На Закарпатті не вдалося виявити виборчу дільницю, яка є доступною для всіх

На Закарпатті не вдалося виявити виборчу дільницю, яка є доступною для всіх. закарпаття, виборча дільниця, голосування, доступність, інвалідність

Із 14 приміщень дільничних виборчих комісій, промоніторених у Закарпатській області 9 є малодоступними, 5 – повністю недоступними для маломобільних груп населення. Жодна виборча дільниця не отримала статус «доступна». Такими є результати точкового відвідування будівель дільниць у різних куточках області, яке у липні провів громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА Ярослав Гулан.

Предметом дослідження стали не лише зали для голосування та роботи комісії. Зверталася увага також на наявність вбиралень, ширину вхідних дверей, стан навколишньої території: дорожнє покриття, наявність тактильної плитки для слабкозорих людей, ширина хвіртки, можливість парковки тощо.

«У цьому контексті до категорії найбільш недоступних можна віднести дільниці у селі Костева Пастіль (Велико-Березнянщина) та у присілку селища Середнє Ужгородського району, – зазначає Ярослав Гулан. – Тут біля дільниць немає навіть пішохідної доріжки, приміщення знаходяться на підвищенні, вхід – сходи без поручнів і без пандусів. Таким чином, доступ до цих приміщень фактично закрито людям, які користуються візочними кріслами, складно дістатися й іншим маломобільним категоріям населення, наприклад – людям старшого віку чи виборцям із дитячими колясками. В цих же приміщеннях немає вбиралень».

Зали для голосування чотирьох дільницях – у селах Кобилецька Поляна, Великі Ком’яти, Ганичі, Бобовище – розміщені на другому поверсі, що робить їх апріорі недоступними для маломобільних груп населення – як у ролі виборців, так і членів ДВК.

«Втім навіть розташування приміщення на першому поверсі не означає, що дільниця доступна, – зазначає Ярослав Гулан. – Наприклад, у селі Тарнівці (Холмківська ОТГ) будівля колишньої сільради має сходи без пандуса як на вході до приміщення, так і до зали для голосування. У селі Дусино (Свалявщина) бар’єром є сходи та нерівне дорожнє покриття на вузькій доріжці до самої будівлі. На багатьох дільницях першого поверху фіксуються такі бар’єри, як сходинки серед коридору або ж занадто високі пороги внизу».

Дільниці, де пандуси встановлені, не відповідають стандарту повністю, зокрема – щодо куту нахилу та розташуванню поручнів із обох боків на двох рівнях. Наприклад, у селі Боронява (ДВК №210617) частина пандуса має нахил 9,5° при нормі 8°, поручень лише з однієї сторони при стандарті – з обох сторін. У Міжгір’ї на дільниці №210233 (місцева школа на вул. Шевченка, 73) нахил відповідає стандарту, втім поручень лише з однієї сторони. На вході є поріг висотою близько 10 см (зі слів керівника закладу, в разі необхідності встановлюють тимчасовий пандус на порозі). У селі Зняцево поручні із обох сторін, втім кут нахилу – 15°.

Загалом не відповідають стандарту наявні пандуси на ВД №210138 (Виноградівська ДЮСШ та інклюзивний центр), №210704 (школа №4 у Мукачеві), №210754 (школа №12 в Ужгороді) – саме в частині кута нахилу та розташуванню поручнів.

Тактильної плитки для слабозорих не виявлено на території жодної із ВД, лише на двох із 14 дільниць сходи всередині будівлі були промарковані.

За шкалою оцінювання найбільше балів набрала ВД №210138 у Виноградові, що розташована у будівлі місцевої ДЮСШ та інклюзивного центру. Втім і вона не потрапила до категорії «доступна».

«Справа в тім, що тут робочу кімнату для членів ДВК облаштовано на другому поверсі, – зазначає Ярослав Гулан. – А це означає, що людині з інвалідністю обмежено можливість працювати членом ДВК або, наприклад, ще до голосування завітати на дільницю, наприклад – перевірити себе у списку виборців. Водночас фізична можливість розташувати робочу кімнату для членів ДВК на першому поверсі у приміщенні є, тому з цього приводу буде звернення до місцевої влади. У будівлі також на першому поверсі облаштовано вбиральню, в тому числі і окрему для людей з інвалідністю. Покриття пішохідної зони на подвір’ї лишає бажати кращого. Біля території будівлі є фізична можливість облаштувати парковку, включаючи і окремо відведене місце для транспорту людини з інвалідністю».

На Закарпатті не вдалося виявити виборчу дільницю, яка є доступною для всіх. закарпаття, виборча дільниця, голосування, доступність, інвалідність

Відчутною проблемою є і відсутність вбиралень, які пристосовані для людей з інвалідністю. У приміщеннях шести дільниць санітарно-гігієнічні приміщення відсутні взагалі. Лише на трьох дільницях із 14 – у селі Боронява, на згаданій дільниці Виноградова та у селі Зняцево – є окремі вбиральні для людей з інвалідністю.

Варто зазначити, що найбільш проблемні виборчі дільниці моніторингу знаходяться у сільській місцевості, переважно – у будинках культури чи у приміщеннях сільрад.

В рамках моніторингу 14 дільниць в різних місцях області досліджувалися за 15 індикаторами архітектурної доступності. За результатами оцінюванню визначався рівень доступності приміщення дільниць за трьома критеріями – недоступна, малодоступна, доступна.

Моніторинг проводився на основі вибірки за індексом «Доступність виборчих дільниць», який складено на основі критеріїв доступності виборчих дільниць та приміщень для голосування, розробленого ЦВК з інститутами громадянського суспільства України.

Нагадаємо, згідно з вимогами нового Виборчого кодексу України, відповідальність за доступність приміщень дільниць покладається на органи місцевого самоврядування, термін щодо приведення приміщень у відповідність до стандартів доступності надано до 2025 року.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Ярослав Гулан, громадський омбудсмен Громадянської мережі ОПОРА із захисту виборчих прав у Закарпатській області

тел.: 0 99 031 98 62

e-mail:

Підготовлено в рамках проєкту “Виборча реформа задля посилення впливу агентів змін та підтримки публічного діалогу”, який реалізує Громадянська мережа ОПОРА за підтримки ЄС ombudsman.oporaua.org/about_project

Ярослав Гулан

Громадянська мережа ОПОРА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*