Баден-Баден, ШІ та ліжко-море. Як господар клініки на елітному німецькому курорті реабілітує простих українських солдатів на супер-апаратурі

Баден-Баден, ШІ та ліжко-море. Як господар клініки на елітному німецькому курорті реабілітує простих українських солдатів на супер-апаратурі. баден-баден, ярослав сроковський, військовий, допомога, лікування

Баден-Баден, ШІ та ліжко-море. Як господар клініки на елітному німецькому курорті реабілітує простих українських солдатів на супер-апаратурі. баден-баден, ярослав сроковський, військовий, допомога, лікуванняРеабілітація українських військових у німецькій клініці (Фото:NV)

Українець, який тридцять років тому тренував німецьких шахісток, тепер безкоштовно допомагає стати на ноги після складних поранень бійцям ЗСУ, пише NV.

«Мені сказали, що болі тепер переслідуватимуть мене все життя. Зараз болить періодично, ниючі відчуття, схожі на зубний біль. Я змушений був колоти собі налбуфін [опіоїдний аналгетик], адже тривалий час практично не спав через болі. І так сталося, що я став залежним від нього», — розповідає NV по відеозв’язку 29-річний киянин Антон Пашковський.

Болі, про які він говорить, стали наслідком важкого поранення, яке він дістав у травні цього року під Комишувахою — селищем на південь від Запоріжжя, у зоні великого контрнаступу ЗСУ.

Підрозділ, у якому служив Пашковський, потрапив під мінометний обстріл, і осколки прилетіли в поперек киянину, зачепивши великий нервовий вузол, що відповідає за роботу нижніх кінцівок. До всіх бід бійця додалося ще й зараження з нагноєнням: з-під вогню бойові товариші витягали його через канаву.

Пашковський пояснює, що внаслідок осколкового поранення у нього оголилися нервові вузли. Йому мали зробити операцію з пересадки м’язів і шкіри, але момент для неї було втрачено, і відновити пошкоджені ділянки так і не вдалося.

Тоді Пашковський вимушено «познайомився» з налбуфіном.

Але ось далі йому пощастило — киянин потрапив на реабілітацію в південне німецьке містечко Баден-Баден, відоме на весь світ як найбільший у Західній Європі бальнеологічний курорт. Тут Пашковського, а також ще кількох поранених українських бійців, взяв на лікування медичний центр ProVita, що спеціалізується на неврології.

«Я зараз проходжу реабілітацію і вперше за довгий час сплю як немовля», — посміхається Пашковський.

Від шахів до неврології

Увага з боку ProVita до проблем воїнів ЗСУ не випадкова, — клінікою в Баден-Бадені володіє Ярослав Сроковський, виходець з України, який перебрався сюди в 1990-ті.

Його історія сама по собі цікава: у перші роки незалежності Сроковського, тренера з шахів, запросили до Німеччини тренувати німецьку жіночу збірну. У Баден-Бадені українець опинився не випадково, — окрім курортної, це містечко має ще й шахову славу.

Опинившись тут і попрацювавши досить багато часу тренером, Сроковський зробив крок від шахів до курортів і відкрив 2009 року в містечку свою першу фізіологічну клініку.

У медцентрі колишнього шахового тренера багато чого можуть зробити для людей з обмеженою рухливістю. Наприклад, тут є обладнання для EMS-терапії – спеціальний апарат вартістю понад 20 тис. євро за допомогою електричних імпульсів стимулює м’язи пацієнтів. Людина просто лягає на спину на спеціальне ліжко, а далі в справу вступає штучний інтелект (ШІ), який вираховує, яким м’язам і скільки потрібно попрацювати, і запускає відповідні програми впливу.

Але починав українець з нуля, за рахунок кредитних грошей і без всяких складних апаратів.

Однак справи пішли на лад, і зараз у ProVita працюють 14 терапевтів, а загальна кількість пацієнтів клініки перевалила за 11 тис. Крім того, ще кілька подібних центрів запустив у Німеччині син колишнього тренера.

«Тобто, клієнтів ми не потребуємо. Але допомогти українським військовим — святий обов’язок», — пояснив NV Сроковський-старший.

«Святий обов’язок»

Лікувати українських військових Сроковський почав ще 2015 року, — тоді в Баден-Баден з Одеси приїхав Віктор Жуков, який наступив під Донецьком на міну. Бійцю ампутували обидві ноги, він потребував протезування.

«У нас Жуков перебував понад два місяці», — розповідає Сроковський.

У клініці боєць не тільки проходив реабілітацію, — тут йому ще й допомагали збирати гроші на підготовку до протезування — близько 8 тис. євро, а також на самі протези, які обійшлися в 25 тис. євро.

З початком повномасштабного вторгнення колишній шаховий тренер знову почав запрошувати українських солдатів на лікування, — на сьогодні реабілітацію в його клініці пройшло вже понад десять солдатів, які дістали поранення на фронті.

Один із них — 23-річний мешканець Дніпропетровщини Роман Фомін — перебуває в клініці разом із Пашковським і зараз. У січні цього року він потрапив під ворожий обстріл, унаслідок якого втратив два пальці на правій руці, і сильно пошкодив третій.

Поранення виявилося важким: Фомін пройшов через кілька операцій, його покалічену руку лікарі навіть на три тижні пришивали до живота, щоб відновити на ній шкірний покрив.

Бійця списали з армії, але проблеми з рукою продовжилися: пальці на ній поступово скручувалися і практично перестали рухатися.

«Я вже був згоден, щоб мені ампутували пальці, щоб поставили протез», — розповів Фомін NV.

У цей момент через знайомого, який в Україні допомагає пораненим, бійця запросили на реабілітацію в клініку Сроковського.

У Баден-Бадені Фоміну призначили процедури, поставили спеціальну накладку на руку, — і пальці почали вирівнюватися.

«Тепер я хочу пройти повну реабілітацію і далі поставити пальці-протези. Добре б, звісно, роботизовані, щоб повністю відновити працездатність», — каже боєць.

У ProVita уточнюють: подібний сучасний технологічний протез пальців коштує близько 18 тис. євр. Частково клініка компенсує його ціну, а на частину, якої бракує, шукають стороннє фінансування.

Сроковський пояснює, що для них уже став звичним пошук додаткових грошей на лікування пацієнтів-військових з України, адже не завжди фахівці ProVita можуть допомогти самостійно.

Потрібна справа

За оцінками американської The New York Times, на сьогодні кількість поранених українських військових перевищила позначку в 100 тис. осіб. І серед них є достатньо випадків, коли допомоги тільки вітчизняних фахівців недостатньо.

Як уточнює Пашковський, якщо з хірургічними операціями в Україні справи йдуть непогано, то з реабілітацією є проблеми.

Йому, наприклад, у Баден-Бадені дуже допомагає гідроджет — спеціальне ліжко, наповнене 380 л води. У ньому встановлені механізми, які дають змогу робити дуже делікатний масаж, — людину немов м’яко погойдує на хвилях спокійного моря. Через високу вартість — майже 40 тис. євро — українські клініки не можуть собі дозволити придбати подібне обладнання, але в німецьких медустановах, зокрема, в ProVita, такі сучасні апарати поширені повсюдно.

«Мені намагалися трохи розтягнути м’язи спини[за допомогою гідроджета], тому що в мене там усе не на своїх місцях стоїть, так би мовити. І в мені тепер стільки енергії, скільки я давно не відчував, — розповів Пашковський. — Після реабілітації почуваєшся іншою людиною».

Він додає, що німецькі лікарі прописали йому інші ліки замість тих, від яких у нього виникла залежність. І якщо раніше він колов налбуфін кожні 6 годин, то тепер — через 12 годин. Завдання, яке ставить перед собою боєць — повністю перестати приймати цей препарат.

«Як би я хотів, щоб мої бойові товариші могли хоча б на два тижні виїжджати сюди або в подібні клініки. Такий відпочинок і реабілітація військовим просто життєво необхідна», — каже на прощання Пашковський.

Тим часом ProVita готується прийняти нову групу українських військових.

Максим Бутченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*