Роман Кашпур родом із Хмільника. 2016-го року він добровольцем пішов боронити Батьківщину. Через рік підписав контракт зі ЗСУ. 2019-го отримав поранення — поблизу Марʼянки наступив на протипіхотну міну. У результаті втратив частину ноги.
Суспільне поспілкувалося із рекордсменом України, переможцем “Ігор героїв”, який і сьогодні боронить Батьківщину на Харківському напрямку.
Реабілітація після травми та знайомство з дружиною
Після травми ноги Роман познайомився з Юлією. Розрадити бійця, провідати його в шпиталі її попросив командир Романа Кашпура. Каже, таких хворих ще не бачила.
“Прийшла до Роми, він якраз з реанімації. Після ампутації в палату перевели. Він лежав із посмішкою. Каже, що тепер буде залізним Скіфом”, — розповідає дружина оборонця Юлія Кашпур.
Психологічно до такого був готовий із перших днів на фронті, каже Роман. Тому й не було депресії.
“До того, як це сталося зі мною, я бачив, як кінцівки втрачали інші, але все одно ходили і повертали свої землі”, — говорить Роман.
Юлія волонтерить із 2014 року. Сама харківʼянка. З Ромою спершу дружили, а потім він запропонував бути разом.
“Каже: “Слухай, а давай жити разом”. І якось в той день знайшов квартиру”, — розповіла Юлія Кашпур.
Участь в “Іграх героїв”
Через 9 місяців після втрати кінцівки Роман вирішив взяти участь у “Іграх героїв”. Два роки поспіль перемагав. 2020-го в категорії профі — кросфіт, 2021-го — кросфіт та підтягування.
Цього року на протезі встановив рекорд України на Чугуївському аеродромі: 5,5 метрів за 50 секунд протягнув на собі Ан-26 вагою 17 тонн.
“Ідея — мотивувати важкопоранених, бо багато цивільних постраждало. Довести, що життя після ампутації триває. Це інша сторінка”, — говорить оборонець.
Повномасштабне вторгнення Росії проти України
24 лютого Кашпорів застало у Харкові. Добу вони добиралися до Хмільника. А потім Роман пішов на війну. Юля каже, що навіть не намагалася зупинити чоловіка. І те, що він на протезі — не аргумент.
“Ти просто розумієш, що ти маєш бути там. По-іншому ніяк. Тому стримувати Рому було безглуздо”, — розповіла Юлія Кашпур.
Оборона Харківщини
До Харкова Роман повернувся 1 березня. Повернувся на непристосованому протезі. На ньому і провоював півроку.
“Купальний протез годиться для ходьби, купання. В ньому бігати і виконувати роботи неможливо”, — говорить Роман.
На Харківщині стояв на обороні Салтівки. Там кожен день, кожен вихід закарбувався на все життя.
“Був вихід в сіру зону. Там не один я такий на протезі. Наше завдання було виявити ворожий танк, який постійно обстрілював Салтівку, і знешкодити”, — каже оборонець Роман.
Повернення додому
Додому Роман заїхав на кілька днів. Нарешті змінив протез. За кілька днів — знову на Харківщину до бойових побратимів. Залишитися вдома, каже, не може.
“Потрібно памʼятати, що Україна до цього часу існує, живе, бореться, завдяки людському потенціалу. Це єдине, що призведе до перемоги”, — каже Роман Кашпрук.
Патріотами Юля та Роман виховують і своїх синів. Їм жити в мирній і щасливій Україні, каже Роман, тож мають любити і готові боронити її від ворогів.
Віталій Бондарєв