Як українцям підтвердити інвалідність у Польщі?

Як українцям підтвердити інвалідність у Польщі?. польща, документ, переселенец, посвідчення, інвалідність

Як українцям підтвердити інвалідність у Польщі?. польща, документ, переселенец, посвідчення, інвалідність

З 24 лютого в Польщу, тікаючи від війни, приїхало, за різними даними, від 2 до 4 мільйонів українців. Значна кількість вимушених переселенців – сім’ї людей з інвалідністю. Ця група людей належить до малозахищених, тобто тих, хто потребує постійної опіки, фінансової та соціальної допомоги. Найбільше допомоги люди з інвалідністю можуть отримати, підтвердивши свою інвалідність у Польщі. В цій статті ми детально опишемо: що саме дає таке посвідчення, як його отримати та що робити далі?

Перше питання, яке виникає у людей: а чи треба підтверджувати інвалідність, якщо є українське посвідчення?

З українським посвідченням є певні складнощі: по-перше, воно українською, часто виписане просто від руки в службах соціального захисту та буквально становить малозрозумілий папірець-книжку. По-друге, номера посвідчення може навіть не бути в загальній українській базі, оскільки воно видається в певних районних організаціях, і саме районна організація нараховує кошти. Один з варіантів взаємодії з таким посвідченням – зробити завірений переклад у нотаріуса, але це теж напівміри, оскільки так ваш номер посвідчення все одно не потрапляє до польської бази і невидимий для держави. З таким перекладом ви можете швидше потрапляти у хоспісні та паліативні служби, іноді до лікарень, але це все залежить індивідуально від спеціалістів, з якими домовляєтесь. Що ж робити? Адже в Україні ті, хто проходив цей шлях, іноді витрачали роки на оформлення інвалідності, а більшість українців сподіваються на швидке повернення додому і не хочуть знову починати довгі процеси.

Тож ви маєте знати:

  1. Оформлення інвалідності у Польщі вимагає двох з половиною місяців.
  2. Ви відвідаєте лише дві установи.
  3. Самій людині з інвалідністю потрібно бути присутньою тільки на прийомі у лікаря.

Що ви можете отримати, оформивши інвалідність:

  1. Соціальні виплати на людину в розмірі 239 злотих.
  2. Виплату на опікуна, якщо він не може працювати і має 24/7 опіку над людиною з інвалідністю – 2000 злотих.
  3. Безкоштовну реабілітацію.
  4. Безкоштовне паркування транспортного засобу на три роки по всій території Євросоюзу.
  5. Рекреаційні путівки.
  6. Компенсацію засобів реабілітації.
  7. Компенсацію оплати спеціалізованих закладів освіти.
  8. Безкоштовний проїзд у громадському транспорті.
  9. Компенсацію медикаментів.
  10. Спеціальні пропозиції роботи та пільги.

Як бачите, список об’ємний і дуже корисний, але є свої умови:

  1. Польща має своє кодування ступеню інвалідності, і воно часто не збігається з українським. Так, наприклад, дуже багато дітей зі встановленим аутизмом в Україні не змогли його підтвердити у Польщі. Ви маєте бути готові, що не все з вищеперерахованого буде доступне для вашої людини з інвалідністю.
  2. В деяких установах ZUS (місцях, де ви саме оформлюєте виплати після отримання посвідчення) просять відмовитись від українських соціальних виплат. Іноді виплати в Україні можуть бути вищими, тому ви можете не оформлювати польські виплати, але залишити собі посвідчення для проїзду, реабілітацій, спеціальних закладів освіти та паркування.

Як оформити документи – на прикладі Кракова:

  1. Зробити переклад медичних виписок та висновків, можна просто через онлайн-перекладач.
  2. Отримати висновок від місцевого лікаря за вашою спеціалізацією: невролога, психіатра, офтальмолога, отоларинголога та інших. Нагадуємо, що приватна мережа LuxMed надає безкоштовну медичну допомогу та має україномовну лінію за номером телефону (+48) 22 45 87 007 з 9:00 до 17:00. Виписки з LuxMed приймають так само, як і з державних поліклінік.
  3. Далі потрібно зібрати документи: паспорт людини з інвалідністю та опікуна, PESEL, переклади виписок, висновків лікарів та приїхати до Miejski Zespół Do Spraw Orzekania O Niepełnosprawności. В Кракові він знаходиться на Dekerta 24.
  4. В приміщеннях цих закладів є автомат електронної черги. Вам потрібно обрати перший пункт “А” і дочекатись своєї черги.
  5. Консультант допоможе вам заповнити анкету. Також ви можете самостійно роздрукувати заяви і прийти вже з готовими, знайти їх можна за посиланням на bip.krakow.pl. Але я раджу все ж робити усе з консультантом, оскільки труднощі перекладу можуть зіграти вам не на руку. Після заповнення заявки консультант проінформує вас про терміни розгляду, зазвичай вони становлять місяць.
  6. Далі прийде замовлений лист з листоношею, який він має вручити особисто вам у руки.
  7. В листі ви або знайдете дату вашої комісії (більшість з них віртуальні і не потребують особистої присутності), або ж прохання додати ще якісь документи для остаточного рішення.
  8. Після отримання листа з підтвердженням про інвалідність ви знову приходите до Miejski Zespół Do Spraw Orzekania O Niepełnosprawności. Раджу мати при собі 2 фото людини з інвалідністю як для документів, це дозволить консультанту одразу оформити заяви на пластикові документи. Також, якщо ви оформлюватимете посвідчення для паркування (це окрема картка), потрібно буде сплатити за неї близько 30 злотих. Така картка діє кілька років і друкується тиждень. Основне посвідчення друкується 2 тижні. Тож через 2 тижні вам надійде повідомлення про готовність усіх карток, і ви зможете їх забрати.

Що робити, якщо інвалідність не підтвердили?

Перше і головне – не лякатись, у багатьох поляків теж не виходить з першого разу, і це абсолютно нормальна практика повторювати заявку.

Друге – у тому ж Miejski Zespół Do Spraw Orzekania O Niepełnosprawności написати апеляцію. Вам не потрібно буде знову все збирати і проходити всі кола подачі документів.

Що робити після отримання посвідчення інвалідності?

Карта паркування не потребує жодних додаткових дій, її просто розміщують на лобовому склі, і це дає право на безкоштовне паркування в спеціальних місцях (помічених синім кольором) в усіх країнах ЄС протягом трьох років.

Нія Нікель

Наше слово

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*