Перетворюємо Полтаву на безбар’єрний простір

Перетворюємо Полтаву на безбар’єрний простір. полтава, доступність, підйомник, інвалідність, інфраструктура

Перетворюємо Полтаву на безбар’єрний простір. полтава, доступність, підйомник, інвалідність, інфраструктура

Останні роки на проблемах людей з інвалідністю в Полтаві здебільшого безсоромно піарилися. Їх заклик: «Не робіть для нас без нас!» — залишався непочутим. Змінила підхід до проблем полтавців з інвалідністю лише наша команда.

Відтепер їх взято під опіку на найвищому рівні. Так, заступник міського голови з питань ЖКГ Олексій Чепурко очолює комітет забезпечення доступності людей з інвалідністю, а заступниця міського голови Тетяна Юрченко як відповідальна за соціальний розвиток величезної ваги надає саме потребам згаданої категорії. Проблеми людей з інвалідністю знаходять постійне вирішення в рамках програми «Турбота».

Команда Олександра Удовіченка поставила перед собою масштабну мету — перетворити Полтаву на безбар’єрний простір. Це означає, що людина з будь-якою формою інвалідності зможе пересуватися містом абсолютно на всій його території, не відчуваючи жодних перешкод і не наражаючись на небезпеку. Безбар’єрний простір — ознака цивілізованого суспільства, вимога часу, яка має послідовно втілюватися в державі загалом і в місті зокрема. Тепер усі будівлі та необхідна інфраструктура в Полтаві проектуються з елементами доступності. Пандуси, спеціальні підйомники для людей з порушеннями опорно-рухового апарату стали не бажаними, а обов’язковими. Для людей з порушеннями зору застосовуємо тактильну плитку, інформаційні таблиці та позначення шрифтом Брайля, аудіопокажчики, дублювання текстами важливої звукової інформації, сурдопереклад, використання систем звукопідсилення для людей з порушеннями слуху.

Перетворюємо Полтаву на безбар’єрний простір. полтава, доступність, підйомник, інвалідність, інфраструктураСвої пропозиції на засіданні комітету доступності озвучує Наталія Московець

Команда «Рідне місто» створює безбар’єрний простір, керуючись заздалегідь продуманими принципами:

Спільне планування. Всі заходи в обов’язковому порядку готуються до реалізації разом з тими, для кого призначені, тобто, людьми з інвалідністю. Їх громадські організації надають свої пропозиції, контролюють і приймають роботи після завершення.

Обов’язковість інновацій. «Рідне місто» застосовує найсучасніші напрацювання, які полегшують життя людей з інвалідністю — наприклад, аудіо- та відеосупровід у громадському транспорті, сурдопереклад через інтернет у органах влади тощо.

Першочерговість реагування. Коли до комунальних служб звертається людина з інвалідністю, члени команди Олександра Удовіченка намагаються допомогти їй максимально швидко. І це зрозуміло, адже, якщо, скажімо, в будинку зупиняється ліфт, для чоловіків і жінок, рухи яких обмежені, зупиняється саме життя. Вони стають в’язнями своїх помешкань. Тож ліфти в таких будинках ремонтують у першу чергу.

Ці три принципи отримують втілення у діях нашої команди. Наведемо конкретні приклади.

Для людей з порушенням опорно-рухового апарату в першу чергу забезпечують вільне пересування, прибирають всі перешкоди, які цьому заважають.

Так, комунальники прийшли на допомогу прикутому до візка мешканцю Дослідної, 3 Віталію Вікторовичу, за його зверненням розчистивши подвір’я та облаштувавши зручніший з’їзд через бордюр. Над цим працював член «Рідного міста», начальник відділу оперативного реагування міськвиконкому Сергій Зубань.

Перетворюємо Полтаву на безбар’єрний простір. полтава, доступність, підйомник, інвалідність, інфраструктураСергій Зубань вивчає проблему на місці

На Соборному майдані, 15 діє Полтавський фізкультурно-спортивний клуб осіб з інвалідністю «Візок», який очолює Сергій Чумак. Його члени просто не мали змоги нормально заїжджати на візках до місця занять через вирваний з м’ясом каналізаційний люк. Попрохали допомоги в Олексія Чепурка. В результаті комунальники не лише встановили люк, а й заодно відремонтували асфальтове покриття.

Колись у міській раді діяв підйомник для полтавців з порушеннями опорно-рухового апарату. Потім він зламався, і на його стан так ніхто й не звертав уваги. Тривалий час візочники не мали доступу до чиновницьких кабінетів. Це було однозначним ігноруванням їх прав як громадян. Наразі з ініціативи Олексія Чепурка в міській разі облаштовують новий підйомник, при проектуванні якого враховано всі необхідні параметри зручності.

Перетворюємо Полтаву на безбар’єрний простір. полтава, доступність, підйомник, інвалідність, інфраструктураІрина Твердохліб завжди стоїть на сторожі інтересів людей з інвалідністю

Один з останніх прикладів ремонтів ліфтів у будинках, де мешкають полтавці з порушеннями опорно-рухового апарату, — на Героїв Сталінграду, 7. Регіональний представник Національної асамблеї людей з інвалідністю Ірина Твердохліб відзначила якість робіт і навіть попрохала заохотити робітників, які працювали над встановленням ліфту майже цілодобово.

Для людей з порушеннями зору в Полтаві облаштовують тактильні та аудіальні елементи, завдяки яким вони зможуть вільно, без сторонньої допомоги й головне, безпечно, пересуватися за межами будинку.

Так, комісія з питань розміщення тимчасових споруд, яку очолює Тетяна Юрченко, вже прийняла перше рішення щодо укладання тактильної плитки та забезпечення її інформаційними табличками зі шрифтом Брайля. Це мають зробити підприємці, які ведуть діяльність на зупинках громадського транспорту в стаціонарних тимчасових спорудах та торгівельних павільйонах («1-а міська лікарня» (в сторону ОЦЕВУМу); «Новозаводська»; «Автовокзал»; «Героїв Сталінграду» (в сторону м-ну Половки); «Медакадемія» (в сторону Центру); «Оптика»; «Богдана Хмельницького» (в сторону Центру); «Хіммаш»).

Перетворюємо Полтаву на безбар’єрний простір. полтава, доступність, підйомник, інвалідність, інфраструктураЧлени «Рідного міста» планують роботи разом з представниками УТОСу й УТОГу

Перешкод на маршруті людей з порушенням зору справді чимало. На них вони натикалися навіть біля будівлі УТОСу — на цьому щоденному шляху гілки дерев били їх в обличчя. Дізнавшись про проблему Олексій Чепурко негайно ж вислав на місце бригаду комунальників, і ті усунули небезпеку, на яку роками ніхто не звертав уваги.

Перетворюємо Полтаву на безбар’єрний простір. полтава, доступність, підйомник, інвалідність, інфраструктураНа шляху до УТОСу тепер жодної перешкоди

Ще одна велика проблема — перейти дорогу з інтенсивним автомобільним рухом. Голова Полтавського обласного осередку Всеукраїнської молодіжної громадської організації інвалідів з вадами зору «Генерація успішної дії» Марина Бабець подала Олексію Чепурку ідею саморегулювання незрячими світлофорів. Людина з вадами зору натискатиме кнопку на опорі світлофора. Доки вона переходитиме дорогу, лунатиме легка музика. Подібна практика добре зарекомендувала себе в Дніпрі. Марина Бабець запропонувала локації для розташування світлофорів з такою можливістю. Це перехрестя вулиць Небесної Сотні й Стрітенської, Небесної Сотні й Європейської, Європейської й Героїв АТО, Небесної Сотні й провулку Рибальського, Нікітченка й Садів-2, перехід на вулиці Анатолія Кукоби, 25. Над виконанням цього непростого завдання вже працює ще один представник «Рідного міста», начальник КП «Міськсвітло» Роман Кикоть.

Для людей з порушенням слуху в Полтаві запроваджують сучасні візуальні технології, котрі полегшать їхні буденні клопоти в громадських місцях.

У центрі надання адміністративних послуг вже обладнали спеціальне робоче місце. Відтепер вони без перешкод можуть вирішити будь-яку проблему, зв’язавшись інтернетом із знавцем жестової мови. Нескладне організаційне рішення ініційоване Тетяною Юрченко. Питання отримає подальший розвиток при розробці системи «Poltava Smart City», яка спростить доступ людей до отримання послуг, що раніше вимагало величезних затрат часу і нервів.

Перетворюємо Полтаву на безбар’єрний простір. полтава, доступність, підйомник, інвалідність, інфраструктураСкоро такі місця будуть в кожному органі влади

До полтавців з порушеннями слуху наша команда наближає обслуговування в громадському транспорті. Наприклад, такі люди просто не знали, коли виходити з тролейбуса. На цьому неодноразово наголошувала, зокрема, голова ГО «Громадська організація перекладачів жестової мови та осіб із інвалідністю «Міст» Наталія Московець. Зараз у планах — обладнати громадський транспорт моніторами, на яких демонструватиметься довідкова інформація. Наступного року почнуть облаштовувати й сучасні зупинки, з електронним табло і графіками руху. До речі, додатково озвучуватимуть зупинки й для людей з вадами зору

Лідер «Рідного міста» Олександр Удовіченко наголошує на тому, що люди з інвалідністю — рівноправні члени міської громади й мають себе такими відчувати. Полтава ж повинна стати комфортним містом абсолютно для всіх мешканців.

Денис Компанієць

Інтернет-видання «Полтавщина»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*