Людина з інвалідністю І групи з Тального не змогла потрапити до магазину

Людина з інвалідністю І групи з Тального не змогла потрапити до магазину. доступність, колясочник, магазин, пандус, інвалідність, wheel, person, wheelchair, bicycle wheel, bicycle, tire, land vehicle. A statue of a bicycle

16 грудня жителька Тального на Черкащині Вікторія Бондарець опублікувала на своїй сторінці у фейсбуці допис: «Доброго вечора. Хочеться поділитися цією ситуацією, яка сьогодні сталася. Просто крик душі… У мене чоловік інвалід І групи, колясочник, як кажуть, спінальник. Вирішили прикупити обновку, куртку, і приїхали до магазину «Материк». Заїхали коляскою на перший поверх, а до магазину добратись не змогли. Я як жінка попрохала, щоб нам допомогли, але нам нагрубили, прізвище директора не повідомили, і куди звертатись, не знаю… Люди, які там працюють, тільки насміхались… Куди звертатись, не знаю, але хочеться розуміння, і щоб хоч хтось із них побував на місці мого чоловіка або на моєму…», пишуть “Вісті Черкащини”.

Ці слова викликали шквал обурення серед користувачів соцмережі.

– Дуже боляче, що в наш час так поводяться люди. Ніякої тобі доброти, ніякого співчуття, ніякої поваги. Люди перестають бути людьми, – написала у коментарях Марія Єфремова.

– Я вчора йшов у магазин «Крафт» (в червоній куртці) і бачив, як Ви під’їжджали до магазину. Дуже шкода, що так сталося з Вами. Якби знав, що Ви не на перший поверх, обов’язково поміг би Вам… Соромно за тих людей, що Вам відмовили! – написав інший користувач.

Не змогли бути байдужими до цієї ситуації і ми. Тож найперше зателефонували до авторки допису. Вікторія Вікторівна розповіла, що прохала когось із працівників, аби ті спустилися з нею на перший поверх, аби чоловік міг поміряти куртку. Однак жінці грубо відмовили, довели до сліз. «Ні одна з дівчат не пішла навіть і не глянула, чи є там чоловік, чи його там немає, – розповідає жінка. – Я вже навіть пропонувала, що він якось вилізе на другий поверх, буде триматись. Але коляску як мені винести? Вона важка. Перед цим ми заїжджали у «Торговий дім» купувати набір для бриття. Там двері дозволяють заїхати. Якась жіночка у фейсбуці написала мені номер «Материка» у Черкасах. Я туди передзвонила. Мене вислухали і дали номер гарячої лінії. Я так зрозуміла, що це був номер безпосередньої керівниці. Вона сказала, що з ними буде проводити бесіду».

Цим же шляхом пішли і ми. Знайти номер було неважко.

– Ми спілкувалися. Я сказала: «Якщо є такі ситуації, працівники (зрозуміло, що коляску ми не можемо підняти на другий поверх) будуть спускатися і допомагати з товаром». Ми цю ситуацію вирішили, – сказала керівниця мережі магазинів «Материк», назвалася Людмилою Володимирівною. Каже, приміщення орендують. До речі, у колишньому універмазі на 2-му поверсі «Материк» не єдиний, де торгують.

Якщо подивитися на ситуацію, що сталася у магазині, розумієш, що проблема тут не тільки в неналежній поведінці працівниць гіпермаркету. Є і ще одна, й не менш суттєва – відсутність доступу для «колясочників» до закладів торгівлі та інших сервісів. Був би пандус – людина втрапила б до магазину. Поведінки працівниць, звісно, ми не виправдовуємо. У той час, коли дружина Президента веде мову про загальнодоступність та безбар’єрність (про що йдеться в інтернет-публікації «Укрінформу») простору для людей з інвалідністю, у Тальному на відсутність пандусів у магазинах мало хто звертає увагу. Хіба що ті, кому він потрібен. І «Материк» – далеко не єдиний, куди дістатися людина на колясці не зможе. Пандуса немає, наприклад, у популярному серед тальнівчан магазині «Аврора». І таких прикладів можна знайти не один.

То хто ж має контролювати питання наявності пандусів у подібних закладах, чи є якісь важелі впливу? Відповідь на це питання ми шукали у Тальнівській міськраді. У відділі ЖКГ нам пояснили, що це у компетенції головного архітектора міськради Владислава Левченка:

– Доступність до приміщень міська рада перевіряє стосовно закладів освіти, культури, медицини, соцзахисту, цивільного захисту, біржі праці, автостанції, залізничного вокзалу та інших будівель соціального значення комунальної чи державної власності, – пояснив він. – Обов’язковим пандус для магазинів став наприкінці 2019 року, тому всі магазини, що відкривались з того часу, робились з вимогами доступності, так як без цього не дають дозвіл на будівництво. Якщо магазин переобладнують для інших цілей (наприклад, під аптеку) також обов’язково передбачається доступність. У випадку, якщо магазин збудований давно й наявні ліцензії, пандуси (чи ліфти) теж повинні бути, проте законом не передбачено можливість заборонити працювати магазинам без пандусів. Стосовно магазину «Материк», приміщення збудоване давно й перебудови там не роблять. В таких випадках міські (сільські) ради можуть рекомендувати власникам магазинів зробити доступність (але не заставляти). І так як магазини – це приватна власність, статистика щодо доступності до існуючих магазинів не ведеться. Перевірку на доступність може провести існуюча комісія міської ради, але акт обстеження даної комісії може зафіксувати факти і дати рекомендації. Законом надані повноваження міським (сільським) радам робити доступність до комунальної та державної власності, а також дозволено відмовляти в будівництві (чи реконструкції) об’єктів приватної власності без пандусів (якщо дані об’єкти передбачені для обслуговування населення).

Світлана Савченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*