Сьогодні День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

Сьогодні День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. чорнобильська аес, аварія, катастрофа, учасник ліквідації, інвалідність

Сьогодні День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. чорнобильська аес, аварія, катастрофа, учасник ліквідації, інвалідність

Відповідно до Указу Президента України від 10 листопада 2006 року № 945/2006, 14 грудня в Україні оголошено Днем вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які ціною власного життя та здоров’я зупинили найбільшу за всю історію ядерної енергетики – Чорнобильську катастрофу – катастрофу планетарного масштабу. Масштаби лиха та наслідки якої стали найтяжчими в історії нашої держави.

Дату, 14 грудня, обрано не випадково, оскільки саме цього дня, 34 року тому, відбулася здача в експлуатацію об’єкту «Укриття – саркофагу», який забезпечив зберігання радіоактивних відходів на аварійному четвертому реакторі Чорнобильської АЕС.

Зруйнований в результаті аварії реактор нарешті перестав бути джерелом радіоактивного забруднення навколишнього середовища. Лише завдяки героїзму наших ліквідаторів вдалося врятували мільйони життів – врятувати світ.

Відповідно до статті 16 Конституції України, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи – катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов’язком держави.

Держава зобов’язана забезпечити реалізацію конституційного права всіх громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на охорону їх життя і здоров’я, а також виконувати гарантії щодо соціального захисту потерпілого населення.

Проте варто зауважити, що сьогодні Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який спрямований на захист учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та всіх громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв’язання пов’язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території, виконується державою не в повному обсязі. Про це свідчить кількість скарг та звернень, що надходять до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також громадських організацій, які займаються захистом прав цих категорій громадян. Доцільно зазначити, що з такими організаціями Уповноважений тісно співпрацює, що дає змогу оперативно реагувати на проблемні питання захисту прав постраждалих громадян.

Про наявність проблемних питань учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також необхідності їх вирішення Уповноваженим наголошено в Щорічній доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні за 2019 рік.

У поточному році за зверненнями учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, громадських організацій, які займаються захистом прав ліквідаторів та постраждалого населення, Уповноваженим направлено низку звернень до відповідних центральних органів виконавчої влади із пропозиціями щодо необхідності законодавчого врегулювання системних проблемних питань щодо соціального захисту та пенсійного забезпечення вказаних категорій громадян. Проте пропозиції Уповноваженого не були належним чином враховані з посиланням на обмеженість фінансових ресурсів в Державному бюджеті.

Разом з тим, на сьогодні у Парламенті зареєстровано низку законопроєктів, спрямованих на посилення соціальних та медичних гарантій для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, а також відновлення раніше скасованих для вказаних категорій громадян пільг.

Крім того, Указом Президента України В. Зеленського від 09.12.2020 №556/2020 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення екологічної безпеки та підготовку заходів до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи» доручено Уряду здійснити комплексний аналіз всіх нормативно-правових актів щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та осіб з інвалідністю з їх числа, за результатами аналізу вжити заходів щодо актуалізації таких актів, у тому числі з урегулювання порядку державного нагляду (контролю) за діяльністю, що здійснюється на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, із забезпечення визначених законодавством гарантій із соціального захисту зазначених громадян, а також забезпечити контроль за ефективним використанням бюджетних коштів, передбачених на відповідні цілі.

Захист прав і свобод осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, залишається одним із стратегічних напрямів діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Щира вдячність та шана усім тим, хто ліквідовував наслідки аварії на Чорнобильській атомній станції та будував об’єкт «Укриття». Ваш подвиг назавжди залишиться в пам’яті всіх українців.

Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*