Щодо встановлення інвалідності ліквідатору аварії на ЧАЕС

Щодо встановлення інвалідності ліквідатору аварії на ЧАЕС. чаес, захворювання, каліцтво, пенсійне забезпечення, інвалідність, black and white, abstract, drawing, envelope

Мій чоловік ліквідатор аварії на ЧАЕС 2 категорії. Зараз він очікує на призначення інвалідності. Чи матиме він після призначення інвалідності якісь зміни в пенсійному забезпеченні?

Особи, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та яких віднесено до 2 категорії, мають право на зменшення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, в залежності від року, в якому проводилися роботи в зоні відчуження, та періоду проживання в зоні безумовного (обов’язкового) відселення (стаття 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі – Закон)).

Інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, відносяться до 1 категорії.

Відповідно до ст. 54 Закону, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено механізм обчислення пенсій, зокрема, по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, та встановлено мінімальні розміри пенсій по інвалідності.

Підставою для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до частини 1 статті 54 Закону є довідка про заробітну плату, що видана підприємством, установою, організацією або їх правонаступником. Зазначена довідка видається на підставі первинних документів: особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів, що містять відомості про нараховану заробітну плату, місце роботи (населений пункт, № зони, кратність чи об’єкт), період роботи в зоні відчуження, конкретні дні роботи чи їх загальну кількість, тривалість робочого дня. Копії первинних документів додаються до довідки про заробітну плату. Первинними є ті документи, що складені в період роботи в зоні відчуження.

В мінімальному розмірі пенсія такій категорії осіб призначається якщо немає зазначеної вище довідки про заробітну плату.

Враховуючи зазначене, органи Пенсійного фонду України визначають розміри пенсій у відповідності до зазначених нормативно-правових актів та з урахуванням інших вимог, передбачених чинним законодавством.

При цьому, якщо інвалідність не пов’язана із Чорнобильською катастрофою, то встановлюється надбавка на догляд при дотриманні умов, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 № 654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян”.

Пенсійний фонд України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*