Володимир Василевський: “Тернопільщина має шанс стати лідером у сфері соціальної роботи з дітьми”

Володимир Василевський: “Тернопільщина має шанс стати лідером у сфері соціальної роботи з дітьми”. кременець, реабілітаційний центр, будівництво, послуга, проєкт

Володимир Василевський: “Тернопільщина має шанс стати лідером у сфері соціальної роботи з дітьми”. кременець, реабілітаційний центр, будівництво, послуга, проєкт

Наприкінці минулого року в місті Кременець стартував проєкт будівництва реабілітаційного центру “Кордони рівних можливостей”. Ідею його створення виношували роками і сьогодні задумане вдалося втілити у життя завдяки громадській організації “Товариство батьків дітей з інвалідністю та їх друзів “Зоря надії”, що взяла участь у грантовій програмі транскордонного співробітництва “Польща-Білорусь-Україна 2014-2020”, яку фінансує Європейський Союз. Ми поспілкувалися із керівником групи управління проєктом Володимиром Василевським, щоб більш детально дізнатися про гранд та перший в Україні подібний пілотний проєкт.

“Основною метою проєкту є розвиток спеціалізованої соціальної інфраструктури міст Замость (Польща) і Кременець (Україна) шляхом будівництва двох центрів підтримки для осіб із серйозними вадами здоров’я. З боку Республіки Польща учасником проєкту є Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym «Krok za krokiem» w Zamościuu. Термін втілення проєкту в життя – два роки.

Результатом співпраці між партнерами проєкту стане створення двох нових центрів кондуктивної педагогіки для людей з обмеженими можливостями в містах Замосць і Кременець, які зможуть запропонувати високоякісні соціальні послуги і вплинути на поліпшення якості життя таких верств суспільства. Центри закладуть основи для подальшої спільної роботи, а також нової якісної інтегрованої системи реабілітації та соціальної інфраструктури для місцевих пацієнтів та їх сімей”, – повідомив пан Василевський.

Керівник групи додав, що реалізація цього проєкту дасть змогу залучити 750 тис. євро інвестицій в соціальну інфраструктуру. І найголовніше – з моменту відкриття центру реабілітації доступ до якісних соціальних послуг отримають близько 100 осіб щоденно, з урахуванням специфіки їх потреб та потреб їх сімей. Результатом цього проєкту буде здійснення мрії багатьох краян, які сьогодні зазвичай самостійно і в дуже складних умовах вирішують такі непрості питання.

“Підготовчий етап та проєктні роботи вже позаду. Від початку року визначено підрядника будівництва центру, відповідального за технічний нагляд за будівництвом та отримано дозвіл на початок будівництва від Державної архітектурно-будівельної інспекції. Ділянка, площею 0,21 га, на якій буде збудовано реабілітаційний центр, розташована в межах історичного ареалу міста Кременець, тому було необхідно отримати погодження проєктно-кошторисної документації від Міністерства культури та інформаційної політики, а це за собою потягнуло обов’язкове проведення археологічних робіт, що спричинило неабиякий ажіотаж навколо будівництва серед місцевих мешканців.

Також хочу наголосити, що в рамках виконання заплановані підготовка та навчання функціональних педагогів, які фактично будуть виконувати функцію реабілітологів, логопедів та інших профільних спеціалістів, які комплексно працюють з такими складними дітьми і молоддю та допомагатимуть їм відновлювати повноцінно свої фізіологічні та ментальні функції, аж до повного одужання”, – додав пан Володимир.

Як розповів чоловік, у травні і вересні уже провели курси для майбутніх спеціалістів-реабілітологів та педагогів (кондуктивна педагогіка). До слова, у навчанні брали участь як практикуючі спеціалісти, так і представники академічної спільноти – викладачі Тернопільського національного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Ба більше того, завдяки допомозі досвідчених фахівців з польського міста Замость буде надано унікальні методики реабілітації та роботи з дітьми й молоддю, які потребують раннього втручання та особливого догляду.

До речі, в Тернопільському національному педагогічному університеті ім.Володимира Гнатюка відкрили окрему повноцінну спеціальність для підготовки спеціалістів для роботи в майбутньому реабілітаційному центрі.

“Зазначу, що тепер дуже важливо довести інформацію про можливість отримувати соціальні послуги для осіб з особливими потребами та їх родин, підтримати їх та залучити до отримання послуг, які надає ГО “Зоря надії”, а в майбутньому надаватиме реабілітаційний центр. Тому, спільно із місцевими громадами, проводимо роботу в цьому напрямку. Проблемою є те, що багато людей з особливими потребами та їх сім’ї закрились від зовнішнього світу, не довіряючи структурам, що відповідають за втілення соціальної політики держави. Але це не правильно, такі люди потребують більше уваги від суспільства та від влади”, – додав чоловік.

Продовжуючи тему, пан Василевський розповів, що в Україні запущено пілотний проєкт фінансування надання соціальних послуг з державного бюджету. Він передбачає співфінансування соціальних послуг: в розрахунку на кожну 1 гривню, закладену в бюджеті місцевої громади, з державного бюджету виплачують 4 гривні. Тобто, якщо місцева громада у своєму бюджеті запланувала видатки на соціальні послуги в сумі 200 тисяч гривень, то з державного бюджету буде додано 800 тисяч гривень і виплати на соціальні послуги для місцевих жителів становитимуть 1 млн грн.

“Зважаючи на те, що у вересні розпочався процес планування дохідної і видаткової частин місцевих бюджетів, закликаю місцеві громади, не тільки Кременецького району, а й інших районів, запланувати кошти на соціальні послуги в 2022 році.

Цими днями, проект, який маю честь реалізовувати, вийшов на новий якісний рівень. Ми закінчили усі процедури і погодження та отримали усі можливі і неможливі дозволи. Також завершено археологічний нагляд, і вже забудовник почав бетонні роботи”, – зазначив чоловік.

Володимир Василевський зазначив, те, що до проєкту «Прикордоння рівних можливостей» прикута така пильна увага представників Євросоюзу, дуже тішить. Нещодавно в Кременці побувала консул Республіки Польща Пані Тереза Хрущ. На зустрічі безпосередньо на майданчику, де ведеться будівництво, голова громадської організації ГО “Товариство батьків дітей з інвалідністю та їх друзів “Зоря надії” Алла Андрущук розповіла про особливості реалізації проєкту.

“На завершення хочу сказати, що інклюзія та догляд за неповносправними – важлива функція та частина будь-якого демократичного суспільства, яке піклується про найбільш незахищених. Завдячуючи участі у програмі транскордонного співробітництва, Тернопільщина має шанс стати лідером у сфері соціальної роботи з дітьми та молоддю й успішно передаватиме цей досвід іншим регіонам. І ми щиро віримо, що наш реабілітаційний центр – ця перша ластівка – стане прикладом того, як можна успішно реалізовувати такі складні проекти, підвищувати рівень соціального забезпечення осіб з інвалідністю та їх сімей на рівні регіону та окремо взятих громад”, – наголосив керівник групи управління проєктом Володимир Василевський.

Анна Романів

“Свобода”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*