МОЗ: Рання діагностика і профілактика – запорука збереження зору

1 11 85421 2. ретинопатії, сліпоти

  1 11 85421 1

6 березня традиційно відзначається Всесвітній день боротьби зі сліпотою, який був започаткований у 2008 році. В Україні він став Днем боротьби зі сліпотою внаслідок глаукоми, а з 2011 року запроваджено Тиждень Глаукоми. У цьому році він проходить 10-16 березня під девізом «Світ такий чудовий, коли ми бачимо його. Не дамо глаукомі нам завадити».

До цієї дати у МОЗ України відбулася прес-конференція, під час якої підіймалися питання збереження зору, раннього виявлення та профілактики захворювання, забезпечення хворих високоякісною медичною допомогою.

«Катаракта, короткозорість, астигматизм, глаукома тощо – ті хвороби, які, у разі їхнього пізнього діагностування та несвоєчасного медикаментозного лікування, можуть спровокувати виникнення сліпоти, а отже інвалідності. Водночас часто пацієнти до лікарів звертаються із задавненими стадіями цих хвороб, коли зберегти зір набагато складніше», – підкреслив Сергій Риков, головний позаштатний офтальмолог МОЗ України. За його словами, нині в Україні налічується близько 10 тис. дітей-інвалідів по зору, 60 тис. дорослих-інвалідів по зору та близько 45 тис. осіб, котрі є абсолютно сліпими.

Найбільш вразливі до офтальмологічних захворювань особи, що вже страждають на цукровий діабет та серцево-судинні патології. Як відомо, ці поширені недуги – це хвороби способу життя, яким можна запобігти. Також до поширених причин розвитку сліпоти – це глаукома та травматизм. «Не втрачати час та звертатися до офтальмолога треба у таких випадках: якщо у вас в роду були захворювання очей, ви старші 40 років, маєте супутню судинну патологію (цукровий діабет, мігрені), схильні до спазму судин, палите, мали травми або хірургічні втручання на оці, маєте короткозорість. А також якщо при погляді на світло бачите райдужні кола, відчуваєте затуманювання зору, відчуваєте зміни в полі зору», – порадив фахівець.

Однією з найгостріших проблем у світі є сліпота у дітей. На сьогоднішній день на Україні показник поширеності дитячої сліпоти 0,9 на 10 тис. дитячого населення. Збільшилась та має постійну тенденцію до зростання кількість малюків, хворих на ретинопатію недоношених. Ця патологія посідає друге місце в структурі дитячої інвалідності по зору (15 %), виявляється серед всіх недоношених дітей, що вижили, в 9-47 % випадків, а серед глибоко недоношених – в 59-90 % випадків.

«Зараз в Україні налічується близько 800 незрячих дітей. Щороку збільшується кількість малюків, хворих на ретинопатію недоношених. Якщо не встановити вчасно діагноз, то 70% малюків можуть осліпнути, а якщо зробити операцію, то 90% повністю одужують. У перинатальних центрах, які відкриваються зараз по всій країні, таку діагностику вже роблять. Центр діагностики та лікування ретинопатії недоношених щороку проводить близько 300 мікрохірургічних втручань, а відтак нам вдається уникати епідемії сліпоти», – стверджує головний позаштатний дитячий офтальмолог МОЗ України Юрій Барінов.

У НДСЛ «Охматдит» був створений та нині діє Центр діагностики та лікування ретинопатії недоношених (наказ МОЗ № 65 від 25.07.2008 р.). Центр діагностики та лікування ретинопатії недоношених розробив план заходів та отримав значні позитивні результати в боротьбі зі сліпотою. Кожен рік хворим на ретинопатію недоношених у Центрі проводяться близько 250 мікрохірургічних втручань, у тому числі з використанням лазерних технологій. Постійно, сумісно з кафедрою офтальмології НМАПО ім. П.Л.Шупика МОЗ України, проводяться навчальні семінари-тренінги на робочому місті для дитячих офтальмологів областей зі скринінгу та моніторингу ретинопатії недоношених.

МОЗ України постійно проводиться методологічна та організаційна робота з питань офтальмологічних захворювань. Впроваджено протоколи лікування, що відповідають європейським стандартам. З метою раннього виявлення та профілактики порушень зору сьогодні до програми підготовки лікаря загальної практики (сімейного лікаря) включено курс за відповідним напрямком. Спільно з місцевими управліннями охорони здоров’я в регіонах проводяться заходи, спрямовані на підвищення рівня поінформованості про ці хвороби та методи їхньої профілактики, діють кабінети глаукоми тощо.

Прес-служба МОЗ України

Міністерство охорони здоров’я України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*