Коли Львівщина отримає сучасний реабілітаційний центр для людей з інвалідністю

Коли Львівщина отримає сучасний реабілітаційний центр для людей з інвалідністю. львівщина, бальнеологія, будівництво, комплекс, інвалідність, grass, outdoor, sky, house, building, plant, window, abandoned. A building with a grassy field

Коли Львівщина отримає сучасний реабілітаційний центр для людей з інвалідністю. львівщина, бальнеологія, будівництво, комплекс, інвалідністьФото: ІА ЗІК

Реабілітаційний центр у Великому Любіні – один із найвідоміших «довгобудів» Львівщини. Щороку Міністерство соцполітики обіцяє «вже-вже» його відкрити, втім, центр досі не прийняв жодного відвідувача, пише Дивись.info.

Історія із будівництвом тягнеться вже 10 років. Модель комплексної реабілітації напрацювали ще. У 2008-му році її затвердили на методичній раді Мінсоцполітики і запатентували, як інтелектуальний винахід.

Тоді ж прийняли рішення – треба будувати сучасний реабілітаційний центр, який користуючись цією моделлю, працював для людей з інвалідністю з усієї України.

Початок історії

Під комплекс знайшли землю у Великому Любіні, після тривалих процедур розробки документації сесія затвердила дозвіл на будівництво на обраній ділянці.

«У 2009 році розпочали будівництво. На 2012 рік мали би здати цей об’єкт, – розповідає голова Великолюбінської ОТГ Йосип Фабрига. – На жаль, не вийшло. За даними міністерства соцполітики, з 2012 на 2013 рік ми перейшли із заборгованістю 8 мільйонів. Погасили нам цю заборгованість у 2014 році. Тоді ж виділили ще 8 мільйонів для того, аби до кінця року ми встигли щось освоїти. На рахунку гроші на будівництво були, але казна, на жаль, проплат не здійснила».

Коли Львівщина отримає сучасний реабілітаційний центр для людей з інвалідністю. львівщина, бальнеологія, будівництво, комплекс, інвалідністьФото: ІА ЗІК

Чиновники пояснюють це тим, що 2014й був важким роком, грошей бракувало, почалася війна. Однаково, будівництво масштабного центру знову «заморозили».

Відновлення робіт

У 2015 році вирішили, що комплекс вартує добудувати, після численних міністерських перевірок вирішили продовження фінансування об’єкта. І тоді план змінився – цього разу прийняли рішення відкрити комплекс до 25-ї річниці Дня Незалежності.

«У жовтні 2015 року прийшли гроші і були проведені роботи на 30 мільйонів, – додає голова Великолюбінської ОТГ. – За ці кошти будівельникам вдалося завершити перший корпус і їдальню. Але прийшла зима фінансування знову радикально урізали. У 2016 році вони нічого не фінансують і план здати об’єкт до Дня незалежності зривається».

Тут зможуть проходити реабілітацію усі люди з інвалідністю. У тому числі люди, що воювали на війні, які інвалідності не мають, але отримали поранення
Йосип Фабрига

Відтак, грошей на будівництво чекають і досі, але тепер варто враховувати інфляцію та здорожчання вартості будівельних робіт. «На той час (на початок будівництво, – ред.) об’єкт коштував по кошторису 99 мільйонів 800 тисяч. У 2015 році зробили перерахунок, бо там не було включено все медичне обладнання, – продовжує Йосип Фабрига. – Міністерством було прийнято рішення одну частину будувати, а потім окремим наказом обладнання буде закуповуватися. До того ж, за весь цей час будування комплексу помінялися державні будівельні норми, тобто розрахунки йшли за іншою формою. Подорожчала цінова політика, на 20 мільйонів ми включили обладнання і об’єкт вийшов 152 мільйони. Кошторис подали на експертизу і міністр кошторис у сумі 152 мільйони затвердив. на днях було прийнято рішення дати нам суму грошей, аби можна було завершити і запустити те, що вже збудовано, тобто частину першого пускового комплексу».

Яким буде комплекс

Враховуючи те, що Україна втратила низку оздоровчих курортів у Криму, даний реабілітаційний комплекс – дуже на часі, вважає Йосип Фабрига:

«Це є комплекс на 300 місць. Ціла будова ділиться на два комплекси. Це буде неповний пусковий комплекс на 150 місць, з їдальнею на 200 місць, харчоблоком, з конференц-залом на 150 місць, з двома тренажерними залами. І звичайно з корпусом для основного напрямку – корпусу бальнеології (лікування мінеральними водами) на 47 кабінетів. Тут зможуть проходити реабілітацію усі люди з інвалідністю. У тому числі люди, що воювали на війні, які інвалідності не мають, але отримали поранення».

Зараз перший корпус майже збудований. За даними на листопад там проведено вже 95% будівельних робіт, однак, коштів від міністерства знову чекають. Тож, через брак фінансування, наразі планують відкрити лише перший корпус та їдальню, а основний, бальнеологічний корпус, планують добудовувати «коли будуть кошти».

Справа в тому, що саме бальнеологія, згідно із планом, мала би бути основною родзинкою проекту. Як розповіли журналістам, по-перше, ідея центру полягає не лише у фізичній реабілітації, адже центр пропонуватиме також і перекваліфікацію, підвищення кваліфікації людей з інвалідністю, у тому числі учасників АТО. По-друге, унікальним заплановане бальнеологічне відділення, адже проектом передбачалося, що корпус матиме лікувальні грязі, сірководневі ванни і бювет, куди довозитимуть найкорисніші мінеральні води із Східниці, Моршина і Трускавця.

Коли відкриють центр

Як розповів голова Львівської ОДА Олег Синютка, щодо долі центру навіть проводилася спільна нарада між очільниками області та міністерством соцполітики.

якщо розпочати роботу ранньою весною, то влітку цю будівлю можна буде ввести в експлуатацію
Олег Синютка

«Цього року ми мали з цього приводу нараду в Міністерстві соціальної політики і разом із міністром паном Ревою сформулювали чітку позицію про те, що область готова до співфінансування проекту заради того, аби якнайшвидше запустити в експлуатацію ті черги, які вже зроблені, аби вони якнайшвидше почали використовуватися для тих людей, для яких призначені, – розповів Олег Синютка. – Для цього ми очікуємо, що у бюджеті 2018 року будуть передбачені державні кошти, тож ми розпочнемо співфінансування. Насправді, роботи там на декілька місяців залишилося. Я вважаю, що якщо розпочати роботу ранньою весною, то влітку цю будівлю можна буде ввести в експлуатацію».

Мар’яна Ткаченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*