Громадська спілка «Ліга Сильних» за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF) надає грантову підтримку 19 громадським організаціям, які реалізують адвокаційні кампанії в дев’яти областях України. Ці кампанії спрямовані на покращення психічного здоров’я, створення безбар’єрного середовища, захист прав поранених цивільних та підтримку осіб з інвалідністю. Завдяки ініціативам, українці та українки отримують необхідну допомогу та підтримку, яка сприяє розвитку інклюзивного суспільства.
«Працювати над змінами в суспільстві самотужки — непросто. Це довгий адвокаційний процес, який потребує багато знань та навичок. Саме тому одним із завдань спілки “Ліга Сильних” є підтримувати громадські організації, які працюють для людей з інвалідністю, у їхній діяльності та сприяти їхньому розвитку різний спосіб. Ми навчаємо, консультуємо та фінансово підтримуємо організації, адже віримо, що лише спільними зусиллями зможемо досягнути бажаного результату — гідного життя людей з інвалідністю в Україні», — розповіла проєктна менеджерка «Ліги Сильних» Ірина Агєєва.
Грантова підтримка громадських організацій, які працюють для людей з інвалідністю відбувається в межах проєкту «З.Н.А.М.И». Окрім фінансової допомоги «Ліга Сильних» організувала для керівниць організацій індивідуальні консультації з розробки сценаріїв взаємодії з державними органами, надання прикладів документів (запитів, меморандумів, листів, аналітичних записок, проєктів наказів) та допомоги в розумінні алгоритму внесення змін у нормативно правові акти.
Адвокаційні кампанії громадських організацій, які отримали підтримку в межах проєкту «З.Н.А.М.И», охоплюють Київ, Вінницю, Бучу, Бровари, Харків, Ужгород, Бердичів, Рені, Черкаси та Кропивницький. Детальніше про деякі з них — розповідаємо в матеріалі.
Підтримка дітей з епілепсією — громадська організація «Епіпросвіта»
Організація «Епіпросвіта» активно працює над включенням препарату Фрізіум до Національного переліку основних лікарських засобів. Адже наразі діти з епілепсією в Україні не мають доступу до необхідних ліків, які є критично важливими для їхнього здоров’я та нормального розвитку. Команда «Епіпросвіти» вже отримала перші адвокаційні досягнення — затвердження наказу МОЗ № 884 про внесення необхідних змін до переліку основних лікарських засобів. Керівниця організації також узяла участь у XXVIII конференції Української протиепілептичної Ліги, де підкреслила важливість доступу до препарату Фрізіум для дітей з епілепсією.
Скринінг слуху в новонароджених — громадська організація «Відчуй»
Організація «Відчуй» адвокатує внесення змін до Наказу МОЗ № 1144, який має на меті зобов’язати педіатрів здійснювати скринінг слуху в новонароджених та дітей раннього віку. У межах проєкту команда провела опитування батьків, які зіштовхнулися з наслідками відсутності діагностики та розгубленістю через відсутність адекватної допомоги. Також організація надіслала запити до всіх областей України та лікарень про наявну статистику щодо скринінгу слуху дітей та підготувала аналітичний звіт, який надає додаткові аргументи для внесення змін до наказу.
Безбар’єрна Буча — громадська організація «Група активної реабілітації»
Люди, які користуються кріслом колісним, щодня стикаються з багатьма побутовими труднощами: незручні входи до будівель, відсутність пандусів, вузькі дверні прорізи, недоступні ванні кімнати та кухні, відсутність ліфтів у багатоповерхових будинках. «Група активної реабілітації» працює над вирішенням цих проблем. Проєкт підтримує адвокаційну кампанію, спрямовану на включення послуги з облаштування житла для людей, які пересуваються на кріслі колісному, у програму «Безбар’єрна Буча». Організація проаналізувала аналогічні програми у 20 областях України та запропонувала мерії Бучі ідеї для створення місцевої програми, щоб реалізувати національну Стратегію безбар’єрності на рівні міста.
Транзитне підтримане проживання для осіб із ментальною інвалідністю — громадська організація «УСІ»
Підлітки з аутизмом у громаді часто постають перед труднощами в адаптації до самостійного життя та потребують спеціалізованої підтримки. Організація в межах адвокаційної кампанії організувала низку зустрічей із заступником міського голови з гуманітарних питань Вінниці, під час якої обговорювалась можливість включення соціальної послуги «Транзитне підтримане проживання для осіб із ментальною інвалідністю» в чинну Комплексну програму соціальної політики громади та її подальше фінансування. Наразі створено робочу групу з розробки змін до програми.
Доступність громадських туалетів — громадська організація «Родина ЛГ»
У межах адвокаційної кампанії організація проводить моніторинг доступності громадських вбиралень. За їхніми словами, нові вбиральні, які мають статус безбар’єрних і доступних, не завжди є такими. Це створює проблему для маломобільних груп населення. Тож організація ініціює створення інформаційної мапи, яка міститиме необхідні деталі про роботу вбиралень та реальний стан доступності.
Підтримка внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю — громадська організація «Незламна»
Наразі Броварська громада не має системних заходів щодо інтеграції та забезпечення прав ВПО. Допомога, яка надається, є фрагментарною та точковою, і реалізується переважно завдяки ініціативам окремих громадських організацій. Команда організації «Незламна» в межах адвокаційної кампанії провела дослідження основних проблем ВПО в Броварській громаді та створила звіт із рекомендаціями для розробки стратегії їхньої підтримки.
Фізична безбар’єрність Гніванської громади — громадська організація «Центр Промінь надії»
Адвокаційний проєкт передбачає підвищення компетентності осіб, які приймають рішення на рівні громади, через проведення навчального семінару. Також «Центр промінь надії» проєкту провів онлайн-опитування серед мешканців та мешканок Гніванської громади та виявив пріоритетні бар’єри для людей з інвалідністю. Його результати будуть використані для розробки Програми з фізичної безбар’єрності.
Адвокація прав громадян, постраждалих унаслідок війни — благодійний фонд «Розвиток та Соціальна справедливість України»
Проєкт включає збір та аналіз інформації про потреби поранених цивільних осіб, а також розробку рішень для місцевої влади щодо планування ресурсів для допомоги.
Фонд провів публічний захід, під час якого поранені цивільні визначили основні проблеми постраждалих від війни. Серед них — потреба в матеріальній підтримці, юридичній допомозі для отримання правильного статусу інвалідності, а також складнощі з оформленням витягів із ЄРДР. У межах адвокаційної кампанії Фонд розпочав аналіз чинного законодавства, створив аналітичну довідку щодо прав і пільг постраждалих від війни та провів опитування поранених цивільних. На основі отриманих даних команда сформувала пропозиції для місцевої влади Харкова.
«Ліга Сильних» продовжує підтримувати неурядові організації у їхніх зусиллях з адвокації прав та покращення умов життя для різних категорій населення України.
Нагадаємо, що проєкт «З.Н.А.М.И» впроваджується за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF).
Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об’єднаних Націй.
Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF) — гнучкий та оперативний інструмент фінансування, що підтримує якісні заходи для підвищення спроможності місцевих жінок у запобіганні конфліктам, реагуванні на кризи та надзвичайні ситуації та використання ключових можливостей миробудівництва.
Юристовська Анастасія