Експерти громадської спілки «Ліга Сильних» провели серію воркшопів для представників органів місцевого самоврядування та громадських активістів. Так, 15 листопада зустріч відбулася в Івано-Франківську, 16 листопада – у Тернополі, а 18 листопада – у Черкасах. Разом з фахівцями з різних структурних підрозділів органів влади, громадськими активістами та небайдужими мешканцями на зустрічах провели аналіз проблем та напрацювали карти рішень. Після доопрацювання на їх основі «Ліга Сильних» надішле місцевим радам конкретні пропозиції щодо змін для підвищення рівня інклюзивності у громадах.
«Особливість цих воркшопів у тому, що вони дуже прикладні. Ми не тільки навчаємо, а й обговорюємо проблеми, напрацьовуємо конкретні рішення з кожним структурним підрозділом, адже безбар’єрність має декілька напрямів: фізична, інформаційна, цифрова, освітня, економічна, суспільна та громадянська», – пояснює адвокаційна менеджерка «Ліги Сильних» Ольга Гвоздік.
Відзначимо, що у кожній з громад вже є певні напрацювання з впровадження безбар’єрності. Як розповідає експертка з питань інклюзивності та безбар`єрності, консультантка Центру експертизи у сфері прав людей з інвалідністю Ніна Мацюк, яка давно працює у цій ніші, позитивним є і те, що зараз питання інклюзивності та безбарʼєрності розглядається як комплексне питання, а не лише соціальної допомоги, як це було раніше.
«Так, до прикладу, майже всі погоджуються, що наявність соціального таксі не вирішує питання пересування людей з інвалідністю, оскільки це не зручно, адже його треба замовляти за декілька днів і воно не закриває потребу всіх людей. Тому громадський транспорт має працювати таким чином, щоб ним могли користуватися всі люди, у тому числі люди з інвалідністю», – пояснює Ніна Мацюк.
Що стосується викликів, то одним з ключових є те, що громади не мають чіткого розуміння, на кого саме покладено відповідальність за забезпечення безбар’єрності. Це пов’язано з браком ґрунтовних знань з цієї проблематики та відсутністю відповідних фахівців. Внаслідок цього локальна спроможність у сфері інклюзивності та безбар’єрності залишається слабкою.
«Цьогоріч ми створили Центр експертизи у сфері прав людей з інвалідністю. Його діяльність великою мірою спрямована на вирішення цієї проблеми. Експерти Центру консультують місцеве самоврядування щодо включення аспектів безбар’єрності до Стратегій розвитку тощо. Зараз ми тісно співпрацюємо з 30 цільовими громадами, однак звертатися за консультаціями можуть усі охочі», – підсумовує виконавча директорка «Ліги Сильних» Дар’я Сидоренко.
Тренінги відбулись у межах нового проєкту Empower Ukraine. Він спрямований на покращення умов життя для людей з інвалідністю та інших вразливих верств населення у Тернопільській, Черкаській та Івано-Франківській областях. У межах проєкту передбачене навчання для медичних працівників, адвокація та безпосереднє надання гуманітарної допомоги. Загалом допомогою проєкту скористаються понад 9 тисяч людей.
Ця публікація створена за фінансової підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини (GFFO), CBM та Європейського Форуму з питань осіб з інвалідністю. Погляди, висловлені в цьому документі, належать громадській спілці «Ліга Сильних», і тому жодним чином не можуть вважатись офіційною думкою фінансового партнера та Європейського форуму з питань інвалідності.
marichka