Фахівці ІРЦ визначають наявність чи відсутність особливих освітніх потреб у дитини, – Олена Голентовська

Фахівці ІРЦ визначають наявність чи відсутність особливих освітніх потреб у дитини, – Олена Голентовська. ірц, житомирщина, діагностика, особливі освітні потреби, інклюзія

Фахівці ІРЦ визначають наявність чи відсутність особливих освітніх потреб у дитини, – Олена Голентовська. ірц, житомирщина, діагностика, особливі освітні потреби, інклюзія

На Житомирщині продовжує розвиватися мережа інклюзивно-ресурсних центрів. Наразі на території області функціонує 29 ІРЦ. Про фахівців у таких центрах, використання сучасних міжнародних методик, нові підходи до дітей – розповідає завідувач ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Ольга Голентовська.

«29 ІРЦ в Житомирській області практично всі укомплектовані працівниками. У штаті є практичні психологи, вчителі-логопеди, вчителі-дефектологи, в деяких і реабілітологи. Усі фахівці центрів області на початку літа пройшли масштабне навчання, у межах якого вони здобули потрібні компетенції для користування сучасними світовими методиками діагностики особливих освітніх потреб. Далі складали всеукраїнський іспит на можливість використання цих методик для діагностики, закуплених на рівні всієї держави», – зазначає Олена Голентовська.

За її словами, фахівці з інклюзивно-ресурсних центрів пройшли досить серйозне та масштабне навчання для опанування новітніх методик. Вони поєднували навчання з повноцінною роботою в ІРЦ (вивчали новий матеріал, виконували домашні завдання в стислі терміни). Після складання всеукраїнського іспиту фахівці отримують сертифікат користувача, який дає змогу їм в своїй роботі користуватися новими методиками.

Зараз в ІРЦ досить інтенсивний і насичений різними подіями період, адже наближається початок навчального року. І ті діти, які йдуть до першого класу і мають якісь особливості, або ті діти, які протягом навчання в школі з чимось не впоралися, зазнали труднощів у навчальній діяльності, можуть звернутися за допомогою до ІРЦ. На цьому наголошує завідувач ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти.

«В ІРЦ діти можуть пройти комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку. Цей процес допомагає діагностувати наявність особливих освітніх потреб. Якщо такі потреби є за результатами цієї комплексної оцінки, тоді дитина може претендувати на інклюзивне навчання, розроблення індивідуального освітнього маршруту. Проте незавжди у дитини є саме освітні особливі потреби, можуть бути певні труднощі психологічного характеру. Наприклад, коли дитина дуже замкнена, боязлива, тривожна, через це переживає. Такій дитині потрібен гарний психологічний супровід в межах освітнього закладу. Фахівці ІРЦ можуть дати рекомендації, як здійснювати такий супровід, щоб дитину підтримати і це буде загальна форма навчання, а не інклюзія», – розповідає Олена Голентовська.

За її словами, такі психологічні проблеми можна нівелювати. Деякі такі проблеми можуть бути тимчасовими, можуть мати такий характер, який можна усунути корекційними, педагогічними, психологічними впливами.

«Якщо раніше таку дитину могли б записати до особливих потреб, то зараз же такій дитині допоможуть подолати ці труднощі. Такі дані не свідчать про неповноцінність дитини, а вказують на нюанси, які можна усунути. І саме нові закуплені методики в Україні дозволяють діагностувати такі тонкощі, щоб насправді зрозуміти, що коїться з дитиною. Тепер простіше виявляти і визначати такі тонкощі», – наголошує фахівець.

Для проходження комплексної оцінки в інклюзивно-ресурсних центрах батьки самостійно можуть звертатися до ІРЦ, або ж якщо в навчальному закладі помітили, що дитина, можливо, потребує допомоги фахівців, то можуть порекомендувати звернутися до таких центрів.

«Завдяки зміні пріоритетів у державній політиці більше осіб отримує можливість долучитися до загального освітнього процесу. Тепер розглядається не суто медичний діагноз, який часто унеможливлює доступ дітям до отримання освіти зі своїми ровесниками, а змінена соціальна модель. Коли у дитини потрібно знайти сильні сторони, і на них опиратися для того, щоб зробити її життя повноцінним», – запевняє Олена Голентовська.

Як і куди звертатися до ІРЦ в області, читайте ТУТ.

Житомирська обласна державна адміністрація

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*