Семінар «Створення інклюзивного музейного середовища» (ВІДЕО)

Семінар «Створення інклюзивного музейного середовища» (ВІДЕО). полтава, доступність, музейний простір, семінар, інвалідність

Створення доступного середовища та послуг – невід’ємна умова для реалізації прав і свобод людей з інвалідністю. Відповідно до Конвенції ООН «Про права інвалідів», люди з особливими потребами мають право нарівні з іншими брати участь у культурному житті і мати доступ до творів культури в доступних форматах, в тому числі – до музейних експозицій. Саме про доступність музеїв Полтавщини для людей з особливими потребами йшлося під час семінару «Створення інклюзивного музейного середовища». Він пройшов на базі Полтавського Краєзнавчого музею імені Василя Кричевського та академічного обласного театру ляльок.

Розмова стосувалася основних проблем музейного простору. Переважно такі заклади знаходяться в будівлях, що є пам’ятками архітектури, мають багато сходинок і не мають ліфтів. Але головне – не лише фізична доступність. Майже всі музейники практично не вміють доступно спілкуватися з людьми з інвалідністю. Зокрема, є категорія відвідувачів, для яких не потрібно створювати спеціальні фізичні умови доступності. Це, наприклад, люди з психічними порушеннями. Тож музейним працівникам треба знати ази психології, розуміти, які психологічні проблеми можуть виникати, і що робити.

Кіра Степанович, ст. науковий співробітник Педагогічного музею України, м.Київ

– Але не з медичної точки зору, а з точки зору регулювання і корекції себе як екскурсовода. Можливо, ви щось робите неправильно, занадто голосно розповідаєте, постійно відволікаєте людину і просите дивитися на вас. А деякі психічні порушення, наприклад, спектру аутизму, одна з характеристик – людина не буде дивитись на вас, в очі. Але якщо зайнята чимось іншим, проблеми немає, вона все рівно вушками на вас, вона вас чує.

А ось для роботи з незрячими відвідувачами Кіра Степанович пропонує методику аудіодискрипції.

Кіра Степанович, ст. науковий співробітник Педагогічного музею України, м.Київ

– Тобто методика описування візуального контенту, динамічного чи статичного людині з тяжкими порушеннями зору. Виготовлення тактивних моделей – те, що можна потрогати руками, подивитись руками, і що з сучасних речей можна використовувати, якщо немає в фондах музею чи можливості придбати.

Інклюзія в музеї – це не лише пандуси і таблички шрифтом Брайля, це, в першу чергу, вміння працювати з людьми, зазначають учасники семінару.

Віталій Павлов, нач. відділу туризму та культурної спадщини Управління культури Полтавського МВК

– Ми знаходимося напередодні створення нової програми з розвитку культури, Полтави туристичної. І маємо можливість закладати кошти і готувати людські ресурси, щоб впроваджувати інклюзію до музейного простору Полтави. В Полтаві ця робота ведеться. Музей історії Полтавської битви, літературно-меморіальні музеї маються пандуси, але вдосконалювати цю роботу потрібно.

Тож в будь-якій країні музей – це потужний інформаційний, освітній та культурний центр. Його адаптація дозволить ще більшій кількості людей сприйняти і отримати необхідну та цікаву інформацію.

Сергій Блавацький

Телеканал «Центральний»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*