Говоримо в етері Громадського радіо з ветераном про адаптивний спорт та «Ігри Нескорених».
Ведучі
Анастасія Багаліка
Гості
Ярослав Шаркий
У липні 2023 року Ярослав Шаркий був поранений під час виконання бойового завдання на Луганщині. Після тривалого лікування та реабілітації, бере цьогоріч участь в «Іграх Нескорених». Його види спорту: баскетбол, волейбол, бігові лижі, біатлон, плавання, керлінг.
Фото:Telegram-канал начальника Полтавської ОВА Філіпа Проніна
«Лікар-реабілітолог розказав мені про змагання. Я ніколи не брав участь у змаганнях, але вирішив спробувати та долучитися до цієї спільноти. У всіх ветеранів тут своя історія. Дуже приємно спілкуватися з учасниками й з організаторами», — розповідає Шаркий.
Ярослав Шаркий має ампутацію гомілки на одній нозі та травму на іншій. Щоб стати на протез, треба було розминати мʼязи. Він разом з реабілітологом тренувався та поступово увійшов у цей режим — після виписки з лікарні захотів далі займатись спортом.
«Я ходив у тренажерний зал, але хотілося долучитися просто до спілки ветеранів, які теж займаються спортом та розвиваються в цьому напрямку. Мені хотілось таке коло спілкування, бути серед однодумців.
Всі учасники займаються тим, що їм цікаво. Кожен розвивається в різних напрямках: хтось в силовому тренуванні, хтось в командному. З кожним цікаво спілкуватись, бо можна дізнатись щось нове», — каже ветеран.
Про керлінг
Він розповідає, що його більше цікавлять командні види спорту: баскетбол, волейбол, керлінг тощо.
«Я раніше бачив керлінг тільки по відео. Ми беремо участь в адаптивному виді керлінгу – на кріслах колісних. Команда складається з 4 учасників. Вони виїжджають на лід та по черзі штовхають шайбу. Є дистанція, на яку треба штовхнути, щоб потрапити в ціль. У кого буде ближче шайба до центру, той і перемагає. Багато чого вирішить фінальний кидок. Можна останнім кидком розбити всі інші шайби, залишитись в центрі. Тоді команда виграє», — розповідає Шаркий.
Про підготовку
Ветеран говорить, що має по два тренування на день.
«Одне тренування триває дві години, інше — три години. Потім відпочинок. Цього цілком вистачає, щоб відновитися та на наступний день були сили. У нас є два вихідні дні, де ми обираємо дозвілля», — каже ветеран.
Змагання у Ванкувері та Вістлері проходитимуть з 7 по 17 лютого 2025 року.
«Ми – не олімпійці чи паралімпійці, а ветерани, які за допомогою спорту відновлюються. Тобі не обов’язково бути спортсменом чи мати спортивний бекграунд за спиною. Якщо ти хочеш долучитися до цього, займатися видами спорту, які тобі цікаві, спробувати нові види спорту, то тут завжди раді цьому», — зауважує Шаркий.
Деталі
У лютому 2025 року у Канаді пройдуть «Ігри Нескорених». Вперше вони матимуть гібридний формат і включатимуть як літні, так і зимові види спорту. У змаганнях мають взяти участь 550 людей з 25 країн світу.
Нагадаємо, що українські ветерани та військовослужбовці вперше взяли участь в «Іграх Нескорених» у 2017 році. Тоді до складу української команди входило 15 людей, а змагання проводили в канадському Торонто.
«Ігри Нескорених» — це міжнародні спортивні змагання серед ветеранів війни, які втратили кінцівки, були поранені або травмовані на полі бою.
«Ігри Нескорених» в Україні, як зазначається на сайті організації, мають на меті популяризувати спорт як спосіб реабілітації військових та підтримати бійців на шляху фізичного відновлення, психологічної реабілітації, соціальної інтеграції.
Фундацію «Ігор Нескорених» заснував принц Гаррі у 2014 році. У перших іграх в Лондоні взяли участь 400 військових спортсменів з 13 країн світу.
Повністю розмову слухайте у доданому аудіофайлі