення щорічних турнірів СО на високому рівні.

СОУ має договори про співпрацю з МОН України, НОКом і Національною Олімпійською Академією. Дуже приємно, що їй допомагають відомі українці, наприклад, Віталій Кличко, Святослав Вакарчук, Олександр Волков, Лілія Підкопаєва. Але здебільшого СОУ працює за рахунок зусиль обмеженої кількості ентузіастів. Їй бракує волонтерів.

У Ірландії, на перших іграх СО, в яких брала участь наша команда, було 30 тисяч волонтерів. Вони стояли на вулицях, показували, куди треба їхати, допомагали атлетам на змаганнях тощо. Так само було на Іграх Спеціальної Олімпіади в Шанхаї, у Греції, врешті, на останніх літніх Іграх, які відбулись у Лос-Анджелесі.

За програмою “Знайомство з господарями” команда СО України майже тиждень гостювала в невеличкому місті Фулертон, неподалік від Лос-Анджелеса. Очолював команду волонтерів (здебільшого пенсіонерів і студентів) колишній віце-президент компанії Боїнг — красивий, приємний чоловік похилого віку, який разом з іншими волонтерами робив усе, щоб нашим атлетам було приємно й радісно. Були організовані музичні концерти, обіди на природі, екскурсії. Атлетам роздали багато подарунків, вони були оточені постійною увагою.

Але команда СОУ могла і не потрапити на Ігри в Лос-Анджелесі. Банк “Національні інвестиції України”, де зберігалися кошти СОУ, збанкрутував, і всі заощадження зникли. І хоч участь усіх команд-учасниць Ігор Спеціальної Олімпіади є безкоштовною (за рахунок країни-господаря), але треба було дістатися літаком до Лос-Анджелеса. І тут допомогло посольство США, придбавши квитки для частини нашої делегації.

Останнім часом СО України зробила наголос на розвитку нової програми “Маленькі спортсмени” для дітей віком від 3 до 7 років. Апробована програма дозволяє батькам і фахівцям правильно організувати заняття цих дітей фізичною активністю, що, врешті, сприяє поліпшенню їхнього розумового розвитку. СО України продемонструвала програму на семінарі в Умані, де було 14 маленьких дітей і 12 їхніх батьків. Батьки виявили велику зацікавленість і отримали відповідні рекомендації. Цікаво, що не батьки заохочували до занять спортом цих дітей, а самі діти брали батьків за руки і запрошували до участі.

Під час національних турнірів ми проводимо різноманітні семінари, і для них є хороша основа — у провідних університетах фізичної культури країни ведеться викладання за програмою СО. Отже в майбутньому рух підтримають фахівці, які вміють працювати з людьми з вадами розумового розвитку.

Зараз команда СО України готується до участі у Всесвітніх Зимових Іграх Спеціальної Олімпіади, які пройдуть в Австрії 14–28 березня. У її складі 25 осіб: з Миколаєва (хокей), Києва (гірські лижі), Львова і Житомира (бігові лижі). Лижників Житомира представлятиме Катя Кудрявцева. Тож побажаємо нашим спортсменам перемог у Австрії, а СОУ — успіху в такій важливій і благородній діяльності на благо повноцінного життя людей з відхиленнями розумового розвитку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*