Інклюзія в школах: основне з розмови наживо очільниці директорату інклюзивної та позашкільної освіти МОН

Інклюзія в школах: основне з розмови наживо очільниці директорату інклюзивної та позашкільної освіти МОН. ірц, валентина хиврич, особливими освітніми потребами, інклюзивна освіта, інклюзія

Інклюзія в школах: основне з розмови наживо очільниці директорату інклюзивної та позашкільної освіти МОН. ірц, валентина хиврич, особливими освітніми потребами, інклюзивна освіта, інклюзія

Питання інклюзії в закладах середньої освіти, які мають інклюзивні класи, насправді, сьогодні питання №1 як для керівників, педагогів, асистентів вчителів, психологів, так і для батьків. Відповідний закон про інклюзивну освіту підписаний ще в липні 2017 року, в рази збільшено кількість інклюзивно-ресурсних центрів, є субвенція, методичні рекомендації, відповідні положення, спеціальні навчання, проте й досі неврегульованих питань залишається дуже багато. Навчальні заклади просто виявились абсолютно неготовими належно прийняти дітей з особливими освітніми потребами, починаючи від організації освітнього процесу і закінчуючи невизначеністю із заробітними платами корекційних педагогів.

На сайті НУШ Валентина Хіврич – очільниця директорату інклюзивної та позашкільної освіти МОН – наживо відповідала на запитання про інклюзію.

До вашої уваги основне з розмови.

За вимогами організації інклюзивного навчання утворились ресурсні кімнати. Тепер потрібен завідувач (господар!) цим кабінетом. Усі інші кімнати, зали і кабінети у школі проплачуються. Ресурсна – ні. Чому?

Хіврич В.: Ми вважаємо слушним запитання щодо того, щоб за завідування ресурсною кімнатою була доплата. Ми працюємо над тим, щоби внести зміни відповідно до законодавчих документів. Зараз опрацьовується Закон «Про освіту». Я думаю, що ми туди внесемо ці зміни.. Ресурсні кімнати недавно створили, тому ще нема їх в нормативних документах. І заклади освіти, і інклюзивно-ресурсні центри – це комунальні заклади, тому ви можете звернутися до засновника, це, як правило, рада місцевого рівня чи ОТГ, чи району, чи області. Рішенням ради може бути введена посада за кошти місцевого бюджету.

Чи мають право батьки звернутися за допомогою до сусіднього районного ІРЦ при тому, що у їхньому районі є ІРЦ наявне?

Хіврич В.: Відповідно по положення про ІРЦ, батьки мають право звертатися в будь-який ІРЦ, який вони вважають за потрібний. Має бути певне обґрунтування, чому вони не хочуть йти в ІРЦ, який ближче. Все ж ми рекомендуємо звертатися в ІРЦ за місцем проживання, бо основна мета цього закладу – вести супровід цих дітей, надавати консультації педагогічним працівникам, навчати батьків, як працювати з такою дитиною, як виховувати. В іншому випадку – ваша дитина не буде мати такого супроводу.

Чи правомірно, що вчитель змушує асистента вчителя працювати на уроках постійно з девіантними учнями, а не з дитиною з ООП та іншими учнями 1 класу?

Хіврич В.: Асистент вчителя- це його помічник, і вчитель має право визначати на уроці, яким чином буде здійснюватися освітній процес. Асистент вчителя повинен допомагати вчителеві там, де він потребує допомоги. Це не є асистент дитини з особливими потребами, це є асистент вчителя. Повинна бути співпраця.

Я асистент вчителя в 1 класі. У класі двоє дітей з ОПП – ЗПР та легка розумова відсталість. Чи повинна я цих дітей забирати з класу і окремо проводити їм уроки (математика, навчання грамоти)?

Хіврич В.: Ні в якому разі. Інклюзія якраз передбачає те, що дитина буде навчатися зі всіма. Якщо ж дитина навчається за спеціальною програмою або має інтелектуальні порушення, то розумний вчитель знає, як ввести дитину в роботу класу. Що стосується таких проблем, коли дитина не може сидіти всі шість уроків (наприклад, через нервовий стан чи проблеми з опорно-руховим апаратом), то якраз для цього може використовуватись ресурсна кімната. Або ж дитина може вибірково ходити на ті уроки, які їй даються найважче.

Як можна вплинути на батьків дитини з комплексними порушеннями, якщо вони в більшості випадків ігнорують рекомендації мультидисциплінарної команди?

Хіврич В.: Шановні педагогічні працівники, фахівці, психологи, ви працюєте не тільки з дітьми, але й з батьками. У батьків немає педагогічної освіти, як правило, і батькам треба допомагати теж краще розуміти потреби дитини. Але якщо є ситуація, коли ставлення батьків загрожує здоров’ю і життю дитини, ви маєте право звертатися до суду.

Хто навчить предметників інклюзивного класу складати поурочний конспект для одночасного опитування, пояснення звичайним учням та учням з особливими освітніми потребами, чий рівень часто нижчий за рівень інших дітей класу?

Хіврич В.: У рамках НУШ є години, які передбачені для підготовку вчителів до роботи в інклюзивних класах, на підготовку працівників ІРЦ. В більшості своїй усі обласні інститути післядипломної освіти ці гроші активно використовують, організовують навчання тощо.

Онлайн-спілкування повністю можна переглянути на офіційній сторінці НУШ у Фейсбук.

Освітній портал “Академія”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*