Історія, що вийшла за межі двору: чому сусіди посварилися з інклюзивним рестораном (ФОТО)

Історія, що вийшла за межі двору: чому сусіди посварилися з інклюзивним рестораном (ФОТО). сніг на голову, харків, дискримінація, ресторан, інвалідність

Історія, що вийшла за межі двору: чому сусіди посварилися з інклюзивним рестораном. сніг на голову, харків, дискримінація, ресторан, інвалідність

Засновники ресторану “Сніг на голову”, розташованому на першому поверсі житлового будинку в центрі Харкова, відмовилися від ідеї побудувати літній майданчик у дворі: сусіди виступили проти. Непорозуміння навколо майданчика переросло у розмову про неприйняття людей з інвалідністю — Суспільне розбиралося, в чому конфлікт.

“Не просто неприємно, а порушує права людини”

Історія вийшла за межі двору, коли співзасновниця ресторану Тетяна Каменева розмістила у соцмережі допис: за її словами, жителі будинку, де ресторан орендує приміщення, виступили не тільки проти літнього майданчика, але й проти людей з інвалідністю, працівників ресторану, в їхньому дворі.

Історія, що вийшла за межі двору: чому сусіди посварилися з інклюзивним рестораном. сніг на голову, харків, дискримінація, ресторан, інвалідністьВнутрішній двір будинку, де розташоване кафе. Пластикові двері — задній вхід до закладу

“Головне, чому я вирішила написати цей пост, відбулося наприкінці розмови у двох фразах, сказаних ніби мимохідь: “І до речі, ми тут побачили, у вас працюють дивні хлопці, у нас тут діти ходять, нам це не подобається, вони неадекватні, давайте з цим щось вирішувати, ми проти”, — процитувала Тетяна діалог з сусідами на сторінці у Facebook.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2463508927273687&set=a.1395683324056258&type=3

 

Каменева згадує, що одну сусідку підтримала інша, хоча раніше таких закидів від жителів будинку не було:

“Ми запрошували їх до нас познайомитися. Вони сказали, що їм це не цікаво. І у цьому весь конфлікт. Раніше сусіди нам нічого не казали”.

Історія, що вийшла за межі двору: чому сусіди посварилися з інклюзивним рестораном. сніг на голову, харків, дискримінація, ресторан, інвалідністьТетяна Каменева, ініціаторка проєкту та співвласниця закладу “Сніг на голову”: “Це вже не просто неприємно, незрозуміло, сумно, а ще й порушує права людини”

Були два дрібні інциденти, коли один із працівників ресторану теоретично міг порушити спокій сусідів, визнає Тетяна. Спершу клацав замком на воротах (у коментарях до допису Тетяни пишуть, що він його зламав, Тетяна це заперечує), потім гойдався.

“Він, як дитина, став на воротах гойдатися. І до нас прийшла вахтерка з сусіднього будинку, каже: “Таню, ось ваш хлопець таке робить”. Ми поговорили, сказали: “Не треба так робити”, він каже: “Окей, не можна”. І ще він повторює слова: “Інакше нас закриють, інакше нас закриють”(сміється). Йому, певно, так сказали. Все, він більше не гойдається — конфлікт вичерпаний. Це було давно, до нашої зустрічі з сусідами”, — пояснює Тетяна.

“Ми їх образили — а вони нас не образили?”

У цьому під’їзді на Алчевських, 34 — сім житлових квартир. Ще до однієї вхід з двору, де ресторан планував встановити літній майданчик.

Історія, що вийшла за межі двору: чому сусіди посварилися з інклюзивним рестораном. сніг на голову, харків, дискримінація, ресторан, інвалідністьАнастасія Єгорова мешкає у цьому будинку з дитинства

Ідею літнього майданчика в подвір’ї більшість сусідів не підтримала, розповідає мешканка квартири на третьому поверсі Анастасія Єгорова. Каже, людей обурило, що майданчик ресторан почав споруджувати до погодження із сусідами.

“Було питання про літній майданчик, на що, звісно, всі відмовили, бо ніхто не хоче бачити його у себе під вікнами — це галас. Вони почали будувати перш, ніж спитати”, — говорить Єгорова.

Історія, що вийшла за межі двору: чому сусіди посварилися з інклюзивним рестораном. сніг на голову, харків, дискримінація, ресторан, інвалідність

“Тут заїзд у двір, як це буде виглядати: столи стоять, а люди будуть заїжджати? Це як мінімум небезпечно. Зараз тут мало машин, буває більше”, — продовжує Анастасія Єгорова.

Історія, що вийшла за межі двору: чому сусіди посварилися з інклюзивним рестораном. сніг на голову, харків, дискримінація, ресторан, інвалідністьТак виглядала металева конструкція літнього майданчика. Будівництво припинили через незгоду сусідів. Фото Тетяни Каменевої, 14 травня 2020 року

Мешканець будинку Віталій був на зустрічі з представниками ресторану. Про образливі вислови на адресу людей з інвалідністю каже:

“Я не чув. Якщо вони розказують, що ми їх образили… А вони нас не образили?… Щось їм почулося, щось ми їм сказали, а вони — зробили. Сказати і зробити — це різні речі”.

Історія, що вийшла за межі двору: чому сусіди посварилися з інклюзивним рестораном. сніг на голову, харків, дискримінація, ресторан, інвалідністьВіталій мешкає над рестораном

“Можливо, хтось з сусідів грубо висловився, але я не вважаю, що це — причина виписувати образу в інтернеті. У мене [на зустрічі] був батько, сказав, що, так, побіжно щось сказали, але загалом мова йшла про літній майданчик. І те, що вони прикриваються цим — просто негарно”, — вважає Єгорова.

Тетяна Каменева наголошує — це не “прикриття”: вирішила винести історію на публіку саме через образливе ставлення до людей з інвалідністю.

Історія, що вийшла за межі двору: чому сусіди посварилися з інклюзивним рестораном. сніг на голову, харків, дискримінація, ресторан, інвалідність

“Якщо уважно прочитати пост, там написано, що “так, нам сумно, бо ми хотіли літній майданчик, але сусіди не згодні, й нам зрозуміле небажання сусідів”. Пост не про це. А про дискримінацію, бо сказали про людину “Нам не подобається, що він тут ходить”, — говорить Каменева.

Пандус у дворі

Зараз у дворі залишився лише каркас для майбутнього пандусу — дозвіл сусідів на його будівництво не потрібен.

Виявилося, що у мешканців будинку є питання і до цієї конструкції.

Історія, що вийшла за межі двору: чому сусіди посварилися з інклюзивним рестораном. сніг на голову, харків, дискримінація, ресторан, інвалідністьКаркас пандусу. Фото 17 червня 2020 року

“Ніхто не забороняє ставити пандус, але не зрозуміло, чому він тут, а не там, де вхід до кафе. Аргументують, що їм потрібен пандус, а при цьому вони роблять лавочки”, — говорить Анастасія.

Історія, що вийшла за межі двору: чому сусіди посварилися з інклюзивним рестораном. сніг на голову, харків, дискримінація, ресторан, інвалідністьБіля входу до кафе у червні встановили лавку зі столиками

“В інтернеті написали, що не дають зробити пандус. Але пандус стоїть недороблений, натомість роблять лавочки”, — каже Віталій.

Дозвіл від мешканців на столики біля кафе, так само, як і на пандус, не потрібен, — каже Тетяна Каменева. Пандус вирішили встановити у дворі: так краще конструктивно — там менший схил.

Як не посваритися із сусідами: коментар юриста

Підприємства, розташовані у житлових будинках, мають узгоджувати свої дії з мешканцями, каже юрист Дмитро Остапенко.

“Якщо будинок не передано на баланс ОСББ, то його управлінням і прилеглою територією займається житлово-експлуатаційна організація, ЖЕК. Тоді це питання потрібно погоджувати з цією житлово-експлуатаційною організацією. Але навіть у цьому випадку все одно будь-який мешканець будинку може подати скаргу або звернутися із позовом”, — говорить юрист Дмитро Остапенко.

“Що стосується землі, на якій розташовується заклад, — швидше за все, вона у власності громади міста. Відповідно, підприємству потрібно укладати договір оренди землі із Харківською міською радою, отримувати на земельну ділянку кадастровий номер, проходити всю процедуру її узгодження”, — додає він.

Щодо питання, порушеного Тетяною Каменевою, Остапенко зауважує: закон України передбачає покарання за дискримінацію. Але такі справи відносяться до категорії складних для доведення.

“У Кримінальному кодексі є статті про дискримінацію, але йдеться про те, що людині має бути завдана шкода. З іншого боку людина не позбавлена можливості звернутися до суду в цивільному порядку із позовом про захист честі й гідності. Довести складно, але якщо будуть свідки, можна буде встановити, що саме сказала людина, тоді, можливо, й можна. Має бути експертиза, семантико-лінгвістична, яка визначає, чи є такі вислови образливими”, — зазначає юрист.

Марина Верещака

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*