Центр реабілітації – шанс на гідне життя

Центр реабілітації – шанс на гідне життя. івано-франківськ, катерина загородня, реабілітаційний центр, лікарня, інвалідність

Центр реабілітації – шанс на гідне життя. івано-франківськ, катерина загородня, реабілітаційний центр, лікарня, інвалідність

За даними ВООЗ, лише 10 % людей з інвалідністю повертаються до повноцінного життя. За минулий рік кількість українців з інвалідністю зросла до 2,6 млн осіб і чимало з них є залежними від сторонньої допомоги.

Щоби змінити цю ситуацію нещодавно на базі Івано-Франківської обласної клінічної лікарні запрацював реабілітаційний центр, робота якого спрямована на відновлення втрачених функціональних можливостей людини.

Гідність і повага

«Українська медицина лише на старті розвитку нового напрямку, втім ми шукаємо різні шляхи, щоб удосконалити свої знання і бути готовими до роботи з пацієнтами, – розповідають фахівці відділення. – Проходили курси підвищення кваліфікації у Тернопільській обласній психоневрологічній лікарні, Краківській клініці реабілітаційної медицини, нещодавно переймали досвід німецьких фахівців. Вчимося і на карантині…».

Лікарка відділення фізичної терапії і реабілітаційної медицини Катерина Загородня розповідає про нещодавнє навчання у Польщі, де цей напрямок розвивають уже понад десять років. «Наші польські колеги мають чимало добрих напрацювань і для нас дуже важливо бачити як це працює на власні очі, – говорить Катерина Загородня. – Наприклад, ми побачили наскільки важливою є взаємодія всередині мультидисциплінарної команди та її спрямованість на кінцевий результат. Тож формуємо таку команду і в себе…».

Ще одним етапом у вивченні нового напрямку для лікарів нового відділення був навчальний курс з реабілітології та фізіотерапії за участю німецьких фахівців з Мальтійської університетської клініки, який проходив уже вдома. Упродовж тижня фахівець з Німеччини Пітер Ніланд, відомий як основоположник сучасної реабілітаційної медицини у Європі та світі, ділився з франківськими лікарями особистими напрацюваннями у цій сфері. Зокрема, він акцентував на вмінні працювати із підручними засобами, і що дуже важливо попри всі труднощі зуміти надати людині життєву опору й допомогти повернутися до повноцінного життя. Лікар-фізіотерапіст говорив, що чи не найважливіше у роботі реабілітолога – максимальна увага до пацієнта, питання гідності та поваги.

Як зазначає керівництво лікарні, запровадити реабілітацію в українських реаліях складно, але можливо. «Донедавна ця тема була найменше на слуху, але вже є деякі зміни на краще. Маємо увагу до цих питань з боку Міністерства та Національної служби здоров’я, а розвиватись нам допомагають колеги і партнери з-за кордону, які вже пройшли цей шлях, – говорить генеральний директор Остап Грищук. – В цілому це дуже перспективний напрямок, адже крім швидкого лікування є потреба продовжувати якісну реабілітацію пацієнтів. До того ж, маємо молодих лікарів, які хочуть розвивати цю справу, їхні очі горять, тому максимально сприяємо цим починанням…».

Взаємодія та адаптація

Що насправді зміниться для тих пацієнтів обласної лікарні, які після важкої недуги втратили здатність самостійно пересуватися та обслуговувати себе?

Фахівці відділення зазначають, що відтепер є шанс зробити все можливе, щоби повернути втрачені можливості таких пацієнтів. Приміром, потрапляючи в лікарню з інсультом, пацієнт вже з другого дня матиме змогу приступити до індивідуальної програми реабілітації.

«Раніше цього не було, а відкриття нашого центру розширює можливості для надання повного циклу допомоги пацієнтам, їхньої реабілітації та адаптації до життя в нових для себе умовах», – говорить лікарка Катерина Загородня.

Медична реабілітація – новий крок у відновленні функціональних можливостей пацієнтів. Втім, ця потреба нагальна, і відкриття відділення фізичної терапії і реабілітаційної медицини обласної лікарні зумовлене необхідністю реабілітації хворих неврологічного, нейрохірургічного, ортопедо-травматологічного профілів.

Зазначимо, що до мультидисциплінарної команди відділення увійшли лікар фізичної та реабілітаційної медицини, фізичні терапевти, асистенти фізичного терапевта, асистенти ерготерапевта, медсестри, психолог і логопед. Завдання цієї команди під керівництвом лікаря фізичної та реабілітаційної медицини забезпечувати проведення реабілітаційного обстеження пацієнта, визначати прогноз, складати індивідуальну програму реабілітації та її маршрут.

Додому – своїми ногами

«Наша головна мета – відновлення порушених функцій та структур організму, – говорить керівник реабілітаційної команди Катерина Загородня. – Наразі є гостра необхідність нашої роботи у відділеннях цереброваскулярної патології та нейрохірургії, тому працюємо з пацієнтами, що пережили геморагічні та ішемічні інсульти або мали черепно-мозкові травми».

Після завершення карантину реабілітаційна команда працюватиме з усіма відділеннями лікарні, що будуть потребувати відповідних заходів, а в першу чергу це – спінальна нейрохірургія, травматологія та інтервенційна кардіологія.

«Дуже не хочеться, щоби родичі забирали людину на візку, як це було донедавна, – говорить лікарка Загородня. – Хочемо, щоби після інсульту наш пацієнт пішов своїми ногами, а родичі зуміли допомогти йому справитися з недугою.».

Центр реабілітації обласної лікарні надаватиме стаціонарну та амбулаторну допомогу за пакетами НСЗУ, а саме: «Медична реабілітація дорослих та дітей від трьох років з ураженням опорно-рухового апарату» та «Медична реабілітація дорослих та дітей від трьох років з ураженням нервової системи».

Надалі лікарі відділення планують створити програми для пацієнтів із проблемами респіраторної системи і захворювань ревматологічного профілю, розробити проєкт для пацієнтів із розсіяним склерозом спільно із відділенням неврології, а також проходити наступні стажування.

Зазначимо, що центр оснащений відповідно до вимог НСЗУ, а детальніше про його наповнення та роботу розповімо у наступних публікаціях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*