Порядком забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 № 999 (далі – Порядок), передбачено механізм забезпечення легковими автомобілями осіб, інвалідність яких пов’язана з трудовим каліцтвом, що настало від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (далі – особи з інвалідністю унаслідок трудового каліцтва).
Так, абзацом 1 пункту 3 Порядку підставою для забезпечення осіб з інвалідністю унаслідок трудового каліцтва автомобілями є заява, документи, зазначені у пункті 34 цього Порядку, та висновок медико-соціальної експертної комісії (далі – МСЕК) про наявність або відсутність протипоказань до керування залежно від умов забезпечення автомобілем, зазначених у пунктах 29-31 цього Порядку.
Відповідно до пункту 34 Порядку для взяття на облік особа з інвалідністю унаслідок трудового каліцтва подає до відділення Фонду заяву, форма якої затверджується Міністерством соціальної політики України.
До заяви, що реєструється у спеціальному журналі обліку, додаються:
— копія довідки МСЕК про групу та причину інвалідності;
— паспорт, який після перевірки паспортних даних, зазначених у заяві, повертається заявнику;
— довідка про присвоєння ідентифікаційного номера особи з інвалідністю (після перевірки даних, наведених у заяві, повертається заявнику);
— копія акта про нещасний випадок на виробництві або акта розслідування професійного захворювання і довідка про перебування на обліку у Фонді соціального страхування України.
Фонд соціального страхування України організовує та оплачує навчання водіння автомобіля осіб з інвалідністю унаслідок трудового каліцтва, які мають право на отримання автомобіля. Згідно з пунктом 11 Порядку навчання проводиться один раз з оплатою, виходячи із середньої його вартості у відповідному регіоні, яка не може перевищувати двох з половиною розмірів мінімальної заробітної плати. Навчання водіння автомобіля члена сім’ї, якому передається право користування ним, законного представника недієздатної особи з інвалідністю здійснюється за власні кошти. У разі самостійної оплати навчання водіння автомобіля вартість такого навчання компенсується особі з інвалідністю унаслідок трудового каліцтва управлінням виконавчої дирекції Фонду у Запорізькій області. Компенсація за навчання здійснюється за умови перебування особи з інвалідністю на обліку.
Особам з інвалідністю унаслідок трудового каліцтва, які раніше отримали автомобілі від Фонду, з січня 2016 року надана можливість за їх бажанням, після закінчення 10-річного строку експлуатації автомобіля, безоплатно отримати його у власність. Після смерті особи з інвалідністю такий автомобіль може бути безоплатно переданий у власність члену її сім’ї (за бажанням такого члену сім’ї), який на час смерті особи з інвалідністю був зареєстрований за місцем реєстрації особи з інвалідністю.
Також пунктом 15 цього Порядку передбачено, що за рішенням управління виконавчої дирекції Фонду в Запорізькій області особа з інвалідністю унаслідок трудового каліцтва може викупити автомобіль, який перебуває у її використанні, незалежно від строку експлуатації без права взяття її на облік протягом 10 років з дня отримання викупленого автомобіля. Розрахункова сума для викупу автомобіля визначається з урахуванням зносу автомобіля 0,84 відсотка за кожний повний календарний місяць, або 10 відсотків за кожний повний рік. Під час розрахунку неповний календарний місяць користування автомобілем (незалежно від кількості днів) зараховується, як повний календарний місяць.
На період користування автомобілем особам з інвалідністю унаслідок трудового каліцтва на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» установлені грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування у розмірі 22 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць. На транспортне обслуговування (для осіб з інвалідністю, що перебувають на обліку для пільгового або безоплатного забезпечення автомобілями) – у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць. Компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік – у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення.
У Мелітопольському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області станом на 01.10.2018 на обліку перебувають 9 потерпілих на виробництві, які безоплатно отримали автомобілі, з них 5 осіб у 2017 році вже скористались правом отримання у власність автомобіля після 10-річного строку експлуатації. У вересні 2018 року ще одна особа з інвалідністю від трудового каліцтва скористалася цим правом.
На обліку для забезпечення автомобілем в управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Запорізькій області перебувають 5 осіб з інвалідністю унаслідок трудового каліцтва, які зареєстровані у Мелітопольському відділенні. Компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування у 2018 році отримують 9 осіб з інвалідністю та одна особа отримує компенсацію на транспортне обслуговування.
Відділ з організації медичної реабілітації Мелітопольське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області
Мелитопольская горрайонная газета Новый День