На Львівщині провели тренінг для комунальників із безбар’єрності. Організувала тренінг громадська спілка “Ліга Сильних”. Чого навчилися учасники та як це поліпшить інфраструктуру Львівщини – у сюжеті журналістів “5 каналу”.
Під час тренінгу організатори перевірили будівлі на предмет безбар’єрності. Тобто чи зручні вони для людей з інвалідністю. Спочатку комунальників тренували, як правильно це робити. Організувала навчання громадська спілка “Ліга Сильних”. Учасникам заходу розповідали, як треба адаптувати комунальні установи для потреб кожного відвідувача, зокрема людей із протезами чи у кріслах колісних. Тренінг завершили моніторингом території навколо Пустомитівського народного дому.
“Представники громади були дуже активні. Видно, що вони цим займаються не вперше, їх це болить. Найчастіші порушення – це відсутність поручнів, або вони є, але зроблені неправильно. Ухил пандусів також часто не відповідає вимогам. Якщо пандус є, то відсутнє маркування. Це робить простір важким для сприйняття”, – зазначила архітекторка, фахівчиня з доступності фізичного простору Софія Брем.
Тренінг складався з теоретичної та практичної частин. Отримати корисні знання прийшли понад два десятки людей. Серед них і заступник директора Львівського геріатричного пансіонату Роман Годунько. Каже, на заняттях звернув увагу на аспекти, які раніше ніколи не помічав.
“Наприклад, сьогодні я дізнався про такі елементи, як зорові та тактильні відчуття, наскільки вони важливі під час створення дизайну інтер’єру та планування ремонтів. Зокрема, кольори відіграють важливу роль для людей зі слабким зором. Також важливо, щоб у приміщенні не було виступів або гострих елементів, за які можна зачепитися”, – розповів учасник тренінгу Роман Годунько.
“Ми є одне ціле, і всім у цьому суспільстві має бути комфортно: нашим захисникам, які повертаються, людям, які постраждали через військову агресію росії, та тим, хто перебуває в геріатричних центрах. Ці заклади повинні мати належні умови”, – наголосив проєктний менеджер Агенції регіонального розвитку Львівщини Данило Петрів.
Організатори пояснюють: отримані під час моніторингу знання та навички допоможуть учасникам не лише краще розуміти, що таке доступність, а й у майбутньому впроваджувати реальні зміни на місцях.
“Це розуміння для органів місцевого самоврядування, що потрібно змінити в конкретному об’єкті, щоб він став доступним, а також для тих, хто замовляє ремонтні роботи та проєктну документацію. Також можна застосовувати ці знання під час замовлення проєктів на ремонти. А ще набуті навички допоможуть сформувати запит до міжнародних організацій”, – пояснила керівниця адвокаційного напрямку громадської спілки “Ліга Сильних” Ольга Гвоздік.
“Цього року ми продовжуємо працювати з органами місцевого самоврядування, зокрема проводимо практичний тренінг. Для нас дуже важливо наголошувати саме на практичності. На цьому тренінгу представники різних департаментів та органів місцевого самоврядування вже розуміють і знають, як провести моніторинг доступності. Це перший крок до забезпечення доступності на місцях”, – розповіла виконавча директорка громадської спілки “Ліга Сильних” Дар’я Сидоренко.
Такі тренінги вже провели у Тернополі, Києві, Миколаєві та Івано-Франківську. Ті, хто не зміг приєднатися до навчання, можуть самостійно зробити моніторинг об’єктів громади на доступність, скориставшись спеціальним онлайн-посібником на сайті “Ліги Сильних”.
Анастасія Ярмоловська, Євген Родіон, “5 канал”