Про права на любов інтелектуально обмежених людей говорили у Чернігові (ФОТО)

Про права на любов інтелектуально обмежених людей говорили у Чернігові (ФОТО). чернігів, круглий стіл, сексуальні та репродуктивні права, інвалідність, інтелектуальні порушення, person, human face, indoor, girl, clothing, handwriting. A woman sitting at a table

Про права на любов інтелектуально обмежених людей говорили у Чернігові. чернігів, круглий стіл, сексуальні та репродуктивні права, інвалідність, інтелектуальні порушення

16 листопада у прес-центрі «Чернігівський вибір» відбувся круглий стіл «Право на любов: можливості для реалізації сексуальних та репродуктивних прав осіб з інтелектуальними порушеннями в Україні». Його учасниками стали представники громадських організацій, владних структур та спеціалізованих і профільних закладів. Організаторами заходу виступили Благодійний Фонд «Здоров’я жінки і планування сім’ї» у співпраці з Всеукраїнською НУО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень».

Про права на любов інтелектуально обмежених людей говорили у Чернігові. чернігів, круглий стіл, сексуальні та репродуктивні права, інвалідність, інтелектуальні порушення

Під час круглого столу були презентовані підсумки моніторингу дотримання сексуальних та репродуктивних прав осіб з інтелектуальною недостатністю у закладах реабілітації та соціальних послуг, а також результати впровадження навчального компоненту проекту та покращення доступу до інформації з питань сексуального і репродуктивного здоров’я та прав для людей з інтелектуальними порушеннями.

Представниця Благодійного Фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї» Олена Панченко зазначила: «В результаті проекту експертами було вивчено нормативно-правову базу, яка стосується прав людей з інтелектуальними порушеннями. Також розроблено інструмент моніторингу прав цільової аудиторії, який дає можливість оцінити ситуацію у закладах».

Виконавчий директор ВГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень» Раїса Кравченко зазначила: «Коли заявляєш таку тему як право на любов та особисте життя людей із зниженою інтелектуальною недостатністю, то реакція така що, чи варто про це, взагалі, говорити? У них що є якісь сексуальні права? І мене особисто дивує така реакція. Тому що вони люди, божі створіння і них є також фізіологічні потреби».

За словами Раїси Іванівни в Україні майже 40 тисяч людей визнані недієздатними. Вони не можуть вступати в шлюб, а за рішенням суду (якщо буде підтриманий законопроект) або опікуна можуть бути стерилізовані, якщо на це будуть відповідні медичні показники. Таке системне порушення прав людей з інтелектуальною недостатністю викликало неабиякий резонанс у міжнародних організацій. Також ці люди часто знаходяться у спеціалізованих закладах, де вони розділені по статях, і фактично позбавлені можливості навіть спілкування або дружби. «Близько 60 тисяч українців живуть в умовах розділення статей. Їх поміщують туди, щоб у них була тарілка супу, дах над головою, догляд, і вони були захищені. Але вони не мають змогу зав’язувати стосунки, реалізовувати свої сексуальні права», — сказала Раїса Кравченко. «Великим проривом» у праві на особисте життя експертка називає встановлення ширм у кімнатах у спеціалізованому закладі у Переяслав-Хмільницькому.

Про права на любов інтелектуально обмежених людей говорили у Чернігові. чернігів, круглий стіл, сексуальні та репродуктивні права, інвалідність, інтелектуальні порушення

Про практичний досвід Чернігівщини у забезпеченні та дотриманні сексуальних і репродуктивних прав осіб з інтелектуальною недостатністю розповіла Людмила Мазур, директор Чернігівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Чернігівської міської ради. Вона зазначила: «На 4 тисячі породіль в нашому міському пологовому будинку їх, в принципі, небагато – до 5%, але вони є. Це дівчата від 18 років, іноді неповнолітні». За останні два роки на щастя не виникало потреби забирати дитину у молодої мами, але це велика відповідальність, яка покладена і на соціального працівника, і на юриста пологового будинку вирішують питання, тому що саме вони приймають рішення чи зможе молода жінка нести відповідальність за свою дитину, виховувати її та доглядати за нею.

Практичний психолог Клініки дружньої до молоді Павло Коротков розповів: «До нашої клініки звертаються молоді люди з інтелектуальними порушеннями за консультаціями. Їм дуже важко у суспільстві. І вони не розуміють чому оточуючі так не толерантно, а іноді і ворожо, ставляться до них».

Люди з інтелектуальними порушеннями знаходяться у групі ризику і можуть стати жертвами сексуального насилля. І на думку Регіни Гусак керівниці Навчально-реабілітаційного центру №2 це пов’язано з тим, що на ці теми взагалі ніхто не звертав уваги і не піднімав їх на обговорення. На сьогоднішній день у НРЦ №2 відбувається апробація курсу із сексуального виховання для молоді з інтелектуальними порушеннями. Заняття відбуваються на основі посібників із статевого виховання. «Головна наша мета створити безпечне середовище для людей і дітей з інтелектуальними порушеннями», — зазначила Регіна Гусак.

Як зазначила Тетяна Полуянова, соціальний педагог Чернігівської міської благодійної організації батьків і дітей-інвалідів з дитинства «Логос»: «В нашій організації за ініціативи ВГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень» та Благодійного фонду «Здоров’я жінки та планування сім’ї» було проведено навчальний курс «Право на любов» та моніторингова сесія стану дотримання сексуальних та репродуктивних прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень».

Як зазначають учасники обговорення «Право на любов: можливості для реалізації сексуальних та репродуктивних прав осіб з інтелектуальними порушеннями в Україні» життєвий простір гендерних відносин цієї категорії людей малодосліджений, складний, суперечливий, багатоаспектний, а тому потребує суттєвого вивчення та коригування.

Довідка. Проект «Захист сексуальних та репродуктивних прав людей з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень» реалізовується Благодійним Фондом «Здоров’я жінки і планування сім’ї» у співпраці з Всеукраїнською НУО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень» за підтримки Програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

Матеріал підготовлено прес-центром «Чернігівський вибір»

БІЛА ХАТА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*