У межах здійснення парламентського контролю за додержанням принципу недискримінації в різних сферах суспільних відносин та з метою моніторингу стану забезпечення доступного середовища для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення Департаментом моніторингу рівних прав і свобод Секретаріату Уповноваженого здійснено безвиїзний моніторинг архітектурної доступності амбулаторій загальної практики сімейної медицини сіл Концово, Минай, Часливці комунального некомерційного підприємства «Ужгородський районний Центр первинної медико-санітарної допомоги Ужгородської районної ради».
Прилегла територія без перешкод, поверхня пішохідних зон рівна та неслизька, вхідні двері виконані із заповненням прозорих скляних полотен, нижня частина яких відділена сендвіч-панелями, наявні кнопки виклику персоналу, встановлені тактильні таблички зі шрифтом Брайля як на вході, так і всередині будівель, санітарно-гігієнічні приміщення розташовані на перших поверхах установ. Для забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до медичних послуг на першому поверсі будівель облаштовані кабінети для надання первинної медичної допомоги.
Водночас, за результатами перевірки, зокрема опрацювання наданої інформації та фотоматеріалів щодо архітектурної доступності об’єктів моніторингу, виявлено певні невідповідності вимогам ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд»:
– прилегла територія: відсутні відокремлені місця для паркування транспортних засобів осіб з інвалідністю у всіх об’єктах моніторингу;
– всередині будівель: на табличках з назвою кабінету використовується некоректна термінологія («особа з обмеженими можливостями»), що не відповідає вимогам Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування терміна «особа з інвалідністю» та похідних від нього»;
– санітарно-гігієнічне приміщення: відсутні поручні біля унітазу на висоті 90 см (спільним є для всіх об’єктів моніторингу). Всі медичні установи повідомили про заплановане встановлення таких поручнів протягом 30 днів.
Об’єкти моніторингу більшою мірою відповідають вимогам ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд». Існуючі недоліки потребують усунення з урахуванням зазначених термінів.
За результатами безвиїзного моніторингу підготовлено звіт з рекомендаціями щодо додержання прав осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, який направлено для усунення виявлених недоліків.
Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини