На ринку праці чотири з половиною мільйона вільних вакансій: чому не працевлаштовують людей з інвалідністю (ВІДЕО)

На ринку праці чотири з половиною мільйона вільних вакансій: чому не працевлаштовують людей з інвалідністю (ВІДЕО). бизнес, вакансія, працевлаштування, роботодавець, інвалідність

На ринку праці чотири з половиною мільйона вільних вакансій: чому не працевлаштовують людей з інвалідністю. бизнес, вакансія, працевлаштування, роботодавець, інвалідністьПрацевлаштування людей з інвалідністю / 5 канал

Україні вкрай бракує рук і фахівців. Чотири з половиною мільйона вільних вакансій на ринку праці. Це дані Міністерства економіки. Від початку повномасштабного вторгнення понад 6 мільйонів громадян виїхали за кордон. Водночас, у нашій країні живе три мільйони людей з інвалідністю і більшість з них – не мають роботи. Працевлаштуватися можуть одиниці. Хоча вони могли б стати фаховою підтримкою у багатьох сферах. У чому ж проблема – розбиралася журналістка “5 каналу” Каріна Шевченко.

Йому було 17 років, коли він став найкращим альпіністом у США. В тому ж віці втратив дві ноги під час підйому на вершину гори. Але американець Хью Херр не скорився долі. Розробив власні біомеханічні протези. І саме на них продовжує підніматися у гори. У свої 50 він має активне життя і хорошу роботу. Працює директором групи механотроніки в Массачусетському технологічному інституті. Його життєве кредо – у житті можливо ВСЕ.

Коли ми з вами гуляємо містом, п’ємо каву у кав’ярні чи їдемо у громадському транспорті, то навіть не помічаємо довкола людей з інвалідністю. І знаєте чому? Бо вони такі ж, як і ми. І в буденному офісному житті ми можемо й не здогадуватися, що хтось із наших колег з інвалідністю.

Утім людей з інвалідністю, зазвичай, неохоче беруть на роботу. До початку повномасштабного вторгнення в Україні нараховували понад два з половиною мільйони людей з інвалідністю. З них лише 17 % офіційно працевлаштовані. Зараз цей показник становить – 13 %.

Довго офіційну роботу шукала Ліна, перешкоди почалися ще зі вступу до університету.

“Коли я хотіла дуже сильно вступити на тележурналіста мою папку з документами навіть не відкрили, сказали: ти бачила себе? У нас два роки хореографії, тому я дуже сильно розплакалася”, – розповідає кураторка освітніх програм громадської організації “Бачити серцем” Ліна Дешвар.

Але інвалідність Ліни не стала перешкодою у пошуку офіційної роботи. Зараз дівчина навчає дітей та підлітків з інвалідністю у громадській організації” Бачити Серцем”.

“Спочатку я була на волонтерських засадах просто приходила. Потім мені запропонували вести, так як я дуже активна давай спробуєш літературу вести буктайм. І я почала вести буктайм вже як викладачка”, – зазначає кураторка освітніх програм громадської організації “Бачити серцем” Ліна Дешвар.

За 4 роки роботи в організації Ліна дійшла до посади куратора проєкту “Бачити серцем”. Проте, дівчина каже, найскладніше знайти роботу людям з інтелектуальними порушеннями.

“Є варіант який мені теж пропонували, це було 10 років тому назад, що ти можеш у нас працювати, ти не приходиш, але в тебе є трудова книжка. Я вже на той час відмовилася відповідно. Я проти такого працевлаштування, тому що я вважаю, що людина має право ходити на роботу і відчувати себе у суспільстві повноправною людиною”, – розповідає кураторка освітніх програм громадської організації “Бачити серцем” Ліна Дешвар.

Кодексом Закону про працю України встановлена квота. Кожен роботодавець приватної організації, в штаті якого від 8 до 25 працівників – зобов’язаний надати одне місце для людини з інвалідністю. Якщо робітників більше – тоді це 4 відсотки від загальної кількості. І за кожного працівника з інвалідністю – держава сплачує компенсацію.

Однак чинне законодавство не вирішує проблеми працевлаштування людей з інвалідністю.

“Ми вирішили, все-таки, запустити платформу, бо до нас почало багато працедавців звертатися”, – пояснює президентка “Асоціації інклюзивної країни” Юлія Ресенчук

Після ДТП Юлія пересувається на кріслі колісному. Тож вирішила допомагати людям з інвалідністю і запустила проєкт “Працюй” – сайт, на якому люди з інвалідністю можуть знайти роботу.

“Це портал для працевлаштування саме людей з інвалідністю, де будуть резюме викладатися для людей з інвалідністю і вакансії які відкриті для таких людей. Пропонують роботу касирів, усе, що пов’язано з роботою в супермаркеті, також у нас є і технічні професії, тобто веб-дизайнери, програмісти, тестувальники”, – розповідає президентка благодійного фонду “Асоціація інклюзивної країни” Юлія Ресенчук.

Результати досліджень групи Рейтинг на замовлення громадської організації Ліга Сильних показали, що українці найкраще оцінили освіту для людей з інвалідністю на 4,1 з 5 балів. Найгірше – це можливість працювати – 2,6 балів. Проте не втрачають надії, що люди з інвалідністю можуть займатись підприємництвом. Це оцінили у 3,1 бали.

На ринку праці чотири з половиною мільйона вільних вакансій: чому не працевлаштовують людей з інвалідністю. бизнес, вакансія, працевлаштування, роботодавець, інвалідністьРівень можливостей для людей з інвалідністю в Україні / 5 канал

Аби люди з інвалідністю мали роботу – у Верховній Раді до другого читання готують законопроєкт, який зможе в цілому змінити сферу працевлаштування. Передбачаються збільшення квот не тільки для приватного бізнесу, а й для держсектора. Свої пропозиції внесла й громадська організація Ліга Сильних.

“Законопроект 5344-Д він потрібен і він на часі, оскільки в Україні не має стимулів для бізнесу для того щоб вони працевлаштовували людей з інвалідністю, тоді як цей законопроект дозволить, як надати варіативність бізнесу як вони можуть працевлаштуватись людей з інвалідністю, а також забезпечить можливість отримання фінансування за облаштування робочого місця, або наприклад, супроводу людини з інвалідністю”, – наголошує виконавча директорка громадської спілки “Ліга Сильних” Дар’я Сидоренко.

Зміни в законодавстві – перший крок у можливості, аби люди з інвалідністю були затребуваними фахівцями на ринку праці. Адже в Європейських країнах робоче місце мають понад 50 % людей з інвалідністю. А в нашій країні про роботу мріють три мільйони людей з інвалідністю.

Каріна Шевченка

Сюжет створено на замовлення громадської спілки “Ліга Сильних” завдяки отриманому гранту від Програми “Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС)” в Україні у межах фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ співдружності націй та розвитку Великої Британії. Програма реалізується CROWN AGENTS у партнерстві з INTERNATIONAL ALERT і у співпраці з CROWN AGENTS IN UKRAINE

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*