Важливий крок до стандартів ЄС: у Переяславі відкрили друге відділення «Підтримане проживання» для людей з психічними розладами (ФОТО)

Важливий крок до стандартів ЄС: у Переяславі відкрили друге відділення «Підтримане проживання» для людей з психічними розладами (ФОТО). переяслав, відділення підтримане проживання, проект, психічні розлади, соціалізація

Важливий крок до стандартів ЄС: у Переяславі відкрили друге відділення «Підтримане проживання» для людей з психічними розладами. переяслав, відділення підтримане проживання, проект, психічні розлади, соціалізація

У вівторок, 12 грудня, у Переяславі відкрили друге відділення «Підтримане проживання» для людей з психічними розладами. Перше було реалізовано ще у 2019 році й функціонує й наразі.

Proslav долучився до важливого заходу й поспілкувався з представниками проекту «Психічне Здоров’я для України (MH4U), директором департаменту соціального захисту населення КОВА Ігорем Мещаном та директоркою переяславського Центру надання соціальних послуг та соціальної інтеграції Раїсою Головановою.

Про реалізацію україно-швейцарського проекту

Реалізувати україно-швейцарський проект «Психічне Здоров’я для України (MH4U)» на базі центру імені Головановної вдалось завдяки тісній співпраці Київської ОВА, Переяславської міської ради та Уряду Швейцарії. Адміністрація Переяславської громади надала приміщення у безкоштовне та безтермінове користування, а профінансував проведення ремонтних робіт Уряд Швейцарії.

Ми поспілкувались з менеджеркою проекту «MH4U» Маргаритою Тулуб, щоб дізнатись більше про напрямок «Підтримане проживання».

«Ми намагаємось зробити послуги психічного здоров’я більш доступними для людей. “Підтримане проживання” – це лише один із напрямків нашої діяльності. Фактично воно є альтернативою інтернатним закладам, де до людей ставляться більш по-домашньому, де немає надмірної опіки й у людей є змога проявляти себе. Наприклад, приготувати для себе, подбати за собою тощо. Такі люди фактично навчаються самостійному життю. Тому, для нас дуже важливо показати, що люди з психічними розладами здатні вести самостійне господарство за певної підтримки. Але дуже важливо надавати їм цей шанс, що ми і намагаємось робити», – розповіла вона.

Окрім самих ремонтних робіт, під час реалізації проекту по підтриманому проживанню, надається підвищення кваліфікації соціальних працівників. За словами пані Маргарити, це невід’ємна частина роботи, що дасть змогу персоналу інакше ставитись до людей з психічними розладами.

«У нас також є пул експертів, які допоможуть проконсультуватись за будь-яким запитанням. Наприклад, щодо правил внутрішнього розпорядку чи ведення відповідної документації. У цьому плані фахівцям завжди є з ким порадитись», – додала представниця «MH4U».

Важливий крок до стандартів ЄС: у Переяславі відкрили друге відділення «Підтримане проживання» для людей з психічними розладами. переяслав, відділення підтримане проживання, проект, психічні розлади, соціалізаціяМаргарита Тулуб та Раїса Голованова

У чому ідея напрямку «Підтримане проживання»

Зі слів менеджерки, їхня команда дуже наполягала на тому, щоб люди з психічними розладами мали можливість проживати саме у будинку. Для того, щоб атмосфера була наближеною до домашньої, а не у вигляді окремого закладу.

«За нашим проектом, ми більше працюємо з громадськими організаціями та благодійними фондами. Бувають випадки, коли на базі інтернатного закладу виділяється окреме крило й називають його відділенням підтриманого проживання. Однак по суті для людей мало що змінюється. А коли ми побачили, що тут (у Переяславі – ред.) є розуміння того, що це не буде у тому ж самому закладі, то ми вирішили ризикнути», – поділилась Маргарита Тулуб.

Вона також зазначила, що інтернатні заклади потребують певного перехідного періоду для того, щоб зрозуміти яким чином надалі діяти з людьми з психічними розладами. Тож, наразі будуть спостерігати як напрямок підтриманого проживання буде реалізовано у Переяславі.

Детальніше про роботу проекту «Психічне Здоров’я для України (MH4U)» можна дізнатись на їхньому сайті, перейшовши за посиланням – mh4u.in.ua.

Для Переяслава це не новинка, а ще один важливий крок: розповіла Раїса Голованова

Директорка місцевого Центру надання соціальних послуг та соціальної інтеграції Раїса Голованова розповіла, що Переяслав був одним із перших у Київській області з відкриття відділень підтриманого проживання. Вперше воно з’явилось у 2019 році та функціонує і по цей час.

«Наразі там проживають три пари у громадському шлюбі й одна особа підопічна. Всього – сім осіб, що живуть, певною мірою, самостійним життям. Це відділення, згідно державних стандартів дає людям самостійне право вибору щодо: приготування їжі; проведення вільного часу, працевлаштування, виходу за межі території будинку тощо», – розповіла Раїса Петрівна.

За її словами, до цього була проведена велика робота з людьми щодо максимальної соціалізації. Оскільки, вони проживають у звичайному житловому секторі поруч з іншими мешканцями громади.

«Звичайно, поряд з ними проживає й наш обслуговуючий персонал, який трохи скеровує життєдіяльність. Основне для нас – це те, щоб підопічні вчасно повертались додому: 22 година влітку й 17 година взимку. Тому, що все ж таки триває війна й є певні ризики. Ми це трошки контролюємо», – пояснила вона.

Однак, не зважаючи на таку «комендантську годину», зрештою люди живуть своїм самостійним життям. Водночас, згідно норм, вони отримають продукти харчування й речі для проживання.

«Тому, зараз, маючи нагоду продовжити роботу цьому напрямку, маючи людей, які готові до такої самостійності, ми відкрили ще одне таке відділення», – зазначила пані Голованова.

Скільки людей проживатиме у будинку та що основне необхідно зробити

У новому будинку зможе проживати 10 людей при відповідному супроводі. З ними, за словами директорки Центру, буде працювати асистентка, яка допомагатиме краще соціалізуватись під час самостійного життя.

«Основне – зжитись із сусідами, щоб у нас не виникало ніяких конфліктних ситуацій. Оскільки, ще й досі у нашому суспільстві насторожено сприймають таке проживання поруч з «хворими людьми». Однак це також люди й, у більшості, такими вони стали не з дитинства, а набули розладів протягом життя. Багато з них має вищу освіту. Проте так сталось, що наразі мають проблеми із ментальним здоров’ям. Але вони теж хочуть гідно жити і ми намагаємось допомогти їм у цьому», – наголосила вона.

Яка роль таких відділень у суспільстві України

У зв’язку з тим, що Україна рухається до стандартів Європейського Союзу, нею взяті на себе певні зобов’язання. Одне з таких – соціальний захист населення й переведення його на більш сімейний підхід.

«Україні залишилась спадщина від радянського союзу, а саме система інтернатних закладів. Вони, як правило, є великими будівлями з довгими коридорами, там знаходяться кімнати, у яких розміщується по декілька осіб. Однак наразі система соціальної роботи орієнтована на індивідуальність. Для реалізації цього, за ініціативи Президента України та Першої Леді України, реалізується проект ментального здоров’я», – розповів директор департаменту соціального захисту населення КОВА Ігор Мещан.

Переяславська громада безкоштовно надала приміщення у користування

Зокрема, він зазначив, що міська рада Переяслава посприяла у реалізації проекту й надала у безкоштовне й безтермінове користування приміщення, що знаходилось на балансі відділу освіти.

«Дуже приємно, що Уряд Швейцарії підтримав ініціативу Київської області на базі Переяславського центру соціальної реабілітації та адаптації. Завдяки цьому проекту і взаємодії з громадською організацією «MH4U» за п’ять місяців за підтримки Переяславської міської ради було реалізовано черговий проект соціального спрямування. Саме завдяки міській раді, яка надала у безкоштовне та безтермінове користування приміщення, було побудовано центр, розрахований на п’ять кімнат», – сказав Ігор Вікторович.

Водночас міський голова Переяславської громади Вячеслав Саулко зазначив, що міська рада буде сприяти роботі відділення, а по весні допоможе навести благоустрій території навколо будівлі.

Окрім цього, пан Мещан додав, що це перший крок і на основі цієї будівлі є можливість розширення центру на додаткові кімнати. Наразі особи з психічними захворюваннями, які раніше перебували у загальному закладі й перебувають у ремісії або у легкому стані, отримали можливість жити, як звичайні громадяни у своїх кімнатах.

Важливий крок до стандартів ЄС: у Переяславі відкрили друге відділення «Підтримане проживання» для людей з психічними розладами. переяслав, відділення підтримане проживання, проект, психічні розлади, соціалізація

Переяслав – один із кращих прикладів в області

За словами Ігоря Вікторовича, у нововідкритому закладі цими людьми продовжать опікуватись фахівці, які пройшли навчання на базі громадських організацій міста Львів, для якнайкращої інтеграції у суспільство. Зокрема, у побутовому житті, пошуку роботи, заведенні особистих відносин тощо.

«Дуже важливо, що для всіх мешканців інтернатів такий проект є стимулом займатись своїм здоров’ям та самовдосконалюватись. Оскільки, ніхто не може нічого зробити з людиною, яка сама цього не захоче. Переяслав – один із кращих прикладів в області. Тому, що тут найдосвідченіша директорка інтернатного закладу Раїса Петрівна Голованова, що створила вже друге відділення, яке, я впевнений, дасть позитивний результат.

Водночас пан Мещан сподівається, що у майбутньому усі інтернатні заклади спрямують свою діяльність на більш індивідуальний підхід до кожної особистості.

«Ми маємо надію, що у майбутньому при кожному інтернатному закладі буде все більше таких підтримуваних відділень і згодом вони перейдуть на більш індивідуальну роботу, наблизившись до європейський стандартів надання соціальних послуг», – резюмував директор департаменту КОВА.

Павленко Олег

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*