Ідеї гуманної педагогіки та сучасна система інклюзивного навчання

1 07 6 tivmiyavlmvitmivlimvaepmiivkie.9cc9b7bf3438cab9d2b18d210cc1e81a3637 1 2. інклюзивної

  1 07 6 tivmiyavlmvitmivlimvaepmiivkie.9cc9b7bf3438cab9d2b18d210cc1e81a3637 1

Під таким лейтмотивом у комунальному закладі «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» відбулась Всеукраїнська науково-методична конференція, присвячена 97-річчю від дня народження Василя Сухомлинського.

У заході взяли участь наукові працівники вищих навчальних закладів, інститутів післядипломної педагогічної освіти, педагоги дошкільних, загальноосвітніх, в тому числі спеціальних, навчальних закладів, а також представники психолого-медико-педагогічних консультацій із сімнадцяти областей України.

Учасники семінару обговорили актуальність ідей видатного українського педагога, вченого і практика В. О. Сухомлинського в контексті сучасної системи інклюзивного навчання, зокрема:

– основа навчання та виховання є гуманне ставлення до особливих дітей та сприяння їх соціалізації;

– педагогічна спадщина як концептуальна основа особистісно-орієнтованого навчання в системі інклюзивної освіти;

– духовно-гуманістичне виховання в теорії і практиці В.О.Сухомлинського;

– корекційна спрямованість педагогічної спадщини В.О.Сухомлинського у роботі з дітьми, які мають затримку психічного розвитку та інші.

Важливого значення В. О. Сухомлинський надавав створенню комфортних умов для навчання і виховання дитини, формуванню толерантного ставлення батьків, учителів та учнів до дітей з обмеженими можливостями, що є співзвучним із завданнями інклюзивної школи. Не вживаючи термін «особистісна орієнтація» та «інклюзія», у своїх працях «Як виховати справжню людину», «Проблеми виховання всебічно розвиненої особистості», «Сто порад учителеві», «Батьківська педагогіка» та інших вчений відобразив основні принципи інклюзивної освіти.

Учасники конференції відвідали педагогічно-меморіальний музей імені В. О. Сухомлинського у селищі Павлиш, вшанували пам’ять, покладанням квітів на могилі Вчителя, та взяли участь у круглому столі «Використання творчої спадщини В.О. Сухомлинського у роботі з дітьми, що мають особливі освітні потреби».

  1 07 6 2 2На секційних засіданнях обговорено практику роботи з дітьми з особливими потребами у навчальних закладах Вінницької, Кіровоградської, Львівської, Луганської, Сумської, інших областей, а також досвід роботи Кіровоградської обласної психолого-медико-педагогічної консультації (далі – ПМПК).

Для зручності батьків в ПМПК змінено години та дні прийому, зокрема, робочими днями є субота, на базі ПМПК діє інформаційно-ресурсний центр, влітку було організовано інклюзивну «літню школу» з метою соціалізації дітей з особливими освітніми потребами.

Попри певні здобутки учасники конференції засвідчили, що розвиток інклюзії потребує удосконалення нормативно-правових засад, приведення системи освітньої діяльності у відповідність до потреб дитини, сім’ї, а також відповідної підготовки педагогічних кадрів.

Міністерство освіти і науки України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*