Загальна мобілізація: як діяти, якщо призвали чоловіка, що доглядає за батьками з інвалідністю

Загальна мобілізація: як діяти, якщо призвали чоловіка, що доглядає за батьками з інвалідністю. батьки, військкомат, догляд, мобілізація, інвалідність

Такі особи за законом не підлягають призову, пише «ZN.UA».

Загальна мобілізація: як діяти, якщо призвали чоловіка, що доглядає за батьками з інвалідністю. батьки, військкомат, догляд, мобілізація, інвалідність© Окрема мотопіхотна Маріупольська бригада/facebook

В Україні оголошено загальну мобілізацію через військове вторгнення Росії. Трапляються ситуації, коли на фронт відправляють людину, яка за законом не підлягає мобілізації. Наприклад, чоловіка, який опікується батьками з інвалідністю.

Адвокат юридичної компанії «Riyako&Partners», членкиня Асоціації правників України Катерина Аніщенко в ексклюзивному коментарі ZN.UA розповіла, як діяти у такій ситуації.

«Відповідно до ст.23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

У разі отримання повістки, вам необхідно в назначений час прийти до військкомату, однак при собі, окрім військового квитка та повістки, рекомендую мати заяву про надання відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації з відповідними документами на підтвердження того, що ви доглядаєте особу з інвалідністю. Таку заяву пишемо в двох екземплярах. Один екземпляр з додатками до неї здаємо в канцелярію військкомату, а на іншому (це ваш екземпляр) отримуємо відмітку особи, працівника військкомату про отримання вид вас заяви. Якщо ж у вас відмовляються прийняти цю заяву, ви в цей же день, повинні направити її Укрпоштою цінним листом з описом вкладення на адресу військкомату.

Як би там не було, після явки до військкомату з метою уточнення облікових даних, вам буде видано направлення на проходження ВЛК (військово-лікарської комісії). І лише після її проходження буде розглянуто питання, щодо надання відстрочки від призову. У разі, якщо ви завчасно зробили все необхідне, щодо направлення заяви та відповідних документів, питань до вас у військкоматі не виникне.

Мені відомі випадки, коли працівники військкоматів зловживають своїми правами нехтуючи приписами закону і не приймають документи або «вони десь губляться», на підтвердження факту наявності інвалідності у близьких родичів військовозобов’язаного.

В такому разі, знову повторюся, раджу направляти заяву про надання відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації з відповідними документами на адресу військкомату цінним листом з описом вкладення та намагатися здати під підпис через канцелярію військкомату.

Документами на підтвердження здійснення догляду за особою з інвалідністю є:

  • довідка (її нотаріально посвідчена копія) МСЕК про наявність групи інвалідності у особи;
  • документи (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження, свідоцтво про одруження) з особою у якої є інвалідність.

Краще додати також документ на підтвердження спільного місця проживання наприклад – Акт встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд (для опікунів).

Якщо ж, чоловік вже проходить службу, однак в нього батько, мати, дружина, або батьки дружини особи з інвалідністю, то при наявності вищевказаних документів необхідно подати рапорт до командира частини з проханням звільнити з лав ЗСУ на підставі ст.26 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», за сімейними обставинами. На даний момент часу, це найбільш актуальна стаття для звільнення. Військовослужбовець звільняється в запас, та відповідно відбуває з військової частини до місця своєї реєстрації».

Аліса Ігітян

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*