“Збрехав, що маю один протез, а не два”

“Збрехав, що маю один протез, а не два”. василь штефко, зсу, війна, військовий, протез

“Збрехав, що маю один протез, а не два”. василь штефко, зсу, війна, військовий, протез

Закарпатець Василь Штефко без обох ніг зумів потрапити до лав ЗСУ, бо мав велике бажання боронити Україну

Історія Василя Штефка у березні облетіла цілий світ. Він здивував усіх тим, що пішов на війну на двох протезах: пан Василь із 2008 року не має ніг. Звісно, з такими особливими потребами потрапити до війська важко, майже нереально. Намагався ще з 2014 року, але щойно заходила мова про його протези, командири відмовлялися брати пана Василя до своїх підрозділів. Тому довелося застосувати хитрість.

“Збрехав, що маю один протез, а не два”. василь штефко, зсу, війна, військовий, протез

КОЛИ ВІДПРАВЛЯЛИ, СТАВ ПОЗАДУ ВСІХ, АБИ ВІЙСЬККОМ НЕ ПОБАЧИВ

Звісно, починаючи розмову, ми повертаємось думками в лютий 2022-го. Тоді всі чоловіки в Україні штурмували військкомати, розуміли, що треба ставати на захист Батьківщини. Був серед них і Василь Штефко.

– Я прийшов у наш військкомат у перший же день, 24 лютого. Але справа в тому, що військком мене добре знав, і він би мене ніколи не призвав. Я до нього підходив багато разів, казав, що добре стою на ногах, що добрий водій, витривалий, мотивований. Але щодня отримував від нього відмову, тому просто допомагав там, на місці, із підвозом-розвозом хлопців чи продуктів, води для військкомату. А потім якось в один день підійшов до дівчат й почав їх переконувати: ви ж бачите, він мене знає, не хоче мене брати та й не візьме. Я сказав їм, що у мене один протез, я добре на ньому ходжу, їжджу на машині, добре бачу і стріляю. Словом, умовив внести мене в список призовників.

Коли нас вже вишикували на відправку, я став за спини хлопців, ззаду, пригнувся, сховався, щоб мене військком, бува, не побачив — він одразу був би завернув! А вже як доїхав до Мукачева зі свого рідного містечка, то не переживав, бо там мене ніхто не знав. Незнайомі й не скажуть, що я чимось відрізняюся від чоловіків мого віку.

Людей тоді дуже багато було. Питали, хто сумнівається, мовляв, вийдіть із лави, — ніхто не виходив. Усі знали, нащо вони сюди прийшли. Так я і поїхав, — розповідає про свою хитрість заради війська Василь Штефко.

“Збрехав, що маю один протез, а не два”. василь штефко, зсу, війна, військовий, протез

Чоловік каже, що просився служити в закарпатську 128-му гірсько-штурмову бригаду. До своїх. Так потрапив до першого гірсько-штурмового батальйону. Уже в прифронтовому місті на розподілі опинився в своєму підрозділі. Там пробув півроку, а зараз його перевели на Закарпаття, працює водієм у одній із військових частин.

КОЛИ ВСІ ЗАСИНАЛИ, ЗНІМАВ ПРОТЕЗИ, ЩОБ НОГИ ВІДПОЧИЛИ

Звісно, кожен обман колись розкривається. Не обійшлося без камінгауту і у випадку пана Василя. Потрапивши в підрозділ, він не сказав керівництву про свої особливі потреби. Каже, що очікував проблем від командира, відтак приховував протези протягом перших тижнів.

– Мені дали спочатку ГАЗ 66-й. То досить незручна для мене машина – висока. То й кажу керівництву, мов, поміняйте, мені буде важко залізати й зіскакувати з неї. Що, питають, мов, коліно? Та, кажу, коліно, коліно, – пригадує пан Василь типовий випадок.

Але ж протези треба знімати — щоб ноги відпочили. Для цього військовий окремо вибирав момент.

– Це було досить легко, бо спали ми, не роздягаючись, на карематах. Холодно було, тож дехто навіть і взуття не скидав. Накрився і спиш собі. Я так і робив. Але мені потрібно, аби ноги відпочивали від протезів. Тож я чекав, доки хлопці біля мене поснуть та почнуть хропіти, а тоді вже знімав взуття й протези, перевертався на бік і спокійно спав. А вранці швидше за всіх вставав, аби встигнути надіти протези, – розказує пан Василь особливості своєї конспірації.

“Збрехав, що маю один протез, а не два”. василь штефко, зсу, війна, військовий, протез

І раптом починає сміятися. Ой, каже, розкажу вам один смішний випадок.

– Якось вранці прокидаюся, підходить до мене побратим, із Сваляви чоловік, каже, мов, та ну тебе, у мене через тебе сьогодні вночі мало серцевий напад не стався! Перепитую, що сталося. Та, каже, просинаюся я вночі і бачу, що твої ноги біля тебе збоку лежать. А все ж тихо в приміщенні й надворі, наче й не прилітало нічого, і вибухів не було чутно — а в тебе ноги окремо! То ж він, значить, побачив мої протези збоку, бо вночі ковдра задерлася. Перелякався, неборак! – сміється Василь Штефко.

КАМІНГАУТ ЧЕРЕЗ ЗЛАМАНИЙ ГВИНТИК

Запитую у військового, як же його зрештою, викрили і чи справді сильно “влетіло” від командира.

– Викрили десь на третьому тижні. Я вже на той час підремонтував собі машину – мені дали ЗІЛ 131-й, там легше трохи залазити-злізати. І от якось бачу, щось у мене права нога не так стає. Глянув на протез, а там гвинт зламався. Я його і туди, і сюди — різьба зірвана, не можу вставити, хоч плач. Покликав напарника, щоб поміг дійти, кажу, мов, доведи до комірки, у мене там є інструменти із собою, я зараз полагоджу. Але полагодити не зміг, треба було закріплювач, то послав напарника в “Епіцентр” купити той закріплювач на гвинт. Думав, принесе, змажу, затягну — та й воно собі далі функціонуватиме.

Але він пішов до командира проситися в “Епіцентр”, той почав розпитувати, нащо. “Та в дяді Васі гвинт на протезі зламався”, – чесно сказав причину. Підбігає до мене командир: “То в тебе що — протез?!” Я кажу: “Чого протез? Два!” Він тоді як розкричався: зброю здати, бронік зняти, в машину і в госпіталь!

“Збрехав, що маю один протез, а не два”. василь штефко, зсу, війна, військовий, протез

В госпіталі знайшли протезиста, той подивився, відремонтував мені все. Ну і мене питають, мов, що будете робити — додому поїдете? Яке додому, кажу їм, піду до своїх: у мене там автомобіль не дороблений, роботи маса. Відпустили мене, то я й поїхав собі.

Наступного ранку — шикування, як завжди, усі вийшли на плац. Командир на мене вказав, розказав усім, що от, мов, в наших лавах є чоловік, що прийшов воювати на двох протезах. “Я, – каже, – сам охрінів, ну але таке у нас є”, – сказав тоді командир на плацу, – пригадує Штефко.

– Змінилося до вас ставлення після цього — від побратимів, керівництва? – запитую у військового.

– Ну, мене від нарядів звільнили. Хоча три тижні доти ходив, як усі. І далі б ходив, але доводити щось було марно. Вони весь час повторювали: як же так тобі вдалося усіх нас обманути? Та, кажу, я щодня Богу молився, аби мене не викрили й додому не відіслали. Бо я би вдома не всидів у цей час! Хоча знаю, що в розвідку я не піду, в бліндажі також — бо буде важко заскакувати-вискакувати. Але дали машину — їздив. Я можу бути корисним у війську. І хочу служити, захищати Батьківщину.

“Збрехав, що маю один протез, а не два”. василь штефко, зсу, війна, військовий, протез

БАТЬКО СВОГО ЧАСУ ТЕЖ ПОТРАПИВ НА ФРОНТ ОБМАНОМ

Примітно, що в історії родини Штефків це вже другий випадок, коли чоловіки потрапляють на війну “обманом”. Свого часу, в роки Другої світової батько Василя Штефка теж добровольцем зголосився на фронт, трохи прибрехавши про свій вік.

– Тоді батьку було лише 15 років, але він був високим. А у людей же ні паспортів не було, нічого: як сказав, так і написали. Так і взяли його у військо, – каже пан Василь.

Зауважую, що батько Василя тоді воював разом із росіянами, а він, виходить, уже тепер — проти них.

– Так і виходить. Росіяни — то паскудні люди. Я знав це давно, бо довгий час бував на заробітках в Росії, як усі закарпатці. Але те, що дізнався про них під час цієї війни, навіть мене здивувало.

Хоча, знаєте, батько цікаву історію розказував про свою війну. Росіяни й тоді воювали так, як тепер: не шкодуючи своїх. Батько був у війську з кумом. І от бій, вони наступають, а німецький кулеметник б’є всіх, хто йде, просто косить їх із позиції. А наших ззаду свої ж командири під кулі і женуть. І той, хто ліг на землю і не йде вперед, щоб не впасти від куль кулеметника, до того підходить командир-росіянин і каже, мов, вставай. А хто не встає, того на місці й розстрілює. То батько з кумом тоді один на одного подивилися, мов, що робити: встанемо — кулеметник скосить, не встанемо — руський командир пристрелить. Знайшли один вихід: застрелити командира. Так і зробили. Вони тоді залишилися живі, довоювали до перемоги над німцями, повернулися додому з фронту, одружилися, народили дітей.

“Збрехав, що маю один протез, а не два”. василь штефко, зсу, війна, військовий, протез

У 2014-МУ НЕ ВЗЯЛИ В “АЙДАР”, БО СКАЗАВ ПРАВДУ ПРО ПРОТЕЗИ

Цікавлюся у військового, які нюанси служби у війську на двох протезах.

– Їх майже немає, бо я на протезах давно, вони мені вже як рідні ноги. Але є певний режим, якого вдома дотримуватися легко, а в армії — важче. Удома я попрацював, а тоді як відчуваю, що втомилися ноги, – зняв протези буквально на пів години-годину, відпочив і працюю собі далі. А у війську не так, і я це знав. Але все рівно я хотів в ЗСУ. Я цього хотів із 14 року. Їздив до наших у Щастя, знав багатьох хлопців із батальйону “Айдар”, дуже хотів до них. Вони мене майже брали, а потім — відмова, ротний сказав “ні”.

Але я тоді говорив правду, а тепер збрехав. Так, я свідомо обманув дівчат у військкоматі. І знаю, що їм потім влетіло. Але добре, що була публікація від 128-ї бригади, там були мої слова з вибаченнями до працівників із нашого військкомату. Знаю, що до них потім не вжили службових санкцій через мене. Та й розумію, що мій приклад багатьох мотивував вступити до лав ЗСУ. Бо я дуже хотів захищати свою Батьківщину! Розумієте, ця орда, яка на нас пре, — не має ні совісті, ні честі. Ми мусимо їх зупинити, – певен Василь Штефко.

Чоловік каже, що його підтримували у війську односельчани з Кушниці, що на Іршавщині. До війни Василь Штефко займався вивозом та сортуванням сміття у Кушниці, мав свій ФОП та платив зарплатню трьом працівникам. Тепер же люди скинулися й придбали “бусик для дяді Васі”. На цьому бусику він їздить й тепер. Машину любить, як жінку, — доглядає, каже, ще батько навчив його авто тримати завжди в порядку, щоб добре їздило.

– Було також приємно, коли мені у військо дзвонив директор об’єкту в Києві, я там працював на будівництві, розвозив бетон на вантажівці. Було дуже приємно, що дзвонять, не забувають, підтримують, – каже військовий.

НЕМАЄ ЗАКОНУ, ЯКИЙ ЗАБОРОНЯВ БИ СЛУЖИТИ ЛЮДЯМ НА ПРОТЕЗАХ

Питаю думку пана Василя щодо того, чи можуть служити в ЗСУ мотивовані люди з особливими потребами.

– Я не можу вам сказати за інших, тут кожен повинен приймати рішення сам. У нас із роти вогневої підтримки Сашко отримав поранення касетними боєприпасами. Смерті від них практично не буває, але каліцтв багато: руки-ноги відриває. Йому от і пошкодило. Знаю, що він проходить реабілітацію зараз в Німеччині, зробили йому протез, він вже на ногах, але ще тренується. Телефонував мені і казав, що збирається повертатися у військо. “Вони дивуються, – казав по телефону, – а я їм говорю, що от у нас один дядя Вася служив — так у нього два протези!”

“Збрехав, що маю один протез, а не два”. василь штефко, зсу, війна, військовий, протез

Василь Штефко вважає, що в таких випадках все залежить від обставин, а також від людей — не тільки від самого бійця, а й від ротного, від комбата, бо вони беруть на себе відповідальність за нього. Але, каже чоловік, якщо вони людину знають, довіряють, бачать, що та мотивована і може виконувати роботу, — то чому б і ні?

В законі немає такої статті, яка забороняє служити у війську людям на протезах, каже Василь Штефко. Є поняття “обмежено придатний” — тобто людина може служити, але без навантаження.

– Комбат бачив, що я їжджу, що не боюся роботи. Треба в четвертій годині ранку вставати їхати — значить, їду, треба в другій ночі — теж їду. Усі дивувалися, як я можу їздити на вантажівках, мов, чи не важко витискати педалі. Пояснював, що протези — це так само, як твої рідні ноги, ти з часом вчишся цим керувати. Ну хіба ото ступні не згинаються так, як на справжніх ногах – і тому в гору по гриби я йду легко, а вже спускатися важче. Але це все добре працює. Тим більше що протези є різні — є звичайні, а є дорогі, більш функціональні. Мені пропонували тепер такі поставити, але навіщо я буду свою державу грабувати? У мене ці протези за 41 тисячу гривень добрі і мені підходять, нащо я витрачатиму гроші держави і братиму протез, що один коштує до 100 тисяч? – по-газдівськи роздумовує чоловік.

НЕ ТРЕБА ВИМАГАТИ ДО СЕБЕ ЖАЛЮ

Мене цікавить іще одна думка Василя Штефка з приводу життя на протезах, адже після пів року повномасштабної війни у нас дуже багато покалічених хлопців. Для багатьох це психологічна травма, з якою важко справитися. Тож я запитую у пана Василя, що би він порадив таким людям.

“Збрехав, що маю один протез, а не два”. василь штефко, зсу, війна, військовий, протез

– Знаєте, я і до цієї великої війни знав таких людей. Травми по-різному сприймаються, це від характеру залежить, від налаштованості людини, від того, в якій життєвій ситуації вона перебуває, від підтримки рідних, друзів.

Якось я був в санаторії з такими ж, як сам, людьми на протезах. Поміж нас був один військовий, він втратив обидві ноги в боях, пересувався на інвалідному візку. От встаємо якось зранку ми в палаті, всі щось розказують, жартують, а він як гаркне: чого ви не позатикаєтеся, я через вас спати не можу! Ну і таке всяке. Ми з розумінням реагували на нього, я йому ще й помагав часом, щось приносив, помагав на тій колясці заїжджати-виїжджати з кімнати. І якось він побачив мої протези. “Я не зрозумів, ви що — теж без ніг?” Сказав йому тоді, щоб думав наступного разу, як кричатиме на людей. Я йому пояснив, мов, чоловіче, ти себе не став героєм — бо ти якщо далі так поводитимешся, залишишся сам і злий на увесь світ. Ти в змозі сам за собою доглядати, і не варто, аби хтось за тебе це робив. Ні твоя жінка, ні діти, ні батьки. У них має бути своє життя, і ти не маєш їм бути тягарем. Бери себе в руки!

Був іще один чоловік, я йому таке ж казав. А він мені: “А що? Я отримую хороші гроші, моя жінка на них може жити!” Я такого не розумію. Якщо тобі потрібна служниця — найми собі! Навіщо має мучитися жінка, яка тебе любить? – розмірковує Василь Штефко.

До речі, у нього зараз другий шлюб. З нинішньою дружиною вони зійшлися вже тоді, як пан Василь втратив ноги. Мають доньку Софійку. Каже, що жінку свого часу не дурив, як військкома, — одразу все про протези сказав, як є.

КАЖУ МОЛОДИМ ХЛОПЦЯМ, ЩО НЕ ТРЕБА БОЯТИСЯ АРМІЇ

Зараз, в глибокому тилу Василь Штефко каже, що йому важко — через контрнаступ гине багато хлопців з їхнього батальйону, яких він знав.

“Збрехав, що маю один протез, а не два”. василь штефко, зсу, війна, військовий, протез

– Вони добре просунулися, але з такими втратами ці новини не сприймаєш радісно. У нас багато “трьохсотих”, є загиблі. Знаю, що вони також багато рашистів там знищили. Відео мені хлопці висилали: були натрапили на позиції з добре підготовленими росіянами — такі хлопи під два метри зростом, в повному екіпіруванні, не здавалися… Важкі були бої, тож хлопці горді тим, що перемогли їх, зачистили позиції. Я за них радий, але за смерть побратимів болить дужче. Такі хлопці молоді, лише б жити. От Сергій наш, він такий був здоровий, кріпкий хлопець, приїжджав до мене, ще коли я був у Запоріжжі, ремонтувати своє авто. Ох, знав би я тоді, що він у тій машині загине — солі би в неї насипав… – говорить з болем.

У тилу Василь Штефко також працює водієм.

– Я перевожу особовий склад — на полігон, на відправку. Часом просять сказати хлопцям щось мотивуюче. Усі ж люди, багато хто боїться їхати на війну. І це нормально. Не боїться тільки дурень, бо це війна, причому страшна війна! Коли хлопці мене бачать, багато хто каже: а, я про вас читав, я про вас чув. Намагаюся їх заспокоїти, кажу, що на війні немає страху. Є поставлене завдання, його треба виконувати. Якщо будеш боятися — не зможеш виконати, а якщо дуже лізтимеш вперед — загинеш. Тому просто — виконуй своє завдання. А от боятися не треба, бо ми всі смертні і ніколи не знаєш, де на тебе чекає смерть. Але зараз такий час прийшов, що мусимо захищати свою Батьківщину. Інакше нас не буде, ворог нас знищить. І йти в армію зараз — це навіть не обов’язок, це велика честь для чоловіків.

Тетяна Когутич, Ужгород

Фото Сергія Гудака

Укрінформ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*